Havalar ısındı, doğa canlandı. Haliyle kamp mevsimi de tüm hızıyla başladı. Yolculuk planları, yürüyüş rotaları belirlendiyse kamp yapmak için geriye kalan en önemli şey kullanışlı bir sırt çantası hazırlamak. Bu sırt çantasının en olmazsa olmaz parçası da elbette yiyecekler ve bunları pişirmek için gerekli ekipmanlar. Kamp yaparken tatsız tuzsuz yemekler yemek zorunda değilsiniz. Eğer doğru parçaları çantanıza eklerseniz onları hem kolayca taşıyabilir hem de yolculuk boyunca birbirinden lezzetli kamp yemekleri ile damaklarınızı şenlendirebilirsiniz.

 

Yükte Hafif Kaloride Zengin Ürünler Tercih Edin!

Kamp mutfağı için yanınıza alacağınız ürünleri belirlerken öncelikle kampın süresini, tarzını ve hava koşullarını göz önünde bulundurmalısınız. Uzun orman ve dağ yürüyüşlerinden oluşan bir plan ile göl kenarında konaklayacağınız sakin bir plan için aynı malzemeleri kullanmanız pek de olası değil. Bununla birlikte kamp alanına en yakın market, benzinci ve yerleşim alanını daha önceden belirlemeniz de kamp öncesi alışverişini yapmadan önce size büyük fayda sağlar. Böylece çok ağır bir sırt çantasını saatlerce, günlerce taşımanıza gerek kalmaz.

Kamp Kahvaltısı Deyip Geçmeyin!

Kampta sağlam bir  kahvaltı yapmak günlük yaşamda olduğundan çok daha büyük önem taşır. Çünkü bu ortamda bedeninizin gün boyunca her zamankinden çok daha fazla enerjiye ihtiyacı olur. Bu da güne başlarken zinde olabilmek için iyi bir kahvaltıyı ön koşul haline getirir. Yoğun kamp trafikleri arasında bünyenizin zayıf düşmesini istemiyorsanız kahvaltıyı ihmal etmemelisiniz. Elbette kampta yapacağınız kahvaltı sıradan bir Türk kahvaltısı olamaz, zira bu ürünlerin çoğu taşınması zor ve kısa sürede bozulabilen ürünlerdir. Ancak alternatifler yaratmak mümkün.

Lavaş Ekmeğinde Eski Kaşarlı Sıcak Sandviç

Kampta somun ekmek yerine, lavaş ya da tortilla ekmeği tercih edebilirsiniz. Bu gıdalar hem daha hafif hem de daha dayanıklıdır. Kahvaltıda peynirsiz duramam diyorsanız peynir seçiminiz de en dayanıklı olandan yana olmalı. Bu durumda da imdadınıza eski kaşar yetişiyor. Eski kaşarı da vakumlu torbada muhafaza ederek onu daha uzun süre tüketebilme şansına sahip olabilirsiniz. Lavaşla yapacağınız bu kolay sandviç için kamp ocağının üzerinde bir tabak üzerinde ısıtacağınız lavaşın arasına sıcakken eski kaşarları ufak parçalar halinde yerleştirin ve lavaşı sarın. Yanına zeytin ezmesi ekleyebilir dilerseniz birkaç parça sucuk kızartıp koyabilirsiniz.

Kamp Ateşini Değerlendirin: Közde Kumpir

Elbette çantayı hafifletmek için enerjinizi sağlamaya yetmeyecek nitelikle ve miktarda yiyecekle yola çıkmanız da doğru bir seçenek değil. Hafif ama kalorisi yüksek, paketlenmiş gıdalar bu noktada imdadınıza yetişiyor. Makarna, süt tozu, bebek maması, kavurma veya sucuk gibi hem sıcak ortamlarda da belli bir süre bozulmadan kalabilen hem de kolay taşınabilen yiyecekleri tercih ederek bedeninizin ihtiyacı olan karbonhidrat ve proteini kamp boyunca sağlayabilir, keyifli bir kamp süreci geçirebilirsiniz. Bununla birlikte doğal gezilerin vazgeçilmezi olan közde patates, mangal gibi ekstra alternatifleri de menünüze eklemeniz mümkün. Ancak çabuk bozulacak bu yiyecekleri günü gününe satın almanız önem taşıyor.

Közde kumpir tarifi için ise ihtiyacınız olan malzemeler oldukça basit. Patatesleri kamp atesinde közledikten sonra karnından bir yarık açın ve henüz sıcakken içine kaşar peyniri, konserve mısır ve arzunuza göre konserve garnitür ekleyin. Tadına doyamayacaksınız.

Çeşit Çeşit Makarna Tarifi Mutfağınızı Renklendirsin!

Kamp mutfağının biricik malzemesi kuşkusuz ki makarna ve makarna türevi yiyecekler. Makarna hem kolay pişirilmesi bakımından hem de yüksek karbonhidrat oranı sayesinde iyi bir enerji kaynağı olmasından dolayı kamp için biçilmiş kaftan. Üstelik bir paket makarnanın ağırlığı da sizi yormayacak kadar az. Elbette kamp boyunca yalnızca makarnayla beslenmek zorunda değilsiniz. Makarnaya birkaç kolay malzeme ekleyerek onu, olduğundan kat kat lezzetli hale getirebilirsiniz.

Kolay Kavurmalı Makarna

Kamp ocağınızın yakıtını da göz önünde bulunduracak olursanız makarna 5-10 dakika içerisinde pişerek işinizi kolaylaştırır. Bu da fazla yakıt taşıma gereksinimini ortadan kaldırır. Pişmiş makarna için yağ ve tuz yeterli değilse protein içerikli dayanıklı ürünler tercih edebilirsiniz. Bu ürünlerden en lezzetli ve kolay kullanılanlarından olan ton balığı size gün boyunca ihtiyacınız olan enerji için büyük bir destekçi olur. Ayrıca parçalanıp vakumlu torbalarda muhafaza edilen kavurma da en az ton balığı kadar lezzetli ve faydalı bir seçenek. Makarnanızı, dilerseniz sıcak havada 5 soğuk havalarda ise 15 güne kadar bozulmadan kalabilen bir gıda olan sucuğu da ekleyerek tatlandırabilirsiniz. Bunun için yeterli miktarda sucuğu birkaç dakika kamp ocağında pişirip makarnaya eklemeniz yeterli.

Kamp boyunca mideniz guruldamadan bol enerji ile doğayı keşfedebilirsiniz. Afiyet olsun!