Yolculuğa çıkma hazırlığı yaparken en keyif çok aldığım kısımlardan biri çanta hazırlığı. Aslına bakarsanız çanta hazırlamaya başlayınca seyahat de bir nevi başlamış oluyor benim için çünkü çantanıza gideceğiniz yerlere uygun, gideceğiniz yerin hava durumuna uygun, gideceğiniz yerde yapacağınız aktivitelere uygun eşyalar koymanız gerekiyor. Bu da demek oluyor ki, seyahat çantası hazırlamak için önce seyahatinizin amacını, gittiğiniz yerde neler yapacağınızı önceden belirlemelisiniz. Seyahat hafta sonu için iki günlük de olsa aylar sürecek de olsa, ilk belirlemeniz gereken şey seyahat amacınız. Viyana’da operaya gidecekseniz alacağınız kıyafetler ve eşyalarla, Nepal’de doğa yürüyüşüne giderken alacağınız eşyalar arasında şüphesiz ki çok fark olacak.

 IMG_5965

Şimdi ise; Doğu Karadeniz, Gürcistan ve Ermenistan’ı içeren çoğunlukla doğada ve kamp yaparak geçirmeyi planladığım 1,5 aylık bir Kafkaslar seyahatine çıkıyorum. Bu seyahate çıkarken nasıl bir çanta ile, hangi eşyalarla yola çıkıyorum, uzun süreli seyahat için sırt çantamı nasıl hazırlıyorum bir bakalım mı?

Uzun Süreli Seyahat için Çantamı Neye Göre Seçtim?

IMG_6068

Seyahatlerim çoğunlukla bol doğa aktivitesi içeren seyahatler olduğundan çoğunlukla sırt çantası ile yolculuk yapmayı tercih ediyorum. Kafkaslar seyahatim de sırt çantalı yolculuklarımdan biri olacak ve yanımda iki sırt çantası olacak.

Kamp malzemelerim, giysilerim ve kişisel bakım için kullanacağım eşyalarım için 45+10 litrelik büyük sırt çantası, adı Hımbıl.

Günlük yanımda taşımam gereken eşyalar, fotoğraf makinası ve bilgisayarımı taşımak için 20 litrelik küçük sırt çantası, adı Pembo ile yola çıkıyorum.

Sevil’in Pembo’sunun renk ve modelleri için tık tık.

 İki çanta taşımak ilk anda zor gibi görünse de, hızlı ulaşmam gereken ve değerli eşyalarımın küçük olan ve önde kullandığım çantada olması hem pratik hem çok daha güvenli. Ayrıca büyük çantamı konakladığım yerde bıraktığımda küçük çantam günübirlik yapacağım yolculuklar için de çok kullanışlı olacak. Küçük çantamı aynı zamanda doğa yürüyüşlerinde de kullanacağım için su matarası ve termos koymak için yan file ceplerinin olması ayrıca sırtında terlemeye karşı hava kanallarının olması yürüyüşlerde konforumu artıran faktörler.

Sevil der ki: “Sırt desteği çok önemli, hem sağlığım hem de seyahat kalitem için”

Büyük çantamı seçerken ise, sırt destekleri çok çok önemli. 10-12 kilo civarında bir çantanın bedenime iyi oturması, dolu durumdayken hareketlerimi kısıtlamaması hem sağlığım hem de seyahat kalitesi için kritik önem taşıyor. Bu nedenle büyük sırt çantası alırken mutlaka deneyip kendinizi rahat hissettiğinizden emin olmalısınız. Kafkaslar seyahatim için çantamda çadır, mat, uyku tulumu ve kamp malzemelerim yer alıyor. Bu nedenle uygun büyüklükte olması, malzemelerimin tamamının sığması benim için önemli. Çadır, uyku tulumu gibi malzemelerinizi perlon iplerle çantanızın dışına da bağlayabilirsiniz ama ne kadar çok eşya taşarsa hem taşıma konforunuz hem de eşyaları zaptetmeniz zorlaşır, bu nedenle ben her şeyi çantamın içinde tutmaya özen gösteriyorum. 45+10 litre yerine daha büyük çantalar da edinebilirsiniz elbette, ancak ne kadar büyük çantanız olursa o kadar çok eşya alma eğiliminde olacağınızı hatırlatmak isterim. Çantanızın hacminin ihtiyacınızdan fazla olması gereksiz yük taşımanıza neden olacağından, mümkünse ihtiyaç duyduğunuzu düşündüğünüzden 5-10 litre daha küçük alın, göreceksiniz ona da sığacaksınız. Belki ilk seferde değil ama ikincide kesin sığacağınızı garanti ediyorum. Zaten çadır, mat, uyku tulumu gibi malzemeler taşımayacaksanız 45+10 litre bir sırt çantası size dünya turu için dahi yeterli olur. Taşıyacaksanız dahi olur, çünkü 1 aylık bir seyahat ile dünya turuna çıkarken yanınıza alacağınız eşyalar çok değişmeyecektir.

 

Uzun Süreli Seyahat için Çantamda Neler Var?

IMG_6209
Pembo ve Sevil manzaranın keyfini çıkarıyor <3

Seyahatim iki gün de olsa iki ay da olsa, dünya turu da olsa yanıma aldığım değişmeyen eşyalar var demiştim, öncelikle onlara bir göz atalım bakalım olmazsa olmazlarım nelermiş?

Kişisel bakım malzemeleri: bu malzemeler kişiye göre çok değişkenlik göstermekle birlikte benim bakım malzemelerimin de tamamı seyahat tipi. Uçak için el bagajına girmesinde sorun olmayacak şekilde 100ml altında malzemeler hepsi. Eğer sizin uygun malzemeniz yoksa mevcut malzemelerinizi 100ml’lik şişelere boşaltmanız da mümkün.

Teknik ekipman: Bunlara ne isim vereceğimi bilemeyince teknik ekipman dedim 🙂 Fotoğraf makinası, laptop, tripod, şarj aletleri, sd kartlar. Seyahat halinde de çalıştığım ve işim gezi yazarlığı olduğu için olmazsa olmazlarım. Bunların içinde özellikle size fayda sağlayacak bir malzeme var ki söylemeden edemeyeceğim; Usb çoklayıcı. Tüm elektronikleri tek yerden şarj etmenizi sağladığı için çok pratik, üstelik benim gibi hostellerde kalıyorsanız ve odada az sayıda priz varken odanın kahramanı olmanızı sağlıyor. Bu malzemeleri küçük çantamda önümde taşıyorum.

panta
Hem şort hem pantolon!

Giysiler: Gittiğim yere ve süreye göre aldığım kıyafetler farklılık gösterse de yanına aldığım giysilerin terletmeyen özellikte, hızlı kuruyan, hafif, ütü gerektirmeyen giysiler olmasına özen gösteriyorum. Decathlon’un doğa yürüyüşü kıyafetleri tam bir hayat kurtarıcı oluyor. Hatta hem şort hem pantolon olarak giyilebilen pantolonlar, hem bere hem boyunluk hem toka yerine kullanabileceğim bufflar, çok hızlı kuruyan tshirt ve gömlekler hem çantamın hafif kalmasını hem de seyahat konforumun yüksek olmasını sağlıyor.

 

buff
10 farklı stilli mükemmel buff!

Kamp malzemeleri: Uzun süreli çıktığım Kafkaslar seyahatimde uygun yerlerde kamp yapmak istiyorum. Bu nedenle 45+10 litre sırt çantama sığacak şekilde kamp çadırı, şişme mat, uyku tulumu, kamp kap kacağı da yanıma aldığım diğer malzemeler.

Doğa yürüyüşü için malzemeler: Yaylalara gidip yürüyüş yapmamak olmaz. Yürüyüş konforu için tozluk, baton, yağmurluk yine çantamda yer alan malzemeler.

Bu kadar malzemeyi nasıl sığdırdığıma inanamadığınızın farkındayım 🙂 Ancak hem taşıdığım malzemelerin seyahate uygun olması hem de zaman içinde az malzeme ile hafif seyahat etmeyi öğrendim. Yine de büyük sırtçantam 12,5 kilo, küçük sırtçantam 2,5 kilo yani üzerimde 15 kilo yük ile seyahat ediyorum.

Hafiflemek seyahat konforunuz için olmazsa olmaz. Hafif seyahat etmek için de doğru malzeme kullanımı çok önemli. Doğa ve seyahate uyumlu ve ekonomik malzemeler Decathlon sayesinde çok daha ulaşılabilir.

Seyahatlerinizde hafiflemeniz dileğiyle, yolda kalın!

Bu yazımız değerli gezgin arkadaşımız Sevil Mert tarafından kendisinin izniyle  yayınlanmıştır. Sevil’in kendi gezi blogunu keşfedin 🙂

Keyifli okumalar!