Yaz başladı! Sahillere akalım, kamp yapalım, koşuya çıkalım derken sportif yaşamın insana huzur ve enerji veren doğal terapi seansları, bu dönemde birçok tatilcinin imdadına yetişecek gibi gözüküyor. Bu nedenle “Neler yapabilirsiniz?” diye düşündüğümüzde olası bir kamp aksiyonuna girerken işinize yarayacak ipuçlarını söylemek, bizler için oldukça önemli. Çünkü kamp yapmak; ailesiyle olsun, eşiyle veya arkadaşlarıyla olsun herkesin hayallerini süslüyor. Şöyle iş stresinden uzakta, Çeşme veya Bodrum’daki harika kamp bölgelerinde kitabınızı açıp hayatının sonuna yaklaşmış suçluların peşinde bir maceraya doğru yola çıktığınız anlar tabii ki hayatın en güzel dakikaları arasında yer alacaktır. Öyleyse şimdi kamp malzemelerini bagaja koyarken hayat kurtaracak ipuçları ile “Kamp ekipmanları nasıl yerleştirilir?” hemen anlatalım: Sıcaklarla arası iyi olmayanlar, bu ipuçları sayesinde harika bir kahve molasına nefis bir geçiş yapabilirler.

1- Bagajınızı Bütün Eşyaların Sıkıştırıldığı Bir Depo Gibi Düşünmeyin

“Eşyalar nasılsa bir şekilde bagaja sığar ve hangi eşyanın önce, hangi eşyanın sonra konulacağının önemi yoktur.” gibi kaos yaratacak düşüncelerden uzak durun. Kamp ekipmanları ve kamp malzemeleri, yanlış koyulduğunda birbirlerine zarar verebilirler. Örneğin, kamp çadırı üzerine testere, bıçak, sprey boya gibi çeşitli malzemeler koymak, çadırın zedelenmesine neden olacaktır. Bu nedenle delici ve kesici aletlerinizi, mutlaka bir çantanın içine yerleştirin.

2- Kamp Alanına En Yakın Olabileceğiniz Noktanın Gerektirdiği Eşyaları Seçin

Kamp alanına yakın bir noktaya kadar arabanızla seyahat edebilmeniz önemlidir. Aksi takdirde bagajınızda ne kadar kullanışlı malzemeler olursa olsun bunları kamp alanına taşımak, oldukça zorlaşacaktır. Kamp çadırı, kamp masası, kamp sandalyesi gibi ekipmanları bagajınızın üst bölümlerine yerleştirmeniz gerekir. Eğer çadırınızı, masa ve sandalyelerinizi diğer eşyaların altına koyarsanız mecburen birçok eşyayı boş yere boşaltabilirsiniz.

3- Kamp Alanında İlk Önce Kullanacağınız Eşyaları En Sona Yerleştirin

Bagaj hazırlamak, her alanda olduğu gibi bir strateji işidir ve bu noktada uygulanacak taktikler, tatilinizi daha keyifli hâle getirebilir. Örneğin, uyku tulumunuzu bagajın alt kısmına rahatlıkla koyabilirsiniz. Çünkü uyku tulumu, bir kampta aranacak en son eşyadır. Kamp çadırınızı ve masanızı kurmadan uyku tulumuna ihtiyacınız olmaz. Aynı mantıkla, yemeklerinizi veya içinde pişireceğiniz etlerin olduğu buzluğu en alt bölüme koymanız ise hata olur. Çünkü, ani acıkma ataklarında yiyeceklerin bagajın alt bölümünde olması, üstte bulunan birçok eşyayı istemsizce sağa sola atmanıza neden olabilir.

4- İlk Yardım Çantanızı ve Yedek Lastiğinizi Bagajdan Dışarı Çıkartmayın

Birçok tatilci, çok yer kapladığı için ilk yardım malzemelerini, yedek lastik ve ekipmanlarını bagajdan çıkartıp evlerindeki depolarına koyarlar. Ancak, bu hareketin yanlış olduğu bilinmesine rağmen önüne geçilememektedir. Aracınızın boyutuna göre lastik ve ilk yardım ekipmanları da bir o kadar büyüyecek veya küçülecektir. Fakat bu noktada önemli olan, bütün eşyaları doğru şekilde muhafaza edebilmektir. Lastik ve ilk yardım ekipmanlarını aracın sol alt köşesine dikey bir şekilde istifleyerek yerleştirebilirsiniz. Bu sayede hem yer kazanmış hem de yer açmak için güvenlik prosedürlerini ihlal etmeyi göze almamış olursunuz.

5- Harita, Fener ve Powerbank Gibi Önemli Araçları Bagaj Yerine Yanınıza Alın

Haritanızı, bagaj yerine torpido gözünde muhafaza etmeniz, yol bulmak açısından daha mantıklı olacaktır. Aynı şekilde fener ve powerbank gibi acil durum araçlarını da bagaja koymamalısınız. Bu tarz küçük ve önemli ekipmanlar sarsıntılar boyunca yer değiştirebilir ve kırılabilirler. Bu nedenle kırılabilir olan tüm ekipmanları mümkün olduğunca bagaj bölümüne koymamanızda sizin ve eşyalarınız için sayısız fayda bulunmaktadır.