Yaz aylarının en keyifli aktiviteleri arasında yer alan yüzme, sadece yaz eğlencesi değildir. Kas gücünüzü ve esnekliğinizi artıran yüzme sporu, hem vücüt hem de zihin sağlığınız için oldukça faydalıdır. Yüzme sporunun en büyük avantajlarından biri, bu sporu yaparken kilo ya da yaşın bir öneminin olmamasıdır. Kilolu ya da ileri yaştakş kişiler de öğrendikten sonra kas sistemlerini zorlamadan rahatlıkla yüzebilir. Yapılan araştırmalar, doğru yüzme teknikleri ve düzenli yüzme antrenmanları ile kalp krizinden iskelet sisteminde kadar oluşabilecek birçok riskten korunabileceğinizi gösterir.

Yüzme Sporunun Faydaları 

Yüzme sporu, vücuttaki tüm kasların çalışmasını sağlayarak dayanıklılığı ve esnekliği artırır. Yüzerken yatay pozisyonda olmanız, kalbinizin vücuda daha fazla kan pompalamasına imkan tanır. Bel ve sırt ağrıları için de tercih edilen yüzme, doktorlar tarafından gebelik döneminde tavsiye edilen sporların başında yer alır. Yüzme esnasında eklem ve bağlar zorlanmaz. Bu da diğer sporlara göre yüzerken sakatlanma ya da yaralanma riskini azaltır.  Düşük sakatlanma riski nedeniyle yüzme, doktorlar tarafından kas, eklem ya da iskelet sistemi ile ilgili rahatsızlığı olan kişilere önerilir. Üstelik yüzme, dolaşımı düzenleyerek selülit ve varis gibi hastalıklar için de faydalı olur. Bel fıtığına karşı etkili bir spor olan yüzme, kas güçsüzlüklerinin tedavisinde ilk akla gelen uygulamalar arasında yer alır.  Ayrıca yüzme, çocuklarda kas gelişimini maksimuma çıkarır. Fiziksel faydaları dışında yüzmek, stres ve gerilimi azaltarak zihin sağlığına da katkı yapar.

Yüzme Ekipmanları

Her ne kadar yazın denize herhangi bir ekipmana ihtiyaç duyulmadan serinlemek amaçlı girilse de, her spor dalı gibi yüzme sporunun da kendine özgü ekipmanları bulunur. Yüzücü gözlüğü, bone, kulak tıkacı, burun klipsi, şnorkel, yüzme paleti gibi ekipmanlar, amacınıza göre size destek olur. Yeni öğrenenler için yüzme köpüğü, yüzme makarnası, yüzme tahtası gibi yüzme ekipmanları da öğrenmeye yardımcı olur. Ekipman alırken, en önemli noktalardan biri ise ürünün size uygun olup olmamasıdır. Örneğin, havuz ve denizde kullanım için farklı yüzücü gözlükleri bulunur.

Yüzme Paleti

gif

Yüzücü paleti, her seviyede yüzücünün daha hızlı yüzmesini sağlar. Palet, suyun daha kolay itilmesini ve böylece suda daha kolay ilerlemenizi destekler. Palet gereksiniminin nedeni, palet seçimini de etkiler. Yüzmek, serbest, sportif ya da teknik dalış yapmak veya zıpkınla balık avlamak için farklı palet modelleri bulunur. Ayrıca, dalış yapanlar için suyun derinliği de palet modelini etkiler. Örneğin daha derine dalıyorsanız, su içindeki basınç daha fazla olacağından daha sert ve daha geniş paletleri tercih etmeniz gerekir. Akıntılı sularda dalış yapanların da hafif ve yarık paletler seçmemeleri gerekir.

Yüzme Paleti Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar  

  • Yüzme paleti, ayaklarınızı hafif sıkı bir şekilde sarmalıdır. Büyük ve ayaklarınızı sarmayan paletler ayağınıza kramp girme riskini artırır.
  • Eğitim amaçlı palet arıyorsanız kauçuk kısa palet alabilirsiniz. Bu paletlerle vuruşlarınızdaki hatalar azalır ve ayak kaslarınız güçlenir. Dilerseniz kauçuk paletleri ayaklarınızın gücüne göre kesebilir ve kısaltabilirsiniz.
  • Profesyonel antreman için mikrofin hp yüzme paletini tercih edebilirsiniz. Deniz ve havuzda kullanım için uygun olan bu paletin ayak kısmı sağlamdır ve enerjiyi en iyi şekilde iletir.
  • Serbest dalış için uzun palalı ve kapalı paletler, SCUBA dalış için split paletler tercih edilmelidir.
  • Yüzmek için topuk kısmı kapalı, pala hacmi az ve yumuşak paletler, konforunuzu artırır.
  • Güçlü bacaklarınız varsa, ağır, geniş ve kısa palalı ve açık paletleri; zayıf bacaklarınız var ise daha hafif split paletleri tercih edebilirsiniz.
  • Son olarak yüzme paletlerinin havuz ve denizde kullanılanlarının farklı olduğunu unutmayın. Decathlon’daki tüm paletleri görmek için tıklayın.