Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte tatil planları ortaya çıkar. Sıcak havalarda yapılacak en keyifli tatil planlarının en önemli bölümlerini ise denizler ve plajlar kaplar. Masmavi deniz ve tertemiz bir plajda geçirilecek zamanlar, bazen rahatlatıcı etkiye sahip olur bazen de eğlence kaynağı haline gelir. Denize girmenin, kumsalda uzanmanın verdiği eşsiz keyfin yanında plaj sporları da yaz tatillerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Günlük sportif aktiviteleri gerçekleştirmeyi mümkün kılan yaz sporları, tatil boyunca çocukların ve ebeveynlerin motivasyonunu yükseltici bir etkiye de sahiptir.

Plaj Voleybolu

Plajlarda en çok tercih edilen sporların başında plaj voleybolu gelir. Dünyanın her yerinde oynanan evrensel bir oyun olan plaj voleybolu; deniz, kum ve güneşi bütünleştirici özelliğiyle öne çıkar. Genellikle ikişer, üçer kişilik gruplarla oynanan plaj voleybolu, kalabalık arkadaş gruplarıyla tatile gidildiğinde keyifli anların ortaya çıkmasını sağlar. Kum üzerinde ve çıplak ayakla oynanan plaj voleybolunun temel amacı ise topu filenin diğer tarafına göndererek sayı almaktır. Normal voleybol gibi katı kuralları olmaması plajlarda rahatlıkla oynanabilmesini sağlar. Örneğin, normal voleybolda filenin altından geçmek karşı tarafa sayı kazandırırken plaj voleybolunda karşı tarafın oyuncularına müdahale etmediğiniz müddetçe file altından top dokunmanız serbesttir. Plaj voleybolu, keyifli bir spor aktivitesi gerçekleştirmenin yanında güzel bir bronzlaşma aracı olarak da kullanılır.

Plaj Futbolu

Dünyanın en çok oynanan ve en popüler sporları arasında yüksek sıralarda yer alan futbol, plajların da en çok sevilen sportif aktivitelerinden biridir. Yüksek kondisyon gerektiren ve çıplak ayakla oynanan plaj futbolunda özel kaplama bir top çeşidi kullanılır. Plaj futbolu, normal futbolda kullanılan bir top ile oynandığında ayak derilerinde yıpranmalara yol açabilir. Daha küçük bir sahada gerçekleşen plaj futbolu, tatillerde yeni arkadaşlıklar edinmeyi de sağlayan bir sportif aktivitedir. Genel olarak futbol kurallarıyla oynanmasına rağmen plaj futbolu, kum ve denizin etkisiyle oyunculara ayrı bir keyif yaşatır.

Frizbi

Frizbi, plastikten yapılmış daire şeklindeki bir diski, iki veya daha fazla kişinin birbirine attığı keyifli bir oyundur. Plajda ve denizin içinde özel bir ekipmana ihtiyaç duyulmadığı için kolaylıkla oynanan frizbinin herhangi bir kural sınırlamasının olmaması da en çok tercih edilme sebeplerinden biridir. Her yaştan insanın keyifle oynayabileceği bir spor olan frizbi, köpek gibi evcil hayvanlar ile de oyun amaçlı kullanılır.

Badminton

Badminton, kaz tüyünden yapılmış bir top ve raketlerle oynanan bir spordur. Kaz tüyünden olan topun file üzerinden geçerek rakip alana düşmesiyle sayı kazanılır. Tenise benzeyen bir spor olan Badminton, plajlarda file olmadan da oynanır. Raketlerin ve topun kolay taşınıyor olması ve yüksek efor isteyen bir oyun olması nedeniyle plajlarda keyifli vakitler geçirilmesine katkı sağlar. Kolay öğrenildiği için yaygın bir spor olan badminton, zeka ve hızı ön plana çıkartarak yüksek seyir zevki sunar.

Deniz Sporları

Yaz tatilinde denizde gerçekleştirilebilecek sınırsız spor türü bulunur. Bu sporlar içinde en sık tercih edileni ise yüzmedir. Yüzme, vücudun birçok kas grubunu çalıştırır ve oldukça keyifli dakikalar gerçirmenizi sağlar. Vücudunuz ile denizin ve güneşin bütünleşmesini sağlayan yüzme ile sağlıklı bir tatil gerçekleştirmiş olursunuz.

Su üzerinde yüzmenin dışında en çok yapılan sporların başında ise sörf ve su kayağı gelir. Özellikle dalgalı ve derin denizi olan bir tatil bölgesinde bulunuyorsanız, su kayağı ve sörf mükemmel anlar yaşamınız sağlar. Tüplü dalış da kısa bir bir eğitim sürecinden sonra yapılabilecek sporların arasındadır. Tüplü dalış gerçekleştirerek denizin altındaki dünyayı keşfedebilirsiniz.