Bütün bir yıl boyunca beklenen üçlünün; deniz, kum ve güneşin zamanı geldi. Yazın gelmesiyle birlikte tatil planları ve keşfedilecek birçok şey sizleri beklerken, su altı dünyası bu keşifler arasında yine en popüler seçimlerden biri olmaya devam ediyor. Su altını keşfetmek için en doğru mevsim olan yaz tüm sıcağıyla sizi çağırırken, serin sulardaki bu keşif için gereken malzemelere sahip olmalısınız. Su altı sporları ile ilgileniyor ya da sadece küçük bir gözlem yapmak istiyor olabilirsiniz. Her iki durumda da su altı keşiflerinizde yanınızdan ayırmamanız gereken aksesuarlar listesini eksiksiz tamamlamak keşfinizi daha güvenli ve keyifli hale getirecektir.

Su Altı Aksesuarları Arasında En Önemlisi; Deniz Maskesi

İster sadece eğlenmek için isterseniz profesyonel bir dalış için su altını keşfe çıkmaya karar vermiş olun, deniz maskesi yanınızdan ayırmamanız gereken su altı aksesuarları içinde en başta gelmektedir. Işığın kırılarak net görmenizi engellediği su altının muhteşem manzaralarına tanıklık edebilmeniz için deniz maskesi seçimi noktasında oldukça özenli davranmalısınız. Deniz maskesinde aramanız gereken en önemli özellik, camının ısıl işlemden geçmiş olmasıdır. Üzerinde “tempered” yazısını gördüğünüz ürünler, daha dayanıklı ve su altını keşfetmeniz için çok daha uygun seçimler olacaktır. Su altında görmeyi dilediğiniz, ya da merak ettiğiniz her şeyi bu maskenin ardından izleyeceğinizi unutmamalı ve sizin için en doğrusunu bulana dek aramaktan vazgeçmemelisiniz.

Su Altındaki Nefesiniz; Şnorkel

Bu yaz planlarınız arasında su altı varsa, yanınızdan ayırmamanız gereken bir diğer aksesuar yüzyıllardır kullanılan şnorkel olmalıdır. J harfi şeklindeki bu basit olduğu kadar değerli de olan aksesuar, su altı sporlarının vazgeçilmezidir. Şnorkelinizin ağızlık kısmının hijyen açısından silikon maddeden olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra eğer su altı avcılığı gibi alanlarda kullanmayı planlıyorsanız, dalış yaptığınız alanda güvenlik önlemlerinin alındığından emin olmalısınız. Su altını keşfederken nefesinizi riske atmak istemiyorsanız şnorkelinizi yanınızdan ayırmamalısınız.

Su Altında Maksimum Hareket Kabiliyeti; Palet

Palet, su söz konusu olduğunda belki de akla gelen ilk aksesuarlardan biri olmaktadır. Herhangi bir paletle su altını keşfe çıkamayacağınız gibi, yanlış bir paletle gerçekleştirmek istediğiniz keşif de bir kabusa dönüşebilir. Su altında güvende hissetmeniz her şeyden önemlidir. Sizi rahatsız eden ya da hareket kabiliyetinizi kısıtlayan paletlerle istediğiniz keşfi gerçekleştirmek oldukça zordur. Dolayısıyla palet seçimini yapmadan önce su altında ne yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Serbest dalış, balık avı, tüplü dalış gibi su altı sporları için palet arıyorsanız su şartlarını göz önünde bulundurarak daha teknik bir seçim yapmalısınız. Sadece yüzmek için bir palet istiyorsanız ise daha yumuşak paletleri tercih etmelisiniz. Doğru palet ile su altı keşfinizde hareket kabiliyetinizi maksimum seviyeye getirebilir ve bütün kış beklediğiniz o değerli anları doyasıya yaşayabilirsiniz.

Su Altı Kamerasıyla Keşfinizi Ölümsüz Kılabilirsiniz

Özellikle son yıllarda teknolojinin sunduğu imkanlar giderek artarken, su altı dünyasında da birçok yenilik sizlere fayda sağlıyor. Bu faydalar arasında oldukça popüler olan su altı kameraları ile gördüğünüz her şeyi ölümsüzleştirebilir, soğuk kış gecelerinizi sıcak anlarla ısıtabilirsiniz. Su altı kamerası seçiminizi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey, tıpkı palet seçiminde olduğu gibi kullanım alanınızı doğru belirlemektir. Zıpkın ile balık avına çıkacaksanız bu aksiyona uygun bir kamera seçmeli, sadece eğlenceli anıları ölümsüzleştirmek istiyorsanız teknik özellik açısından daha basit bir kamera arayışına girmelisiniz. Her ne olursa olsun, o soğuk kış akşamlarınızı ısıtmak için su altı kamerası, keşfinizde yanınızdan ayırmamanız gereken önemli aksesuarlardan biridir.