Doğa ile uyum içinde hareket etmenin esas alındığı açık hava sporu trekking, kısaca yürüyüş olarak tanımlansa da klasik yürüyüş sporundan çok daha farklıdır.

Trekking Nedir?

Trekking, yeni yerler keşfetmek ve farklı manzaraların tadını çıkarmak için özel bir yürüyüş şeklidir. Genellikle bakir, bozulmamış ve yabanıl hayat olan bölgelerdeki ve dağlardaki patika yollar üzerinde gerçekleştirilir.

Sık sık yapılan Trekking sporu, kasları çalıştırmaya ve bedeni korumaya yardımcı olur. Kasların ve kemiklerin de koordinasyonunu sağlar. Aynı zamanda şehir yaşamından uzak ve temiz havası olan bölgelerde yapıldığı için sadece fiziksel yarar sağlamaz. Stresinizin azalmasına yardımcı olan Trekking, zihinsel bir rahatlama da sağlar.

Trekking yapılan yerler, konaklamalı ya da konaklamasız olarak ve rotalı veya rotasız olarak birbirlerinden ayrılır ve bunlar Trekking’in türlerini oluşturur. İşte kişisel tercihlerinize göre yapabileceğiniz Trekking türleri…

Ormanda Trekking

Ormanda Trekking, ormanda ve vadi tabanlarında gerçekleştirilen günübirlik orman yürüyüşleridir. Ormanlık alanlarda bitki örtüsü yoğun ve birbirine benzer olduğundan kaybolma riski yüksektir. Bu nedenle yürüyüş sırasında aradaki mesafeler korunmalı, güneşin batıp havanın kararacağı da göz önünde bulundurularak fener, ışıldak gibi gerekli ekipmanlar ile yola çıkılmalıdır.

Backpacking

Backpacking, uzun yürüyüşlerin yapıldığı ve sporcuların doğada konakladığı bir Trekking türüdür. Genellikle dağlarda yapılan bu yürüyüş türü esnasında sporcuların yanlarında bir uyku tulumu da bulunur. Gün sonunda yürüyüş tamamlandığında doğa içinde uygun bir yerde konaklama yapılır ve ertesi gün yeni rotalar doğrultusunda yürüyüşe devam edilir. Bu özellikleriyle kampingi de içinde barındıran bir aktivitedir.

Backpacking yapanların mevsime uygun giyinmesi, doğru ayakkabıları kullanması çok önemlidir. Uzun dağ yürüyüşleri için tasarlanmış, düzenli kullanım için uygun Trekking ayakkabıları, yürüyüş esnasında gerekli desteği sağlar.

Rotalı Yürüyüş

Uzun süreli, daha önceden dinlenme noktaları, yürüme alanları belli olan, rota oluşturulmuş yürüyüşlerdir. Yürüyüş rotasını içeren haritaları vardır ve bu yola çıkacak olan kişiler önce bu rotaları edinirler. Ülkemizdeki bu yürüyüş parkurlarına en güzel örneklerden biri her yıl binlerce Trekking tutkunu turistin akın ettiği Likya Yolu’dur. Yine bu yürüyüşlerin konforlu ve sağlıklı olması için mevsime uygun kıyafetler ve Trekking ayakkabıları kullanmak gerekir.

Rotasız Yürüyüş

Maceraperestlerin tercihi olan rotasız yürüyüşler, keşif amaçlıdır. Tüm rota yürüyüşçüler tarafından belirlenir. Her ne kadar rota yürüyüş esnasında kararlaştırılacak olsa da yürüyüşün gerçekleştirileceği bölge hakkında dikkatli ve kusursuz bir ön çalışma yapılmalıdır. Kötü bir sürpriz yaşamamak için bu yolculuk için yeterli miktarda su ve küçük atıştırmalıklar her daim bulundurulmalı ve hava durumuna önceden bakılmalıdır.

Hiking

Hiking, rotanın daha önceden belli olduğu, orman, ova,dağ ve vadi gibi güzel bir doğa dokusunda, hem günübirlik hem de uyku tulumları ve diğer ihtiyaçlarla doğada konaklanarak yapılan bir Trekking çeşididir. Eğer konaklama yapılacaksa konaklama için gerekli malzemeleri unutmamak, yeteri kadar gıda ve su almak çok önemlidir.

Dayhiking

Hiking gibi yine rotanın daha önceden belli olduğu orman, ova, dağ, vadi veya ırmak kenarın da yürüyerek, doğada konaklama gerçekleştirmeden geri dönüş yapılan tek günlük aktivitelerdir.

Kanyonda Trekking

Su kenarında, hatta bazen suyun içinde yapılan yürüyüşlerdir. Kanyonda Trekking, yürüyüşün yanında; yüzme, tırmanma, zıplama gibi açık hava aktivitelerini de içermediğinden çok da hareketli ve yorucudur.

Çölde Trekking

Rotaları belli olan çöl yürüyüşleridir. Bu Trekking türünde, aşırı sıcağa ve susuzluğa karşı tedbirli olmak Trekking’in sorunsuz  bir şekilde devam etmesi için oldukça önemlidir.