En keyifli spor aktivitelerinden biri olan bisiklet, yazın gelmesiyle birlikte her yaştan insanı spor yapmaya teşvik ediyor. Birbirinden farklı bisiklet modelleri arasından dilediğinizi seçerek siz de bisiklet sürmeye başlamak istiyorsanız temel bisiklet işaretleri hakkında bilgilenerek sürüş güvenliğinizi artırabilirsiniz. Kullandığınız bisiklet modeli fark etmeksizin diğer sürücülerle bu özgün bisiklet dili aracılığıyla iletişim kurabilirsiniz.

Duracağım!

İlk işaretimiz, “Dur!”… Durmak için kullanacağınız el işareti, aslında duruma göre farklılık gösterebilir. Eğer tek kişi ya da iki kişi yolculuk yapıyorsanız yumruğunuzu kapalı şekilde elinizi kaldırmanız, durmak için yeterli bir işarettir. Ancak daha fazla kişinin olduğu bir grup ile birlikte seyahat ediyorsanız kolunuzu havaya kaldırarak tüm parmaklarınız kapalı biçimde elinizin iç kısmı ileriyi gösterecek şekilde daha görünür bir işaret yapmanız beklenmektedir. Fakat hatırlatmakta fayda var ki eğer ani bir duruş yapılması gerektiğini hissediyorsanız iki eliniz de frenlerde olacağından omzunuzun üzerinden “Dur!” diye güçlü bir şekilde bağırmak da kullanılan bir yöntemdir.

Yavaşla!

Kalabalık bisiklet gruplarında daima diğer katılımcıları hızınızın ne zaman alçalacağından haberdar etmelisiniz. Bu işaret, gruptaki diğer kişilerle aranızdaki mesafeyi korumanıza yardımcı olarak olası kazaların önüne geçmenize yardımcı olmaktadır. Yavaşlamak istediğinizde parmaklarınız bitişik, avuç içiniz zemine paralel şekilde kolunuzu yaklaşık 30 derecelik bir açıyla  açarak gruptaki diğer katılımcılara yavaşlamaları gerektiğini ifade edebilirsiniz.

Sola Döneceğim

 

Şerit değiştirmek istediğinizde ya da sola döneceğiniz zaman ekipteki diğer kişilerle bu basit sinyal sayesinde iletişim kurabilirsiniz. Vücudunuzla 90 derecelik dik açı oluşturacak şekilde sol kolunuzu tamamen yana açarak yine parmaklarınız bitişik, avuç içiniz zemine paralel şekilde vereceğiniz sinyal, kısa süre sonra sola döneceğiniz anlamına geliyor.

Sağa Döneceğim

Tıpkı “sola dön” işaretinde olduğu gibi sağa dön işareti verilirken de aynı bisiklet dili kullanılır; fakat, bu defa işaret sağ kol ile verilir. Atlanmaması gereken bir detay, grup içerisinde yolculuk ediyorsanız döneceğiniz yönde bulunan omzunuzu boynunuza doğru esneterek de döneceğiniz yönü ifade edebilirsiniz.

Aman Yol Çukuruna Dikkat!

Gözden kaçan bir yol çukuru, büyük kazalara sebebiyet verebilir. Grup aktivitelerinde ekipteki diğer kişileri bu tür potansiyel tehlikelerden haberdar etmek istediğinizde çukurun olduğu yöndeki kolunuzu 30 derecelik bir açıyla açarak işaret parmağınızla o noktayı belirtebilirsiniz. Eğer mümkünse yine sesli bir şekilde aynı uyarıyı yapabilirsiniz. Bu işaret, aynı zamanda yakınınızda bulunan tren raylarını belirtmek için de kullanılıyor.

Etrafta Taş, Kum, Çakıl Birikintileri Mi Var?

Yolda gördüğünüz kir, çakıl, kum veya diğer birikintiler de kazalara neden olabilir. Ekipteki diğer kişileri uyarmak istediğinizde bu basit bisiklet dilini kullanabilirsiniz: Kolunuzu 30 derecelik açıyla bu defa elinizi de aynı hizada vücudunuza paralel şekilde yukarı aşağı sallayarak orada beklenmeyen bir birikinti olduğuna dikkat çekebilirsiniz.

Bir Tehlike Sezince

Bu sinyal, park hâlinde ya da kapısı açık bir araçtan grup üyelerini haberdar etmek istediğinizde kullanılmaktadır. Örneğin, eğer sağ tarafınızda yolu kapatan park hâlindeki bir araç varsa sol kolunuzu belinizin arkasına alarak işaret parmağınız sol tarafı gösterecek şekilde sinyal verebilirsiniz. Böylece sizi takip eden diğer kişiler sağ tarafta bir engel olduğunu ve aksi yöne gitmeleri gerektiğini anlayacaklardır.

Geçiş İzni İşareti

Bisiklet yarışlarında ve grup aktivitelerinde en sık kullanılan işaretlerden biridir. Gruba liderlik ederken bir anda çok yorulduğunuzu ya da devam edemeyeceğinizi hissettiğinizde kolunuzu esneterek oval şekilde yana doğru açtığınızda artık bu görevi bırakmak isteğinizi işaret etmiş olursunuz.

Gülümse ve El Salla

Şehir içinde bisiklet kullanıyorsanız şehrin karmaşık ve kaotik ortamı, stresli bir deneyim yaşamanıza neden olabilir. Parmaklar bitişik şekilde el sallamak motorlu taşıtlar ve diğer bisiklet sürücüleri arasında pozitif bir etkileşim yaratabilir. Bu sayede birbirinizi ve sporu desteklediğinizi ifade edebilir karşılıklı daha iyi ilişkiler kurabilirsiniz. Yolunuzu başka sürücülerle paylaşırken empati kurmalı, saygılı ve paylaşımcı bir tutum sergilemeniz gerektiğini daima hatırlamalısınız.