*Bu yazımız sevgili spor sever Niyazi Solak tarafından kendi izniyle yayınlanmıştır. Niyazi Solak’ın kişisel instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar 🙂 

Türkiye’de son yıllarda doğa severler kamp ve doğa sporlarına daha fazla vakit ayırmaya başladı. Doğa sporlarına talep artınca ürün çeşitliliği ve kaynak çeşitliliği de artmış oldu. Biz de @kampyeri ekibi olarak Türkiye’de kamp yapılabilecek doğal güzellikleri ve kamp yerlerini doğa severlere sunmaya devam ediyoruz.

Doğa sporlarına artan ilgiyle beraber kamp yapanların sayısı da oldukça arttı. Daha ekonomik bir tatil yapmak isteyenler, çam ormanlarında rahat bir nefes almak isteyenler, denize girmek isteyenler çadır kampını tercih ediyor. Çadırda kamp yapmak tehlikeli gibi görünse de 14 yıldan bu yana sürekli olarak kamp yapıyorum ve çok büyük sorunlarla karşılaşmadım. Siz doğa severlere de kamp ve doğa sporlarını tavsiye ederim.

NEREDE KAMP YAPACAĞIZ?

“Peki çadırımızı ve kamp ekipmanlarımızı tedarik ettik. Kampı nerede yapacağız?” İşte kamp yeri sorularınız için size güzel bir liste oluşturduk. Listemizde ağırlıklı olarak doğal güzelliğini koruyan ve henüz çok fazla kişi tarafından keşfedilmemiş kamp yerlerine yer verdik.

DOĞAL GÜZELLİĞİNİ KORUYAN KAMP YERLERİ

Karabük Yenice Ormanları – Şeker Kanyonu

 1 KARABÜK YENİCE ORMANLARI - ŞEKER KANYONUYaban hayatı ve bitki çeşitliliği bakımından Türkiye’de korunan 9 sıcak noktadan biri ve dünyada ise korunan 100 sıcak noktadan biri olan Yenice Ormanları 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından “Acil korunması gereken yer” olarak ilan edildi. Günümüzde ise Yenice Ormanları; hem endemik bitki türleriyle hem de yaban hayatı çeşitliliğiyle ön plana çıkıyor. Yenice Ormanları; Şeker Kanyonu, gizli gölleri ve şelaleleriyle doğal güzelliğiyle sık sık ön plana çıkıyor. Kamp ve doğa sporlarıyla ilgileniyorsanız Karabük Yenice Ormanları’nda ve Şeker Kanyonu’nda kamp yapmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Kaz Dağları

2 KAZ DAĞLARIBalıkesir ve Çanakkale illeri arasına yayılmış Kaz Dağları veya diğer adıyla İda Dağları; Tanrıların Armağanı olarak biliniyor. 1774 rakımı bulunan Kaz Dağları; doğal güzellikleriyle adından sık sık bahsettirmeye devam ediyor. Kaz Dağları’nda 4 mevsim kamp yapabilir ve yaban hayvanlarını yakından gözlemleyebilirsiniz. Mehmetalan Köyü civarında 3-4 adet kamp yeri bulunuyor ve fiyatları genel olarak ideal. Sütüven Şelalesi, Hasanboğuldu Şelalesi, Mıhlı Çayı, Şahinderesi Kanyonu ve birçok doğal güzelliğiyle mest eden Kaz Dağları; kamp ve doğa sporları yapmak için ideal kamp yerleri listesinin başında yer alıyor. Kaz Dağları’nda kamp yapmanızı mutlaka tavsiye ederiz.

Yedigöller 

3 YEDİGÖLLER MİLLİ PARKIBolu’da kamp yeri arayanlara Yedigöller Milli Parkı’nı tavsiye edebiliriz. Bolu Yedigöller Milli Parkı; Batı Karadeniz Bölgesi’nde ve Bolu’nun 42 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır. Milli park sınırları içerisinde 7 adet göl, şelaleler, dereler, anıt ağaçları ve birçok çeşme bulunmaktadır. Yedigöller’de ailenizle birlikte kamp yapabilir göller arasında bulunan trekking parkurlarında keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yedigöller sık sık yağış alan bir bölge olduğu için giderken tarp veya yağmurluk almayı unutmayın.

Göreme, Kapadokya

4 GÖREME KAPADOKYAGöreme, Kapadokya bölgesinin gözde lokasyonlarından birisi haline geldi. Her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turist balon turlarına katılmak için Göreme, Kapadokya bölgesine akın ediyor. Bizde ekibimizle her yıl mutlaka gün batımını izlemek ve kamp yapmak için Kapadokya’ya gideriz. Göreme’de kamp yapmak istiyorsanız camping alanları da bulunuyor, ücretsiz kamp yapabileceğiniz boş kamp yerleri de bulunuyor. Göreme Bölgesi’nde toplamda 4-5 adet camping alanı bulunuyor. Kızıl Çukur Vadisi’nde gün batımını izleyebilir, Güvercinlik Vadisi’nde trekking yapabilir, Ürgüp’e kadar ATV safari yapabilir ve üzüm bağları arasında bisiklet sürebilirsiniz. Kapadokya’da kamp yapmak için @kampyeri sayfamızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Pokut Yaylası

5 POKUT YAYLASI Sosyal medyada sık sık gördüğünüz bulut denizi fotoğraflarının birçoğu Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Pokut Yaylası’nda çekilmiştir. Pokut Yaylası; Karadeniz’in incileri arasında yer almaktadır. “Karadeniz bölgesinde nerede kamp yapılır?” derseniz, şüphesiz Pokut Yaylası’nı tavsiye edebilirim. 2050 metre yüksekliğiyle Sal, Hazindak ve Amlakit yaylalarını izleyebileceğiniz Pokut Yaylası; yüksekliği nedeniyle su ve orman bakımından biraz fakirdir. Pokut Yaylası; kamp ve doğa sporları için ideal kamp yerlerinden birisidir. Bu yaylada yerel halkla horon tepebilir ve tulumun eşsiz sesiyle manzaranın keyfine varabilirsiniz. Bu arada muhlama yemeden dönmeyin.

Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu

6 ÖLÜDENİZ KABAK KOYU KELEBEKLER VADİSİ

Muğla’da kamp yapılabilecek en güzel yerlerden birisi olan Fethiye; Ölüdeniz, Belcekız Plajı, Çalış Plajı, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Aladere Şelaleleri ve daha birçok doğal güzelliğiyle adından sık sık bahsettiriyor. Yazın kamp yapılacak yerler arasında tercih edilebilecek Fethiye; gizli koy ve şelaleriyle sizi bekliyor. Kelebekler Vadisi’ne tekneyle ulaşabiliyorsunuz. Trekking yapabilir, berrak sularda yüzüp, dalış yapabilirsiniz. Fethiye’ye giderseniz Babadağ’dan Ölüdeniz’e doğru yamaç paraşütü yapmayı unutmayın.

Çıralı, Olimpos, Adrasan

7 ÇIRALI OLİMPOS ADRASAN

Akdeniz’de kamp yapmak ve Antalya’nın gizli kalmış güzelliklerini keşfetmek için Çıralı ve Adrasan’da kamp yapabilir Olimpos’ta ise ormanların içinde trekking yapabilirsiniz. Adrasan’ın gizli koylarını keşfedebilir ve berrak suyunda yüzebilirsiniz. Ailenizle güven ortamında kamp yapmak istiyorsanız Adrasan, Olimpos ve Çıralı tam aradığınız özelliklere sahip camping işletmelerine ev sahipliği yapıyor.

Dedegöl Dağı, Pınargözü Mağarası

8 DEDEGÖL DAĞI PINARGÖZÜ MAĞARASI

Isparta’nın Yenişarbademli ilçesinde bulunan Dedegöl Dağı; Orta Toroslar’ın en yüksek tepesi olarak bilinmektedir ve yılın 11 ayı kar bulunmaktadır. 2998 metrelik rakımıyla dağcıların gözde tırmanış noktalarından birisi olan Dedegöl Dağı; kamp ve doğa sporları bakımından oldukça zengin bir alana sahiptir. Melikler Yaylası, Pınargözü Mağarası, Cukka Pınarı, Yaka Kanyonu ve etrafındaki doğal güzellikleriyle doğa severleri etkileyen Dedegöl Dağı herkesin mutlaka görmesi gereken bakirliğe sahiptir. Henüz bir kamp işletmemesi bulunmamakta ve bölgede bulunan Antalya Yörükleri gelen kampçılara rehberlik ederek yardımcı olmaktadır. Ayrıca Melikler Yaylası’na 2 km uzaklıkta bulunan Pınargözü Mağarası; 15 km uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun mağarası unvanına sahiptir. Dedegöl Dağı’nda her yıl Mayıs aylarında dağcılık şenlikleri düzenlenmektedir.

Munzur Vadisi Milli Parkı

9 MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI

Doğu Anadolu Bölgesi’nde kamp yapılabilecek doğal güzelliklerden birisi olan Munzur Vadisi Milli Parkı; 1971 yılında milli park olarak ilan edilmiş. Ovacık ilçesi yakınlarında Munzur Dağları eteklerinde doğan Munzur Suyu, Fırat Nehri’ne karışarak muhteşem bir görüntüyü oluşturmaktadır. Munzur Çayı’nın her iki kenarı da Türkiye’de az rastlanan huş ağaçlarıyla kaplıdır. Munzur Çayı’nın kenarında doğayla iç içe kamp ve doğa sporları yapabilirsiniz. Munzur Çayı’nın kenarında bulunan trekking parkurlarında trekking yaparak Tunceli’nin gizli kalmış doğasını keşfedebilirsiniz.

Salda Gölü

10 SALDA GÖLÜ

Türkiye’nin Maldivler’i deyince akıllara gelen Salda Gölü; Burdur’un Yeşilova ilçesine 4 km uzaklıkta bulunuyor. Halk Plajı’nda misafirlerine ücretsiz çadır kamp imkanı sağlayan Yeşilova Belediyesi; doğa severler için birçok hizmeti de sağlıyor. Çadır kamp alanına kadar çekilen elektrik prizleri kamp yapanların ihtiyacını büyük ölçüde karşılıyor. Bol sayıda tuvalet ve duşuyla da ziyaretçilerin ihtiyaçlarına çözüm olan Halk Plajı; Salda Gölü’nde kamp yapacakların uğraması gereken alanların başında yer alıyor. Beyaz Adacıklar veya Maldivler ismiyle bilinen bölgede ise kamp yapmak yasak. Salda Gölü’nde ayrıca Doğanbaba Plajı’nda kamp yapabilir diğer plajlara göre biraz daha sakin ve huzurlu ortamda vakit geçirebilirsiniz. Türkiye kamp alanları haritam: http://www.kampyerleri.org/turkiye-kamp-alanlari-haritasi/

Detaylı bilgi için internet siteme göz atabilirsiniz.

Sağlıkla ve sporla kalın!