Zıpkınla balık avı aslında bir tutku sporudur. Eğer zor şartlar altında bir adada yaşamıyorsanız, teknenizle açıldığınızda ya da deniz kıyısından uzaklaşarak yaptığınız zıpkın avcılığı size keyif vermelidir. Bunu bir görev gibi kendinize belirlemek yerine, yaptığınız işten, denizde geçirdiğiniz zamandan ve denizin altında yer yer göz göze geldiğiniz balık çeşitlerinden keyif almayı bilmelisiniz. Doğanın bir parçası halini alacağınız zıpkınla balık avlamanın özellikle acemiciliğinizi atlattıktan sonra size ne kadar iyi geleceğine şaşıracaksınız.

Zıpkınla Balık Avlamanın Tehlikeleri Tamamen Sizin Sorumluluğunuzdadır

Bu tutkuya baş koymadan önce ”Zıpkınla avlanan balık acı derece çeker mi?” ya da ”Zıpkınla avlanmak tehlikeli midir?” gibi sorularınızın olması çok doğaldır. Burada aklınızda bulunması gereken en önemli konulardan biri denizde kendi güvenliğinizden tamamıyla kendinizin sorumlu olduğudur. Eğer dikkatli davranmazsanız kendinize olduğu kadar çevrenizdeki insan ya da canlılara da zarar verme ihtimaliniz olduğu için başlamadan önce imkânınız varsa konu hakkında eğitimlere katılmanız son derece yararlı olur. Ancak böyle bir vakte ve imkâna sahip değilseniz yapmanız gereken en önemli şey avlanacağınız alanın mümkün olduğunca diğer insanlardan uzakta olmasına dikkat etmektir. Bu noktada hem kendi can güvenliğinizi hem de diğer canlıları tehlikeye atmayacak bir nokta seçmeye dikkat etmelisiniz. Buna ek olarak avlanırken seçeceğiniz zıpkın da bir yandan güvenlik bir diğer yandan da avınızın verimi için son derece önemlidir. Zıpkın modelleri genellikle kafa yapısına göre açık, yarı açık ve kapalı diye sınıflandırılırken, malzemeleri açısından da Alüminyum, Karbon- Ahşap ve Yarı Ahşap gibi kategorilere bölünmüştür.

Zıpkın seçerkenki önemli nokta sizin fiziksel özellikleriniz olduğu kadar hangi zıpkının ne işe yaradığını da bilmektir. Dolayısıyla eğer bu konuda bir bilginiz yoksa tecrübeli ve eğitimli insanlara danışmak son derece önemlidir. Doğru ve iyi kalitedeki ekipmanları kullanmak size deniz altında tahmin edemeyeceğiniz avantajlar sağlar. Bu sayede doğayla birebir geçirdiğiniz vakit size keyif verirken bir yandan da son derece eğitici bir hâl alır. Başka bir canlının doğal habitatındaki tehlikeli yabancı konumunda olduğunuz için zıpkınla avlanma yaparken paniklememek, tek başınıza denizde çok uzaklaşmamak ve diğer canlıların hayatlarının sizi büyülemesine izin vermeniz yapılacak en doğru adımlar olabilir. Bu noktada zıpkınla avlanma konusunda tecrübeli insanlardan deniz içinde rahat ve doğru nefes alma, paniklememe ve ani bir tehlike karşısında ne yapılması gerektiğine dair bilgiler veya kısa eğitimler de alabilirsiniz.

Gerekli Ekipmanlar ile Harekete Geçmeye Hazırsınız

Zıpkın türünü seçmek sualtı ile yapacağınız etkileyici buluşmanın ilk adımlarından biridir. Buna ek olarak elbisenizi, paletlerinizi ve yardımcı diğer eşyalarınızı da hedefinize, tutkunuza ve yine vücudunuzun fiziksel yapısına göre belirlemelisiniz. Seçeceğiniz dalış elbisesinin vücudunuza ne çok dar ne de bol gelmemesi, fermuarsız, iki parçalı ve mümkün olduğunca iyi bir kumaştan yapılmış olması gerekmektedir. Kendinizi balık insan gibi hissetmenizi sağlayacak olan av elbisenizi geniş görüş imkânı sağlayan siyah maske ve şnorkel ile tamamlamalısınız. Bütün bunlara ek olarak belinize takacağınız ağırlık kemeri, sualtında bir yere tutunmanız gerektiğinde ya da daha derinde sabit bir şekilde yüzmek isterseniz size yardımcı olacak en önemli yardımcı ekipmanlardan biridir. En son olarak da taşıma ipinizi ve bıçağınızı da ava giderken unutmamalısınız.

Her şeyinizle hazır olduğunuzda aklınızda bulundurmanız gereken en önemli nokta zıpkınla avın aslında tutku dolu bir spor olduğu ve bunu yaparken sağlığınızı tehlikeye atmadan keyif almanız gerektiğidir. Bir kere yaptıktan sonra aldığınız zevk sayesinde peşinizi bırakmayacak adrenalin, başka canlıların dünyalarına ve denizin en gizli yanlarına tanık olmak size bambaşka dünyaların kapılarını açacaktır.