Son yıllarda tatillerini otel odalarının aksine doğanın içinde geçirmek isteyenlerin sayısı giderek artıyor. Buna bağlı olarak da kamp çadırı sahipleri her geçen yıl büyük artış gösteriyor. Fakat her teçhizatta olduğu gibi kamp çadırında da hakim olunması gereken farklı konular bulunuyor. Çadır modelleri ne kadar farklılık gösterse de çadır tatili de bazı konforsuz durumlara yol açabiliyor. Çadırda nem oluşumu da bu durumlar arasında yer alıyor. Fakat oluşabilecek her olumsuzlukta olduğu gibi bu konuda da basit çözümler mevcut.

Çadırda Nem Nasıl Oluşur?

Çadırda nem oluşumu çadır kampı yapanların başına sık gelebiliyor. Çadırdaki bu oluşuma sebep olarak ise yoğunlaşma gösteriliyor. Çadırda meydana gelen yoğunlaşma yalnızca çadırınıza değil çadır içindeki mat, uyku tulumu ve kıyafet gibi malzemelere de zarar verebiliyor. Ayrıca özellikle çantada veya bisiklette taşımak durumunda olduğunuz çadırınız nem oluşumu sonucu ıslanıp ağırlaşabiliyor. Bu da çadır tatilini sizin için daha zor hale getirebiliyor. Çadırda oluşabilecek olası küflenme ise çadırınızı kullanılamaz hale getirebiliyor, dolayısıyla bu durumdan korunmak için ise nem oluşumuna sebep olan durumları iyi bilmek ve ardından bunlara önlem almak gerekiyor.

Çadırınızda nemi temel olarak nefesiniz oluşturuyor. Çadırda uyuduğunuzda yaklaşık 1 litre su buharı nefesiniz ile birlikte dışarı salınıyor ve bu buhar da çadır içinde sıcaklığı artırarak yoğunlaşıyor. Çadırda birden fazla kişi kalmanız durumunda ise bu su buharı miktarı giderek katlanıyor. Gece dışarıdaki havanın içeriden daha soğuk olması sonucu çadırdaki ıslanma derecesi de artıyor. Çadırda nem oluşumuna yalnızca nefesiniz değil çadır içindeki kıyafetleriniz de sebep olabiliyor. Rüzgarsız havalarda göl, deniz ,akarsu gibi alanların yanına çadır kurmak da nem oluşturan dış etkenler arasında yer alıyor. Ayrıca çadır içinde yemek pişirmek de nem oluşumuna sebep olabiliyor.

Çadırda Nem Oluşumu Nasıl Önlenir?

Çadırda nem oluşumunu önlemek için çadırın mümkün olduğunca hava almasını sağlamanız gerekiyor. Özellikle açık havada kamp kurmanız durumunda çadırın tentesini olabildiğince açık bırakmalısınız. Çift tarafında kapı bulunan çadırlar kullanarak ve tentenin bu kısımlarını açık bırakarak nemden maksimum ölçüde korunabilirsiniz. Çadır kurduğunuz alanda rüzgârın yönünü belirleyip çadırınızın hava alan kısımlarını göz önüne alarak çadırı kurarak da nem oranını oldukça düşürebilirsiniz. Çadırın içinde nefes almak zorunda olduğunuz düşünüldüğünde içeride oluşacak su buharını dışarı çıkaracak her türlü çözümü kullanabilirsiniz. Havanın sıcak olduğu dönemlerde kamp yaptığınızda ıslak çamaşırlarınızı bir ip yardımı ile çadır dışına asarak kolayca kurutabilirsiniz. Özellikle denize girip çıktıktan sonra ıslak havlu ve mayo gibi malzemeleri çadır dışında tutmak gerekiyor.

Bazı durumlarda çadır kampı yapanlar yemeklerini hazır yemeyi tercih etmiyor ve kamp süresince kendi yemeğini kendisi pişiriyor. Siz de bu yönde bir tercih yapıyorsanız yemek pişirme işlemini çadır dışında gerçekleştirerek nem oluşumunu engelleyebilirsiniz. Çadır tentesini kapalı tutmak durumunda olduğunuz yağmurlu havalarda ise çadırının dışındaki tentenin mümkün olduğunca iç kısımdan uzakta durması gerekiyor. Bunun için ise tenteyi mümkün olduğunda germek ve iç tente ile aradaki boşluğu artırmak oldukça işe yarıyor. Tentenin gerginliğini artırmak için ekstra kazıklar kullanmak da yağmurlu havada alabileceğiniz önlemler arasında yer alıyor. Her önleme rağmen çadırınız nemlenmiş ise toplamadan önce uygun bir yerde kurutmak gerekiyor.

Çadırda terleme sorunu gibi problemler ortaya çıksa da gerekli önlemler alındığında çadır kampı hala tatilciler için oldukça keyifli bir alternatifi oluşturuyor. Siz de yukarıdaki önlemleri alarak çadırınızda nem oluşumunu engelleyebilir, keyifli bir çadır tatili ile doğanın tadına varabilirsiniz