Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yelken sporu gerekli değeri henüz görmese de her geçen yıl açılan yeni tesisler ile eskisine göre artık daha gözde bir spor olarak karşımıza çıkıyor. Doğayı, denizi ve rüzgârı hissedebileceğiniz bu spor bazı tekniklere hakim olmayı ve uzun dönemli çalışmaları gerektirse de yelkenciliğe yeni başlamak isteyenler de kısa bir eğitimle bu spora başlayabiliyor. Gerek ülkemizde, gerek dünyada çok uzun bir geçmişi bulunan yelken sporu temel olarak rüzgârla ilintili olarak yapılıyor. Bu yüzden de yelken yapılacak yerler için rüzgâr seviyesi büyük önem taşıyor. Rüzgârın uygun olduğu yerlerin başında da Ege Bölgesi geliyor. Çoğunluğu Ege Bölgesi’ndeki denizlerin oluşturduğu listede rüzgârı ve tesisleri uygun olan farklı denizler de bulunuyor.

Alaçatı

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı’da yılın neredeyse her döneminde yelken yapmak için uygun rüzgârı ve denizi bulabilirsiniz. Özellikle yelken sporunu yarışma dışında zevk için yapıyorsanız Alaçatı’nın dalgasız denizi sizin için biçilmiş kaftan. Bu olumlu özelliği sayesinde Alaçatı her yıl sadece ülkemiz içinden değil yurt dışından da yelken sporuna gönül veren birçok kişiyi ağırlıyor. Alaçatı’nın son yıllarda bir köy konumundan çıkarak ülkenin belli başlı tatil bölgelerinden biri haline gelmesi sonucu bölge her anlamda popülerleşiyor. Bu da Alaçatı’nın farklı hobilere ev sahipliği yapmasına yol açıyor. Siz de yelken sporu ile geçirdiğiniz bir günün ardından akşamınızı Alaçatı sokaklarında dinlenerek geçirebilirsiniz.

İstanbul – Avrupa Yakası

Ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu barındıran İstanbul’un Avrupa yakasında yelken sporunu yapabileceğiniz en uygun yerlerden biri Büyükçekmece’de bulunuyor. Mimar Sinan Yelken Kulübü özellikle yaz sonunda son derece elverişli bir rüzgâra sahip bölgede yer alıyor. Böylelikle yelkeninizle denizin ve rüzgârın tadını çıkarmak için uzun bir yolculuk yapmanız gerekmiyor. Ayrıca Mimar Sinan Yelken Kulübü her yaştan insana yelkencilik konusunda eğitim de veriyor. Siz de İstanbul gibi bir metropolden ufak bir kaçamak yapmak ve aynı zamanda yeni bir spor öğrenmek isterseniz bu fırsattan faydalanabilirsiniz.

İstanbul – Anadolu Yakası

İstanbul’un Anadolu Yakasında yelkene başlamak ya da kendisini daha da geliştirmek isteyen birçok kişinin aklına Marmara Yelken Kulübü gelmekte. 1958 yılında kurulan Marmara Yelken Kulübü, Anadolu Yakası’nda yelken sevenler için büyük bir boşluğu dolduruyor. Bölgesel, ulusal ve uluslararası yarışmalarda önemli başarıların sahibi olan Marmara Yelken Kulübü, genç sporcuların yetiştirilmesine büyük önem tvererek bu başarılarını artırıp sürekli kılmayı hedefliyor. Türkiye’de yelken sporunun gelişmesine ve yayılmasına büyük katkısı olan Marmara Yelken Kulübü yaz okullarından takımlarına seçtiği yelken ve rüzgar sörfü sporcuları ile kışın da antrenmanlarına devam ediyor. Ayrıca Marmara Yelken Kulübü yetişkin yelken eğitimleri ile de yelken sporunun yayılması ve gelişimine katkıda bulunmayı sürdürüyor.

Gökova

Akyaka ve Yedi Adalar gibi farklı alternatifleri de içinde bulunduran Gökova, Türkiye’de yelken sporunun gelişmesine uzun yıllardan bu yana büyük katkı veriyor. International Sailing Schools Association isimli uluslararası bir kuruluş tarafından 2015 yılının ‘Avrupa Eğitim Merkezi’ seçilen bir yelken kulübü de Gökova sınırları içerisinde faaliyet gösteriyor. Gökova sınırlarında bulunan diğer yelken kulüpleri de yelkenciliği öğrenmek için her yaşa uygun oldukça makul alternatifler sunuyor. Gökova yalnızca yelken sporuna uygun yapısı ile değil doğal güzellikleri ile de öne çıkıyor. Türk yelkencileri için büyük öneme sahip Sadun Boro’nun da uzun yıllar yaşadığı ve koruduğu koylar Gökova’da yer alıyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında siz de bir tatilde rotanızı Gökova’ya çevirip yelken sporunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Bodrum

Ülkenin en ünlü turistik bölgelerinden olan Bodrum, yelken sporu alanında da ziyaretçilerine farklı alternatifler sunuyor. Turgutreis, Akyarlar gibi bölgeleri içinde barındıran Bodrum yelken sporuna oldukça uygun bir rüzgâra sahip olması ile yelkencilerin sevdiği rotalar içinde yer alıyor. Özellikle Akyarlar bölgesinde rüzgarın yönü karadan denize doğru olduğu için deniz sürekli dalgasız oluyor ve bu özelliği Akyarlar’ın yelkenciler için verimli bir deniz olmasını sağlıyor. Bitez de en az Akyarlar kadar dalgasız ve rüzgârlı bir denize sahip olduğu için yelken sporları yapanlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Yelken sporu ile uğraşıyorsanız ya da eğitiminizi tamamladıysanız Bodrum’dan Güllük Körfezi’ne doğru yol alarak yelkeniniz ile muhteşem Bodrum koylarının tadını çıkarabilirsiniz.