Bayram eli kulağında geliyorken herkesi bir telaş aldı diyebiliriz, zira her bayram aslında kısa bir tatil anlamına da geldiğinden hemen program yapmaya başlayanların sayısı oldukça fazla. İş, güç derken yorulan bedenlerin dinlenmeye ihtiyacı var ancak, bir yandan da tatile gidip, deniz, kumsal, güneş üçlüsünden nasibini almak da hiç fena fikir değil. Bu boşluğu şehir dışına çıkıp, güzel bir seyahat fırsatına dönüştüren de var, bulunduğu şehirden dışarı çıkamayan da. Haliyle yapılan programlar kişiye göre tamamen değişse de, herkesin istediği şey biraz olsun dinlenmek, eğlenmek ve tabi ki kendine vakit ayırmak. İşte bu noktada ister tatile gidin, ister gitmeyin bayram tatili planlarınızın arasına mutlaka sporu ekleyin.

Yenilikçi Olun, Yeni Sporlar Keşfedin

Eğer deniz kenarında bir tatil planladıysanız ve bir yandan yüzüp, bir yandan güneşlenmek, keyfe keder dolaşmak gibi bir niyetiniz varken biraz da spor yapayım diyorsanız yapabileceğiniz çok fazla şey var. Örneğin gittiğiniz sahil kasabasında dalış eğitimi alabilirsiniz ki, daha önce hiç dalmadıysanız emin olun hayatınızın en eğlenceli tatilini yaşayacaksınız. Bu sayede yeni arkadaşlıklar edinebilir, tatilinizi içine sporu da sıkıştırmış olursunuz. Bayram tatili planları yaparken sporsuz olmaz diyenlerdenseniz, alıştığınız aktiviteleri yapmak yerine biraz daha cesaretle macera dolu bir tatil geçirebilirsiniz. Örneğin yamaç paraşütü yapmak veya dalgalarla sörf yaparak içli dışlı olmak, yelkenliyle açılıp rüzgara kendinizi bırakmak da ilginizi çekebilir.

Bütün gün uyumayı unutun. Sabah erken saatte kalkıp, bomboş sahilde koşmak, uzun yürüyüşlere çıkmak veya bisikletle dolaşmak uykunun verdiği hazdan daha fazlasını kazandıracağından, yatağınızı terk etmemek için bahaneler üretmeyin. Kendinizle ve doğayla baş başa kalmanın eşsiz hazzını iliklerinize kadar hissedin, spor yapın ki yediğiniz o güzelim yemeklerin kilo olarak dönüş yapmasını da engelleyin!

Her Fırsatı Değerlendirin

Tatilde spor da yapılır mı demeyin; sağlığınız her şeyin önünde gelmeli ve tabi ki siz de bayram tatili planları içinde kendinize az da olsa zaman ayırıp sporunuzu ihmal etmemelisiniz. Artık neredeyse tüm otellerde sabah saatlerinde pilates, aerobik, zumba gibi sayısız spor faaliyeti bulunuyor ve gayet de eğlenceliler. Yok, ben almayayım diyorsanız, o halde neden otelinizin spor salonunu kullanmıyorsunuz? Sabah erken saatte yapacağınız 1 saatlik egzersizle hem yaptığınız kaçamakların yağa dönüşmesini engelleyebilir, hem de güne daha zinde başlayarak sporunuzu da ihmal etmemiş olursunuz. Bunlar da size cazip gelmediyse kanoyla denizde veya gölde açılabilir, trekking yapabilir, adrenalin yüklemesiyle rutin hayatınızı bir anda aksiyon filmine dönüştürebilirsiniz.

Bir Yere Gidemedim Diye Dertlenmeyin

Etrafınızdaki herkes bayram tatili için planlarını yapmış ve hatta uygulamaya koymuş olsalar ve yaşadığınız şehir bir anda hayalete dönmüş olsa dahi, siz tavrınızdan taviz vermeyin ve bu müthiş fırsatı kendiniz için güzel bir eğlenceye dönüştürün. Bayramlaşma faslınızı sona erdirdikten sonra bomboş sokaklarda bisiklet sürmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Hatta göl kenarına gidip bir arkadaşınızla veya kendi başınıza piknik yapabilir, uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Sporla dolu ama aynı zamanda dinlenebileceğiniz, enerjinizi yükselterek daha iyi hissedeceğiniz bir program yapmak için hala vakit var.

Bayram tatili planları için mutlaka şehir dışına çıkmanız gerekmez. Önemli olan bulunduğunuz yerde kendinizi mutlu edebilmenizdir. Belki sadece bir iki günlüğüne şehrin yakınında bir ormanda kamp kurabilir, arkadaşlarınızla balığa çıkabilir veya ne zamandır ertelediğiniz halı saha maçınızı bir bayram akşamında nihayete erdirebilirsiniz.

Canınız evden çıkmak istemiyor veya bu süreyi maksimum seviyede dinlenmeye ayırmak istiyorsanız, sabahları güzel bir yürüyüş veya egzersizle bile güne başladığınızda bedeninizin çok daha zinde hale geldiğini fark edebilir, bayram tatilinin tadını sağlıkla çıkarabilirsiniz.