Yüzme bebekler ve çocuklar için vücut gelişimini destekleyen ve güçlendiren, oldukça faydalı bir spordur. Anne karnında suya alışkın olan bebekler arayı açmadan suyla olan ilişkisini devam ettirirse de yüzmeyi öğrenmesi, nefesini kontrol etmesi ve suya adapte olması çok daha kolay olur. Çocukların ve bebeklerin suyla tanışması simit, kolluk gibi yüzme aksesuarları ile daha çabuk alışmalarında oldukça faydalıdır.

Yüzmeye Yeni Başlayan Çocuklar İçin Püf Noktalar

5B8491708cc8277365cc8383003cc8383008cc8405061cc5Dtci_scene20

Çocuklar başlangıç için havuzda ufak oyunlarla suya alıştırılır. Suya alışana kadar kendini güvende hissetmesi için yüzme kemeri, simit, makarna ya da kolluklar mutlaka olmalıdır. Çocuklar ayak vuruşlarını öğrendikçe suda ilerlemeye başlar. Kulaç atmayı ve kollarını kullanmayı öğrenir. Bu süreçte kullanacağı kolluklar yüzme öğrenimini kolaylaştıracaktır. Ardından nefes alma verme egzersizleri yapılır. Su üzerindeyken nefes alması, su altındayken nefes vermesi öğretilir. Yüzmeyi öğrenen çocuklar su altını gördüklerinde daha özgüvenli bir şekilde yüzeceklerdir. Bunun için yüzme gözlüğü kullanarak suyun altına da adapte olabilirler. Yüzmeyi ve su üzerinde kalmayı öğrenen çocuklar havuzda oyunlar oynayarak yüzmeyi daha keyifli hale getirebilirler. Su topları havuz oyunları için ve çocukların suyu sevmeleri için ideal bir tercih olabilir. Aynı zamanda su içindeki sportif faaliyetler ile kas gelişimleri hızlanır. Tam olarak yüzmeyi öğrenemeyen çocuklar ya da hâlâ bir tedirginlik yaşayan çocuklar için Decathlon’dan bulabileceğiniz şişirilebilir su kemerleri faydalı olabilir. Bu sayede çocuk kendini güvende hissederek su içinde daha rahat hareket eder.

Yeni doğan bebekler için de erkenden suya alışmak oldukça faydalı olacaktır. Bebekleriniz için şişme havuzlar bu ilk süreçlerde fazlasıyla işinizi görecektir. Bebeğinize uygun bir şişme havuzda vücut ısısına uygun steril bir su hazırlayarak su üzerinde durma egzersizleri yaptırabilir, küçük oyunlarla suyu sevmesini sağlayabilirsiniz. Havuza ilgisini çekecek su oyuncakları koyarak havuzu bir oyun haline getirebilirsiniz. Bebeğiniz nefes egzersizleri yaparak akciğerlerini açarken aynı zamanda suya bebeklikten alıştığı için ilerleyen yaşlarda olası su tehlikelerine karşı panik olmadan kendini rahatlıkla su üzerinde tutabilir. Bebek bezi şeklindeki tek kullanımlık mayolar bebeğinizin yüzmesi için çok pratik ve işe yarar ürünlerdir. Bebeğiniz suya alışırken yüzme ekipmanları ile bu süreci daha da kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin; bebeğinizin suda tek başına daha rahat gezinebilmesi için oturaklı bebek simitlerini tercih edebilirsiniz. Bu simitleri Decathlon’dan temin edebilirsiniz. Böylece bebeğiniz suda özgürce, tek başına dolaşabilecek ve kendine güveni artacaktır.

Yüzmenin Çocuklar Üzerindeki Faydası

Bebeğiniz ve çocuğunuzun suya alışması, yüzmeyi öğrenmesi ve keyif alması için süreci daha kolay hale getirecek, destekleyici yüzme aksesuarları ve yüzme ekipmanları mutlaka yanlarında bulunmalıdır. Bunların haricinde çocukların havuzda daha aktif olabilmeleri için çeşitli oyunlar, yüzme yarışları gibi eğlenceli aktiviteler yapılabilir. Bu sayede çocuklarınızın daha faydalı, enerjik bir tatil geçirmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle sıcak yaz günlerinde su aktiviteleri onlar için oldukça faydalı ve rahatlatıcı olacaktır. Suda vakit geçiren çocukların akranlarına kıyasla vücut gelişimleri daha hızlı gerçekleşir, boyları daha hızlı uzar, eklem ve kas sistemi rahatlar, daha sağlıklı ve dinç hisseder. Kilo problemi, tembellik, yorgunluk gibi problemler yaşamaz. Günün tüm enerjisini suda attığı için uykusu daha düzenli olur ve rahat uykuya dalar.

Eğer çocuğunuz yüzme bilmiyorsa bir an önce onu suyla tanıştırın, yüzme aksesuarları ve yüzme ekipmanları ile bu süreci daha kolay hale getirin ve çocuğunuzu hem bedensel hem de zihinsel açıdan gelişebileceği su sporlarına teşvik edin. Çocuğunuzun ihtiyacı olan yüzme aksesuarlarını Decathlon mağazalarından temin edebilir ya da hemen sipariş edebilirsiniz.