Basketbol kas gelişimi ve vücut yapısı için oldukça etkili bir spordur. Özellikle yüksek kondisyon gerektiren bir spor olduğu için basketbol oynayan sporcuların dayanaklılığının iyi olması gerekir. Bu noktada kullanacağı basketbol ekipmanları da son derece rahat ve sağlam olmalıdır.

Basketbol Aksesuarları ve Ekipmanları

Oynarken hız ve çeviklik gerektiren basketbol için sporcuların vücutlarını koruması gereken birtakım aksesuarlara ihtiyacı vardır. Özellikle dirseklik de denilen basketbol kolluğu profesyonel sporcuların kullandığı basketbol aksesuarları arasında ilk sırada yer alır. Çünkü basketbol tüm vücudu çalıştırmakla birlikte aktif olarak kolların çalıştığı bir spor dalıdır. Decathlon’da bulabileceğiniz basketbol kolluğu yani dirseklik aynı zamanda kolun sabit harekete sahip olmasını sağlar ve atışlarda hedefin tutturulmasına yardımcı olur. Profesyonel basketbol oyuncularında sıklıkla görülen kafa bandı ve bileklik de yüzdeki terin gözlere inmesini engeller ve daha konforlu bir oyun oynamalarına destek olur. Özellikle NBA’da daha sık kullanılan basketbol kafa bandı ve bileklik çoğu zaman da imaj katmak amacıyla tercih edilir. Basketbolda kollar kadar bacakların korunması da oldukça önemlidir. Dizlik de tıpkı kolluk gibi dize baskı yaparak eklem kaslarını kontrol altına alır. Böylece sporcu bacaklarını daha rahat kullanır. Basketbolda top sürme hareketi için özel olarak üretilmiş basketbol gözlüğü de mevcuttur. Dribbling denilen top sürme hareketi sırasında topa bakmamak için geliştirilmiş bu gözlük daha çok antrenmanlarda kullanılır. Eğer yüz bölgesinde sağlık açısından bir problem varsa, yüzün korunması gerekiyorsa böyle durumlar için tasarlanmış yüz maskeleri de vardır. Bu maskeler sporcunun hassas olan, korunması gereken yüzünü koruyarak spora o şekilde devam etmesini sağlar.

Basketbol aksesuarları kadar bu sporun olmazsa olmazı sayılan basketbol ekipmanları da önemlidir. Bu ekipmanlar basketbolun temel malzemeleri sayılan şort, forma ve ayakkabıdan oluşur. Şort seçiminde en önemli kriter sporcunun hareket kabiliyetini kısıtlamamasıdır. Diğer sporlarda da olduğu gibi ter tutmama özelliğine sahip olması da son derece önemlidir. Çünkü terli bir şort hem performans açısından hem de oyuncunun sağlığı açısından istenmeyen bir durumdur. Ter tutmaması sadece şort için değil basketbol forması için de geçerlidir. Bunun için hava geçirme özelliğine sahip olan formalar tercih edilmelidir. Formanın yapısı da tıpkı şort gibi hareket etmesini, çevikliğini kısıtlamayacak rahatlıkta olmalıdır. Formanın yarım kollu olanı değil de askılı olanının tercih edilmesi kolların kısıtlanmadan daha rahat hareket etmesini sağlar.

Basketbol Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Basketbolun toptan sonraki en temel ekipmanı ise hiç kuşkusuz basketbol ayakkabısıdır. Basketbol ayakkabısının seçimi oyuncunun performansını da etkileyecektir. Ayakkabının tabanı, üst kısmı, nefes alabilirliği, dayanıklılığı gibi unsurlar iyi bir oyun çıkarmanızı sağlayabileceği gibi potansiyelinizin altında kötü bir performans sergilemenize de neden olur. Ayakkabının hafif olması daha yükseğe sıçramanıza, daha hızlı koşmanıza yardımcı olur. Hem stil hem de rahatlık oyun performansınıza etki eden bir diğer faktördür. Stil kendinizi iyi hissederek özgüvenli oynamanızı sağlarken rahatlık ise sorunsuz bir oyun oynamanızı sağlar. Hem stil hem de rahatlık sunan basketbol ayakkabıları Decathlon’da bulunabilir. Yükseğe sıçramalar, ani dönüşler için ayakkabının dayanıklı olması da gerekir. 3-4 oyunda deforme olan bir ayakkabı moral olarak da kötü hissetmenizi sağlar. Etkili hareketler için ayakkabının kaymaması ve yere sağlam basması da önemlidir. Kaymayan bir ayakkabı daha güvende hissederek oynamanızı sağlar. Aksi durumda düşmemek için adımlarınızı dikkatli atmaya çalışırsınız ve bu da oyuna odaklanmanızı engeller. Tercih edeceğiniz ayakkabıda ayak bileği desteği de bilek burkulmalarına karşı sizi korur ve yaralanma riskini en aza indirir.

Tam donanımlı bir basketbol oyunu için tüm ihtiyaçlarınızı Decathlon’dan bulabilir, hemen sipariş edebilirsiniz.