Çok eski zamanlarda sualtı avcılığı ile başlayan serbest dalış günümüzde artık sualtını keşfetmek isteyen insanlar tarafından yapılan bir spor halini aldı. Serbest dalışın kendi içinde sabit ağırlıklı, değişken ağırlıklı, ip destekli gibi branşları vardır. Bu sporun sualtında maruz kalınan basınç ile vücudun çökmemesi için birtakım kurallara dikkat ederek yapılması gerekir.

İdeal Ağırlık Hesabı Nasıl Yapılır?

Serbest dalışta ideal ağırlık hesabı ve yüzerlik oldukça önemlidir. İdeal ağırlık hesabınızı yapabilmek için 3 temel unsuru dikkate almalısınız. Bunlar; vücut ağırlığı, elbise kalınlığı ve dalış derinliğidir. 0-10 metre arası bir derinlik için ağırlık hesabını vücut ağırlığınızın her 10 kilosuna 1 kilo gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz.Örneğin; 80 kg’lık bir vücut ağırlığına 8 kg ağırlık yeterli olur. Aşağı yukarı ağırlık hesabınızı bu şekilde yaptıktan sonra ideal ağırlığınızı hesaplamak için tüm malzemelerle denize girip boy verme derinliğine kadar ilerleyin. Burada derince bir nefes alarak ciğerlerinizi şişirin ve nefesinizi tutarak dik bir pozisyonda durun. Su seviyesi maskenizin altında kalıyorsa ağırlığınız uygundur. Ancak su seviyesi maskenizin üzerine çıkmışsa ağırlığınız fazla gelmiş demektir. Ya da aksine su seviyesi maskenizin çok altında kalıyorsa ağırlığınız az gelmiş demektir. Eğer üzerinizde ideal olan ağırlıktan fazlası varsa bu durum sizi yüzerken çok yorabilir. Dalarken belki rahat bir dalış yapmanızı sağlayabilir ancak su yüzüne çıkarken çok fazla enerji harcamanız gerekir. Şayet ağırlığınız gerekenden az olursa bu defa da dibe inebilmek için oldukça fazla efor harcayarak ve dipte durmaya çabalayarak yorulursunuz.

Serbest Dalışta Yüzerlik Faktörü

En az ideal ağırlık hesabı kadar önemli bir diğer faktör de yüzerliktir. Yüzerlik denilen durum su üzerinde kalma, batma ya da çıkma durumudur. Yüzerlik, pozitif yüzerlik ve negatif yüzerlik olarak 2 çeşittir. Pozitif yüzerlik denilen durum suyun üzerinde batmadan durma halidir. Örneğin; su üzerindeki bir topun bir kısmı su altında bir kısmı su üstünde kalır. Bu durum pozitif yüzerliktir. Bu top herhangi bir dış kuvvet uygulanmadığında daima su üzerinde kalır. İnsan vücudu da benzer bir yüzerliğe sahiptir. Ancak insan vücudundaki yüzerliğe etki eden faktör akciğerlerdeki havadır. Akciğerlerinizi derin bir nefesle doldurduğunuzda su üzerinde kalarak pozitif bir yüzerliğe sahip olursunuz. Bu sayede su yüzeyinde kalırsınız. Top örneğinden gidecek olursak topun havası indirildiğinde bu defa da top batmaya başlar. Çünkü içindeki havayla birlikte yüzerliği de kaybolur. Bu durum ise negatif yüzerliğe örnektir. Aynı mantık insan vücudu için de geçerlidir. Su üzerindeyken nefesinizi bıraktığınız anda batmaya başlarsınız. Serbest dalışta ihtiyaç olan negatif yüzerliktir. Yüzeyde iken akciğerlerimizde olan hava hacmi derinlere indikçe basıncın etkisiyle azalır. Ne kadar derine inerseniz akciğerlerinizdeki havanın yüzerliğinize etkisi o kadar düşer. Suyun tuz miktarı da yüzerliğinizi etkileyen faktörlerden biridir. Tuzlu su her zaman saf sudan daha yoğundur. Tuzlu suya girdiğiniz zaman saf suya girdiğiniz zamankinden daha fazla kuvvetle karşılaşırsınız. Bu durumda suyun tuzluluğuna göre ekstradan ağırlık almanız gerekebilir.

Serbest Dalış Aksesuarları

Serbest dalış için dalış aksesuarları da oldukça önemlidir. Maskelerin dalış esnasında sizi rahatsız etmeyecek türde olması gerekir. Özellikle slikon malzemeden yapılmış olan maskeler yüz şeklinizi alması ve su sızdırmaması sayesinde oldukça kullanışlıdır. Burnunuzu ya da alnınızı sıkan maskeler dalış esnasında sizi rahatsız edebilir, dalış performansınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Sığ dalışlar için iç hacmi geniş olan maskeler, derin su dalışları içinse iç hacmi daha düşük maskeler tercih etmelisiniz. Bu maskeleri Decathlon’dan kolaylıkla temin edebilirsiniz.Yüzerliği etkileyen dalış aksesuarları içinde en önemlilerinden biri de kıyafetlerdir. Serbest dalış kıyafeti tüplü dalış kıyafetinden farklıdır. Serbest dalış kıyafetinin fermuarsız olması gerekir. İç yüzeyi vücudu sararak ısı yalıtımını maksimuma çıkaran açık hücre şeklinde olmalıdır. Serbest dalış için alt kısmı pantolon şeklinde olan kıyafetler tercih etmelisiniz. Ağırlık kemeri seçiminde önemli olan kemerin tam oturması ve istenildiği zaman rahatça çıkarılabilmesidir. Yüzerlik ayarı için ağırlık da oldukça önemlidir. Ağırlıklar sizi burun hizasında batıracak kadar olmalıdır. Fazlası tamamen suya batmanıza neden olur ve bu da dibe indiğinizde çıkmanızı zorlaştırır.

Yüzerliğinizi etkileyen en önemli faktör ise hiç şüphesiz deneyimdir. Daha çok dalış yaparak tecrübenizi artırdıkça ağırlık hesabı ve yüzerlik ayarı konularında daha tecrübeli olur, daha profesyonel dalışlar gerçekleştirebilirsiniz. İhtiyacınız olan serbest dalış aksesuarlarını ise Decathlon’dan sipariş edebilirsiniz.