Euro, dolar almış başını gitmiş, artık herşey ateş pahası, tatillerimizi daha ekonomik hale getirmemiz gerekiyor diyenler burada mı? Daha önce hiç kamp yapmamış veya kısa kamp tecrübeleri yaşamış olabilirsiniz. Peki ya bütün tatilinizi kampta yapma fikri kulağınıza nasıl geliyor? Kamp yapmak isteyenler için hap gibi kamp malzemeleri listesi hazırladım, listeyi önünüze koyun, çantalarınızı hazırlayın, eksiklerinizi de Decathlon’dan tamamlayın 🙂

Avusor Yaylası Kemerli Kaçkar Buzul Gölü, Rize
Avusor Yaylası Kemerli Kaçkar Buzul Gölü, Rize

Kamp için ihtiyaç duyacağınız malzeme listesinin, sırt çantanıza sığabilecek şekilde hazırlanmış bir malzeme listesi olduğunu da size hatırlatmak isterim. Kendi aracınızla gidiyorsunuzdur, geniş geniş yeriniz vardır, o zaman ne isterseniz alın 🙂 Birşey diyemem 🙂

Kazbegi, Gürcistan.jpeg
Kazbegi, Gürcistan

Tabii ki Çadır 🙂

Öncelikle kampa gittiğimize göre ihtiyacımıza uygun bir çadıra ihtiyacımız var.  İhtiyaca uygun çadır nedir kısaca açacak olursam; çadırda kaç kişi kalacaksınız, gideceğiniz yer deniz kıyısı mı dağ başı mı? Sorularının cevabını bulmamız gerekiyor.

Yukarı Kavrun Yaylası, Rize
Yukarı Kavrun Yaylası, Rize

Eğer tek kişi seyahat ediyor veya çadırda tek kişi kalacaksanız en fazla 2 kişilik bir çadır işinizi görecektir. Ancak 2 veya daha fazla kişi bir çadırı paylaşacaksanız alacağınız çadıra buna göre karar vermeniz gerekiyor. Benim 3 farklı çadırım var mesela; biri tek seyahat ederken kullandığım adı iki kişilik ama kendi tek kişilik çadırım, biri eşimle seyahat ederken kullandığımız ve deniz kıyısı veya daha sıcak yerlerde kullandığımız çadırımız, üçüncüsü ise kış veya yüksek/rüzgarlı yerlerde kullandığımız yere daha yakın olan çadırımız. Yani çadır deyip geçmemek gerek. Sırt çantası ile seyahat ediyorsanız önemli bir değişken de çadırın ağırlığı, özellikle tek başınıza seyahat ederken bütün yükün tek kişinin omuzlarında olduğunu unutmamak lazım.

Çadırı aldıktan ve başımızı sokacak bir yerimiz olduktan sonra gerisi kolay.

Uyku için Gereken Malzemeler: Uyku Tulumu ve Mat, Yastık

Eğer çadırda rahat uyumak istiyorsanız en önemli 2 malzemeniz; uyku tulumu ve mat.

Mestia, Gürcistan
Mestia, Gürcistan

Uyku Tulumu

Uyku tulumunuzun sizi bulunacağınız yerin hava koşullarında üşütmemesi en önemli noktalardan biri. Bu nedenle uyku tulumu seçerken tulumun içinde yazan sıcaklık aralıklarına çok dikkat edin. Özellikle dağcılık ile ilgileniyorsanız uyku tulumunuzun en az -10 derecede sizi koruyabilmesi gerek. Uyku tulumlarının yapıldıkları malzemelere göre fiyat ve ağırlıkları çok değişkenlik gösteriyor. Benim uyku tulumu seçim kriterim yaz kampları için olabildiğince hafif olması (ultralight), yaz kampları dışındaki kamplar için ise hafifliğinin yanında sıcaklık koruma derecesi.

Mat

Mat alacağım ama hangi mat dediğinizi duyar gibiyim, onlarca mat seçeneği var. En basit mat da sizin yer ile bağlantınızı kesmeye yetecektir. Mat alırken aklınızdan çıkarmamanız gereken şey; bunun üstünde yatacağınız. Yani eğer konfor arayan biriyseniz ve yerdeki herşeyi sırtınızda hissetmekten rahatsızlık duyacaksanız kalın bir mat alın. Yok ben heryerde yatarım diyorsanız ince ve hafif bir mat işinizi görür. Benim gibi uzun süreli olarak sırtınızda taşıyacaksanız ve her gün de taşta yatılmaz diyorsanız da şişme matları tercih edin. Şişme matların da farklı kalınlıkta olanlarını bulabilirsiniz.

Şişme mata bir alternatif şişme yatak, taşımak için ağır bir seçenek olduğundan şişme yatağı araçla yapacağınız seyahatlerde kullanabilirsiniz. Şişme yatak için bir de şişirme aparatına ihtiyacınız olacak, o da başka bir ağırlık tabii.

Yastık

Kampta giysilerinizi yastık yerine kullanmak en pratik yöntem olsa da yine rahatıma düşkünüm diyenlerdenseniz, şişme yastık alarak istediğiniz kalınlıkta şişirip kullanabilirsiniz.

Yemek Hazırlamak için Gerekli Malzemeler

Kamp hayatını tamamen keyif odaklı deneyimlemek istiyorsanız evde kullandığınız ne var ne yok kampa taşımak bir alternatif olsa da, sırt çantası ile uzun süreli seyahat ediyorsanız yemek hazırlamak için gereken malzemeleri en aza indirmenizde ve hafif tutmanızda fayda var.

Ayder Yaylası, Rize
Ayder Yaylası, Rize

Kamp Ocağı

Yemek hazırlamak için ilk ihtiyacımız olan bir ocak. Kamp ocağı olarak bulabileceğiniz tepe kısmı gaz kısmından (kartuş) kolayca ayrışabilen ve taşıması kolay modelleri tercih etmenizi öneririm. Bunların bir faydası da diyelim ki kamp yapacağınız yere uçakla gideceksiniz ama uçağa kartuşla binemezsiniz güvenlik nedeniyle. Sadece başlığını yanınıza alıp gittiğiniz yerden kartuş almanız yeterli olur. Zaten bu ocakların asıl maliyetli kısmı başlığı, kartuş daha ekonomik. Ayrıca kartuşlar boy boy olduğu için kalacağınız süreye göre ihtiyacınız olan boyutta bir kartuş almanız yeterli olacaktır.

Eğer kamp ocağınızın kendi çakmağı yoksa yanınıza çakmak veya kibrit almayı da unutmayın.

Tencere, tabak

Ocağımız var, artık yemek yapmak için kapkacağa ihtiyacımız var. Yine kamp yapanlar için özel hazırlanmış kamp setleri var. Bir küçük tenceresi, tabağı, bazen bardağı, hatta çaydanlığı da olan. Bunlar iç içe geçebiliyor ve hafif malzemeden yapılıyorlar. Bu setlerden bir kez alın, ömürlük kullanın.

Çatal, bıçak, kaşık, bardak

Çatal, bıçak, kaşık gibi ihtiyaçlarınızı plastik malzemelerden karşılayabileceğiniz gibi yine kamp yapanlara özel hazırlanmış katlanabilen ve az yer kaplayan çatal, bıçak, kaşık setleri var. Bu setlerden kendinize bir tane edinirseniz yine ömürlük kullanabilirsiniz.

Termos

Benim seyahat ederken yanımdan hiç eksik etmediğim küçük bir termosum var. Su kaynattığınızda soğumaması için, çay ve kahvenizi yanınızda taşınabilmeniz için, bazen ısısının değişmemesi gereken birşeyiniz olduğunda içinde taşımak için çok işime yarıyor. Mutlaka bir tane küçük veya orta boy termos edinmenizi öneririm.

Çöp Torbası

Yemek yaptıktan sonra artıklarınızı doğaya bırakmamak için yanınızda mutlaka çöp torbası bulundurmayı da ihmal etmeyin. Her zaman gittiğiniz yerde çöp kutusu olmayabilir, çöplerinizi yanınıza alıp ilk çöp kutusuna kadar taşımak için bu torbaya ihtiyacınız olacak.

Kamp Hayatını Kolaylaştıran Malzemeler

Kamp hayatını kolaylaştıran bazı malzemeler var ki, onlar olmadan kamp hayatı düşünmek mümkün değil.

Gauduri, Gürcistan
Gauduri, Gürcistan

Kafa Lambası

Kamp hayatını kolaylaştıran malzemelerin başında kafa lambası geliyor. Çok uygun fiyatlara kafa lambası alabilirsiniz, kampta özellikle hava karardıktan sonra eliniz ayağınız olur. Kafaya taktığınız lamba sayesinde iki eliniz de boşta kalacağı için hem kamp alanında hem çadırın içinde size hareket avantajı sağlayacak.

Yedek Pil, Batarya

Kampta her zaman elektrik kaynağı bulamayacağınızı hatırlatmak isterim. Dağın başındasınız veya ıssız bir koy buldunuz, tabii ki elektrik yok. O zaman telefon, fotoğraf makinası gibi elektroniklerinizi şarj etmek için yanınızda mutlaka yedek pil, powerbank taşımayı unutmayın.

Kamp yapanlar için güneş enerjisi ile dolan enerji kaynakları da satılıyor ancak hem maliyetli, hem de ne kadar verimli emin değilim.

İlk Yardım Malzemesi

Kamp demek doğa ile iç içe olmak demek. Doğada başınıza ne zaman, ne geleceğinizi bilemezsiniz. Bu nedenle yanınızda mutlaka ufak bir ilk yardım seti olmasında fayda var. Yara bandı, antibiyotik krem, dezenfektan, sargı bezi, dondurucu sprey, yanık kremi gibi malzemeleri eczaneden alıp kendinize bir set yapabilirsiniz.

Böcek/sinek Savar

Benim gibi böcek ve sineklerin sevdiği bir kanınız varsa yanınıza böcek/sinek savar spreylerden almadan sakın yola çıkmayın. Kamp demek doğada olmak demek ve doğada böcek de sinek de bol miktarda var. Ayrıca “after bite” denen, böcek/sinek ısırdıktan sonra cildi rahatlatan ürünler de var, onlar da kaşıntı önleyici olarak çok işe yarıyor.

Bu yazıda kişisel ürünlere veya yemek hazırlamak için gerekli yemeklik malzemelere değinmedim, o kısımlar işin daha kişiye göre değişkenlik gösterecek olan kısımları. Ancak kamp malzemelerini tamamlamak ve hafifletmek zaman ve tecrübe ile gerçekleşiyor. Ben de ilk kez kampa gittiğimde arabanın bütün bagajını doldurarak gidiyordum, en son seyahatimde ise kamp malzemelerimin toplam ağırlığı 5-6 kilo ve kapladıkları alan da 30-35 litre idi. Her geçen gün hafiflemeye, daha az malzeme ile kamp yapabilir hale gelmeye çalışıyorum.

Şimdi tam kamp mevsimi, ister deniz kıyısında ister dağlarda bu güzel havaların tadını çıkarmanın en güzel yollarından biri kamp yapmak.

Yolda kalın 🙂

 

Bu yazımız değerli gezgin arkadaşımız Sevil Mert tarafından kendisinin izniyle  yayınlanmıştır. Sevil’in kendi gezi blogunu keşfedin 🙂

Keyifli okumalar!