Köklü bir spor olan tenis, tarih içinde kıyafetleri en fazla değişen spor dalı olarak öne çıkıyor. Tenisin popüler olmaya başladığı 19. yüzyıl sonlarındaki ağır ve kaba kıyafetler, hafif ve daha kullanışlı kıyafetlere kendini bırakıyor.

Tenis kıyafetleri, tarih içerisinde sadece görünümlerini değiştirmekle yetinmedi. Gelişen teknoloji, üreticilerin tenisçileri ihtiyaçları doğrultusunda çözümler üretmesine yardımcı oldu. Kıyafetler, tenisçilere daha fazla hareket özgürlüğü kazandıracak şekilde biçimlendi. Performanslarını destekleyen kumaşlar, konforlarını iyileştiren dikişler ve tenisçilerin stillerini yansıtan detaylar kıyafetlerde ön plana çıkmaya başladı.

Rahat Tenis Kıyafetleri

Tenisçilerin çoğu, kortlara çıkarken alt ve üst olmak üzere iki parçadan oluşan bir tenis kıyafeti tercih etse de tek parçadan oluşan kıyafetler de bulunuyor. Spor giyim üreticileri, erkek tenisçiler için genellikle farklı yaka tiplerine sahip elastik formda t-shirtler ve şort modelleri tasarlamayı tercih ediyor. Kadınları her ne kadar tenis eteği ile görmeye alışık olsak da onların alt kıyafet seçenekleri erkeklere göre daha fazla. Farklı stillerde tasarlanan, pile gibi detaylara yer verilen etek modellerini şortlar ve şort etekler takip ediyor. Üst giyimde de her ne kadar polo yaka hakim olsa da V yaka, bisiklet yaka ve farklı yaka tiplerinde birçok alternatifleri bulunuyor. Diğer taraftan kadın tenisçiler için oldukça renkli tenis elbiseleri de üretiliyor.

Tenisçilerin çoğunlukla kortlarda stilleriyle boy gösterdiği doğru olsa da kıyafet seçimi yaparken atletik uyum, nefes alabilirlik, nem emicilik ve hafiflik gibi pek çok detaya dikkat edilmesi gerekiyor. İstenen özelliklerin büyük bir çoğunluğunu taşıması nedeniyle tenise yeni başlayan pek çok kişi %100 pamuk tenis kıyafet çeşitlerine yöneliyor. Maalesef bu seçim çoğunlukla hüsranla sonuçlanıyor. Pamuğun nem emiciliği ne denli çok olursa olsun iş teri uzaklaştırmaya gelince yeterince başarılı olamıyor. Teknik liflerden yapılan, Dri-Fit ve Climalite gibi isimlerle bilinen pek çok kumaş, teri uzaklaştırarak kıyafetlerin ağırlaşmasının önüne geçiyor. Esneklik için likra ile zenginleştirilen pamuk ve teknik liflerin karışımından üretilen kumaşlar, en yüksek konforu sporculara sunuyor. Tenis, açık havada gerçekleştirilen bir spor dalı olduğu için UV koruma sunan kumaşlar tercih edilmesi öneriliyor.

Hız, Dayanıklılık ve Yüksek Performans için Ayakkabı ve Çorap Seçimi

tenis

Tenis ayakkabısı deyimi, uzun yıllardan beri atletik sporlar için üretilen modellerin genel adı olarak kullanılıyor. Oysa tenis, yapısı gereği özel bir ayakkabı seçimini zorunlu kılıyor. Kortun her bir noktasını doldurmak, başarılı tenisçilerin öne çıkan özelliği. Bunu yapabilmeleri için oldukça hafif yapıda fakat ayaklarını destekleyen modellere ihtiyaç duyuyorlar. EVA ve poliüretan gibi materyaller kullanılarak gerçekleştirilen yastıklama, sporcuların ayakların ihtiyaç duyduğu korumayı gerçekleştiriyor. Yüksek ayak kemerine sahip değilseniz orta seviye kemer desteği sunan bir ayakkabı, konforunuz için yeterli olabilir. Sağlam tabanlara ve ayak parmağı desteğine sahip olması, ayak güvenliğinizi arttırma konusunda daha başarılı olmasını sağlayabilir.

Çorap seçimi, tenisçiler için bir diğer önemli husus olarak öne çıkıyor. Kortta yanlara, öne ve arkaya sürekli salınan sporcuların ayakları su toplamaya ve tahriş olmaya daha yatkın oluyor. Yastıklama teknolojisi ile desteklenen çorap modelleri, sporcuların ayak sağlığını koruma konusunda büyük başarı gösteriyor.

Peki Aksesuarlar?

Tenisçilerin çoğu, tenis toplarını koyabilecek büyük ceplere ihtiyaç duyuyor. Spor kıyafet üreticileri, tenis şortlarında büyük ve derin ceplere çoğunlukla yer verse de tenis eteklerinin duruşunu bozmamak adına bundan kaçınabiliyor. Bele takılabilen çantalar, tenis elbisesi ya da eteği tercih eden ve şortlarında yer verilen ceplerin yetersiz geldiğini düşünen tenisçilerin imdadına koşuyor.

Kortun her bir köşesine saniyeler içinde koşarak topu karşılayan tenisçiler, çok fazla efor harcıyor ve ter döküyor. Havlu formunda saç bantları ve bileklikler, tenisçilerin terlerini karşılaşma ya da antrenman esnasında zaman kaybetmeden silmelerini sağlıyor. Diğer taraftan emici iç kısma sahip UV koruması sunan siperlikli şapkalar, güneş ışınlarının dikkatlerini dağıtmalarının önüne geçiyor.

İster amatör ister profesyonel bir sporcu olun Decathlon’un sizin için hazırladığı koleksiyonda atletik yapınıza uyum sağlayan, kıllanışlı ve rahat birçok tenis kıyafeti, ayakkabısı ve aksesuarı bulabilirsiniz. Performansınızı en iyi seviyeye çıkarabilir, sakatlanma ihtimalinizi azaltabilir ve güneşin zararlı etkilerinden korunabilirsiniz.