Spor taytları hareket kolaylığı sağlayan, ter tutan, kasları sıkıştırarak destekleyen, hava geçiren özelliğe sahip ürünlerdir. Spor giyimin en önemli parçalarından olan taytlar, etkili bir egzersiz için oldukça gereklidir. Ancak spor taytı seçerken yapılacak spora uygun olan modeller tercih edilmelidir. Her sporun harekete geçirdiği kas grubu farklıdır. Bu nedenle tercih edilecek spor taytı modelleri yapılacak spora uygun olmalıdır.

Koşu Taytı

Yüksek bel bantları sayesinde kolay hareket imkanı sunan tayt modelleri, koşu için oldukça idealdir. Koşu taytlarının kumaşlarının sentetik ya da spandex olması gerekir. Bu sayede vücuttaki nemin dışarı atılması sağlanır. Pamuklu kumaşlar teri vücuda yapıştırdığı için spora uygun değildir. Nefes alan kumaşlar koşu yaparken vücut sıcaklığını sabit tutmaya yarar. Soğuk havalarda ise rüzgarı engelleyen kumaş yapısına sahip spor tayt modelleri tercih edilmelidir. Fitil panelleri, yani sıkıştırma bölgeleri bulunan spor taytı koşucular için ideal tercihtir. Bacakları sararken aynı zamanda belden düşmeyecek esnek yapıya sahip olması kaliteli koşu taytlarının en önemli özelliğidir. Koşu tayt modelleri, fermuarlı cepleri ile de kişisel eşyalarınızı ve telefonunuzu yanınızda bulundurmanıza olanak sağlar.

Pilates Taytı

Pilates için tercih edilecek sporcu bayan tayt modellerinin kesinlikle kaymaz yapıda olması gerekir. Özellikle pilates topları ile yapılacak hereketlerde kaygan yapıda bir tayt, hareketleri yapmanızı engeller. Taytın sıkıştırma özelliği orta derecede olmalıdır. Pilates yaparken giyeceğiniz taytın üzerinde metal parçaları ve fermuar olmamasına dikkat etmek gerekir. Aksi halde bu metaller minder ve pilates topu üzerinde sizi rahatsız eder, hareketleri ve pozisyonları akıcı şekilde yapmanızı engeller. Rahat hareket etmeniz için bir diğer önemli husus pilates taytının bel kısmının düz ve yumuşak olmasıdır. Bu sayede daha özgür hareket eder, daha esnek olursunuz.

Yoga Taytı

Hafif derecede sıkıştırma özelliğine sahip olan taytlardır. Düz ve geniş bel bantına sahip olan esneme düzeyi yüksek bu taytlar ile yoga yapmak oldukça rahat olur.  Esnek yapısı ve teri vücutta tutmayan özelliği ile düz dikişli yoga tayt modelleri, hareket kabiliyetini artırır. Beli destekleyen yapısıyla yoga taytları, pozisyonları daha rahat yapmanızı sağlar. Kaymayan esnek bantları sayesinde yoga yaparken maksimum konsantrasyon sunar. Decathlon’da bulunan birbirinden renkli ve çeşitli yoga taytları, spor yaparken daha şık ve iyi hissetmeyi sağlar.

Bisiklet Taytı

Bisiklet taytının bedene tam oturması, katman oluşturmaması gerekir. Bu nedenle anatomik ve dar kesimli olmalıdır. Bisiklet taytı seçerken özellikle oturma konforunun olmasına dikkat edilmelidir. Sünger ped özellikli taytlar iyi bir seçenektir. Bisiklet kullanırken baskı bölgelerini koruyan ve rahat hareket sunan, her türlü tahriş oluşumunu en aza indiren bisiklet tayt modelleri tercih edilmelidir. Teri dışarı atma özelliğine sahip kumaşlar daha konforlu bir bisiklet deneyimi yaşatır.

Kardiyo Taytı

Kardiyo taytı her hareketi kolaylıkla yapabileceğiniz esnek kumaş özelliğine sahip olmalıdır. Dikişleri tahriş yapmayacak özellikte olan ürünler tercih edilmelidir. Teri dışarı atan kumaşa sahip kardiyo taytı, baştan sona konforlu bir spor deneyim yaşatır. Vücudu saran toparlayıcı özelliği ile hareketlerde kasları destekler. Kardiyo taytı aynı zamanda bacakları şekillendirmede de oldukça etkilidir. Kardiyo taytının bedeni saran kumaş özelliğine sahip olması kaymaması açısından önemlidir. İyi bir performans için kaymayan kumaşa sahip taytlar tercih edilmelidir.

Spor kıyafetler arasında son yıllarda önemli bir yer edinen taytlar; farklı malzemeleri, renkleri, desenleri ve her spor için özel olarak tasarlanmış yapılarıyla Decathlon spor giyim ürünleri arasındaki yerini alır. Tüm spor dalları için en uygun taytları Decathlon’dan kolayca satın alarak konforlu bir spor deneyimi yaşayabilirsiniz.