Okulların açılması ile birlikte, okul takımları da müsabakalara hazırlanmak üzere çalışmalarına başlıyor. İster basketbol ister yüzme takımında olun, okula dönüş listesi hazırlarken sportif faaliyetlerinize ve antrenman programınıza uygun spor ekipmanlarınızı da eklemenizde fayda var. Atletizmden voleybola kadar farklı branşlarda spor yapsalar dahi, tüm sporcuların ortak ihtiyaçları olan spor çantası, havlu, uygun ayakkabı ve çorap gibi temel ihtiyaçlar için hazırlanacak bu sportif alışveriş listesi, branşa özel ekipmanlar da eklenerek geliştirilebilir.

Spor Çantası


Antrenmana giderken tüm spor malzemelerini alacak, geniş, dayanıklı ve kullanışlı bir çanta sporcuların vazgeçilmezleri arasındadır. Kitaplarnız için kullandığınız okul çantası genellikle sportif faaliyetleriniz için yeterli kullanım alanı sunmaz. Ayakkabılar, terlikler, havlular, spor kıyafetleri, su ve sporcular için gıda takviyeleri gibi bir çok malzemeyi taşımak gerektiğinden uygun çanta seçimi önemlidir.

Spor Çantası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

cantalar
En büyük çanta en iyi çanta değildir. Çanta modellleri arasından yaptığınız spora ve fiziksel yapınıza uygun bir çanta seçmek daha pratik ve kullanışlı olacağından, seçim yaparken bunu göz önünde bulundarmanız yararınıza olacaktır. Sırt çantası veya elde veya omuzda taşınabilen antrenman çantaları farklı amaçlar için tasarlanmış bölmelere ve farklı hacimlere sahiptir. Okulunuzun spor salonunda kendinize ait dolaplarınız varsa ve spor malzemelerinizi burada bırakabiliyorsanız, az miktarda eşya taşıyacağınızdan sırt çantası modeli daha pratik olabilir. Ancak her antremanda tüm eşyalarınızı beraberinizde götürüp getirmeniz gerekiyorsa, 20 litre ve üzeri antrenman çantaları daha kullanışlı olacaktır. Ayakkabılarınız için ayrı bir bölmesi olan modeller spor kıyafetlerinizin kirlenmesini de engelleyeceğinden, iyi bir tercih olabilir.

Havlu

havlu
Kişisel hijyen ve diğer sporcuların sağlığı açısından kullanılması önemli olan havlu spor çantasında mutlaka bulunması gereken malzemelerdendir. Egzersiz esnasında yanınızda bulunduracağınız küçük boy bir havlu hem terlediğinizde yardımcı olacak, hem de fitness ekipmanlarını kullanırken üzerine sererek kullanarak hijyenik bir ortam sağlanmasına destek olacaktır. Büyük boy bir banyo havlusu ise, egzersiz sonrası duş almak için her zaman çantanızda bulunmalıdır. Son dönemde yüksek emiciliğe sahip mikrofiber sporcu havluları oldukça popülerdir. Katlandıklarında az yer kaplayan bu tip havlular çantanızda da taşıma kolaylığı sağlar.

Spor Aykakabısı


Farklı branşların fiziksel ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlanmış ve üretilmiş bir çok spor ayakkabı modeli olsa da, temel olarak hepsinin amacı sporcuya anatomik bir destek sağlamak ve sakatlanmalara karşı maksimum koruma sağlamaktır. Dolayısı ile, ilgilendiğiniz branşa uygun bir ayakkabı seçmek, atacağınız ilk ve en doğru adım olacaktır. Örneğin okul basketbol takımında pivot pozisyonunda oynuyorsanız, ayak bileğinizi koruyacak ve destek sağlayacak yüksek boğazlı bir basketbol ayakabısı en iyi tercih olacaktır. Atletizim veya tenis takımında iseniz, kaymayan, zeminden güç alan, hafif ve anatomik tabanlı ayakkabılar daha iyi tercihler olabilir.

Çorap


Ayağın nefes almaması, ayakkabı içerisinde terlemesi, ayakkabı ile ayak arasında boşluk kalması ayak bileği sakatlanmalarının en önemli sebeplerindendir. Basketbol gibi ani dönüşler ve yön değiştirmelerin çok sık yapıldığı sporlarda, çoraplar en az ayakkabılar kadar önemlidir. Bisikletçilerin kullandığı çoraplar ayakkabı içinde kalan kısa, farklı bölgelerinde farklı dokuma teknikleri kullanılarak hava alması sağlanan çoraplarken, güç kaldırışı sporları ile uğraşan sporcuların çorapları dize kadar gelen sık dokunmuş ve kas sistemini destekleyen çoraplardır. Ayak sağlığı ve sporcu hijyeni açısından çantanızda her zaman yedek çorap bulundurmanız da fayda olacaktır.

Branşa Özel Ekipmanlar
Yüzme takımındaysanız bone, halter ile ilgileniyorsanız bel destekli ağırlık kemeri, boks takımındaysanız boks eldivenleri ve koruyucu ekipmanlar gibi ilgilendğiniz spor dalına özgü malzemeleri de back-to-school listenize ekleyerek, yeni öğretim yılına eksiksiz olarak hazırlanabilir, bu yıl performanısınızı bir önceki yıla göre daha fazla artırarak sportif başarınızı sürdürebilirsiniz.

Sporcu öğrenciler için gerekli tüm ekipmanlarımıza buraya tıklayarak inceleyebilir ve satın alabilirsiniz!

Sağlıkla ve sporla kalın!