Doğa sporları tutkunları, iklim koşullarına aldırmaksızın açık havada spor yapmanın keyfine vardıklarından dolayı, hava şartları ne olursa olsun doğadan uzaklaşmak, sportif aktivitelerine ara vermek istemezler. Günümüz spor ekipmanları, gelişen teknoloji sayesinde outdoor sporları ile ilgilenenler için çok sayıda yeni nesil ürün sunarak zorlu hava şartlarında sportif faaliyetlere devam edebilmeyi kolaylaştırıyor.

Yağmurluk modelleri ise bisikletten balık avcılığına kadar oldukça geniş bir yelpazede açık hava sporcularının farklı ihtiyaçlarına cevap veriyor. Farklı dokuma teknikleri ile işlenmiş kumaşlar, değişik ebatlara sahip özel kesimler ve amaca yönelik ek aksesuarlar ile tüm açık hava sporcularının vazgeçilmezleri arasında olan yağmurluklar, sağlıklı ve güvenli spor yapma imkanı sağlıyor.

Yağmurluk Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yağmurluk seçiminde en önemli konuların başında amaca uygun ürün tercihi geliyor. Genel amaçlı bir yağmurluk, ilgilendiğiniz spor branşına özgü özel ihtiyaçları karşılayamayabiliyor. Sportif faaliyetler için özel üretilen yağmurluklar, sporcuların ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda özel olarak tasarlanıp üretildiklerinden sporcuya en yüksek faydayı sağlamayı amaçlıyor. Örneğin, bisikletçiler için en önemli özellik hafiflik ve nefes alma iken, yelkenli sporcuları için sert rüzgarlara karşı koyma ve kuru kalma daha önemli olabiliyor.

Bisiklet Yağmurluğu

yagmur

Bisiklet gibi yüksek efor gerektiren spor dallarında nefes alabilen bir yağmurluk, yüksek tempolu sürüşlerde oluşan yoğun terin dışarı atılması açısından önemli. Nefes alabilen özel dokunmuş sentetik kumaşlar ile üretilen bisiklet yağmurlukları bu amaca hizmet ederken çok hafif yapıları sayesinde sporcunun performansını da düşürmüyor. Dikkat çekici canlı renklerde üretilen bisiklet yağmurlukları, ilave reflektif şeritleri ile sporcunun trafikte fark edilmesini sağlayarak güvenliğini de artırıyor. Ayrıca fermuarlı cepleri sayesinde telefon, şarj aleti gibi kişisel ihtiyaçlarınızı da güvenle taşımanızı sağlıyor.

Yelkenli Yağmurluğu

Yelkenli seyirlerinde sporcular sürekli aktif olduklarından yağmurluğun sadece koruma işlevi sunması yeterli değildir. Yağmurluk; nefes alma, kuru kalma gibi özelliklere ek olarak daha esnek olmalı, seyir boyunca tekne içinde sürekli yapılması gereken manevraları engellemeyecek biçimde sporcunun hareket kabiliyetini sınırlamamalı. Başlıklı ve sert rüzgarlara karşı dayanıklı olarak üretilen bu tür yağmurluklar, denizden gelen dalga ve serpintilerden de kullanıcıları koruyor. Bu sebeple ürünler, sadece tatlı suya değil, tuzlu deniz suyuna da dayanabilecek şekilde üretiliyor.

Trekking Pançosu

Doğa yürüyüşü esnasında bastıracak sağanak yağmur keyfinizi kaçırmasın. Klasik yağmurlukların yeterli olmayacağı bu tip durumlar için üretilmiş trekking pançosu, sizi ve sırt çantanızdaki ekipmanlarınızı kuru tutacak. Tamamen su geçirmez eva malzemeden üretilen panço, başlığı ve ayak bileklerine kadar uzanan yapısı ile dağ yürüyüşü esnasında dahi kuru kalmanızı sağlıyor. Geniş hacmi sayesinde sırt çantanızı da içine alabilen panço, yiyeceklerinizi ve diğer kamp malzemelerinizi de yağmurdan koruyor.

Çocuklar İçin Doğa Yürüyüşü Yağmurluğu

Çocuk yağmurlukları için tık tık.

Ailece yapılan doğa yürüyüşü aktiviteleri, çocukları spora alıştırmak ve doğa koruma bilinci aşılamak açısından oldukça önemli. Çocuklar doğa yürüyüşü esnasında oldukça meraklı ve aktif olacaklarından onları yağmurdan korumak, terlemelerini önlemek ve hareketlerini kısıtlamayacak ürünler tercih etmek gerekiyor. Hafif, yağmur ve rüzgar geçirmeyen çocuk yağmurlukları, nefes alabilen yapıları sayesinde daha sağlıklı tercihler oluyor. Kendi cebi içerisinde katlanarak yer kaplamayan çocuk yağmurlukları, bel çantası şekline dönüşerek çocuklar tarafından rahatlıkla taşınabiliyor.

Koşu Yağmurluğu

Yağışlı havalarda kardiyo egzersizlerini sürdürmek isteyenler için üretilen koşu yağmurlukları, rüzgarlı ve yağmurlu havalarda dahi antrenmanlarınızı aksatmadan tamamlamanıza olanak sağlıyor. Koşu esnasında yağmurluk içinde hava dolaşımını artırmak amacı ile kol altlarında havalandırma boşlukları mevcut olan koşu yağmurlukları, nefes alabilen yapıları sayesinde teri dışarı atarken içeri su girmesini engelliyor.