Balıkçılığa yeni başlayanlar için balık malzemelerinin seçimi oldukça önemlidir. Doğru balık malzemeleri seçildiğinde balık avı çok daha kolay ve keyifli olur. Amatör balıkçılık ile uğraşan kişinin dikkat etmesi gereken en önemli husus çantaya her şeyi doldurmamak, yalnızca gerekli malzemeleri almaktır. Gelişigüzel koyulmuş malzemelerin çoğu balık tutarken hiçbir işe yaramaz. Bu malzemeler mevsime, avlanan balık çeşidine, nasıl bir suda balık avlanacağına göre farklılık gösterir. Malzeme seçmeden önce avlayacağınız balık türünü ve balığı tutacağınız yeri belirlemeniz gerekir.

Olta 

Çok sayıda olta çeşidi arasından en uygun olanını tutacağınız balık türüne ve av yapacağınız suya uygun olarak seçmeniz gerekir. Gölde, denizde, kıyıda kullanılan balık oltaları farklıdır ve bu nedenle av yapılacak bölgeye uygun olta tercih edilmelidir. Balık avı keyfinizin devam etmesi için tercih edilecek olan oltanın kalitesi de oldukça önemlidir. İlk zorlanmada kırılacak ya da bozulacak bir olta, bu eğlenceli aktiviteye gölge düşürebilir.

Misina ve Olta İğnesi

Olta makinesine sarılı olan misina deforme olmuşsa balık avlarken kopabilir. Olta makinesine sağlam misina sarılmalı ve bunun dışında kopma riskine karşı yedek misina mutlaka malzeme çantasında bulundurulmalıdır. Misina daima çantada yedeği bulunması gereken malzemelerdendir. Av yapılacak olan bölgenin şartları misinanın kopmasına neden olabilir. Ya da güçlü bir balık ile karşılaşma durumunda olta iğnesi kırılabilir. Bu gibi durumlarda av keyfinizin devam etmesi için yanınızda yedek iğne bulunması faydalı olacaktır.

Şamandıra ve Kurşun

Balık takibinin en keyifli olanı şamandıra ile olur. Farklı yapılarda ve ağırlıkta 5-6 adet yedek şamandıra mutlaka malzeme çantanızda bulunmalıdır. Şamandıra seçerken farklı renklerde ürünler seçilebilir. Renk, şamandıranın ağırlığı ve yapısı kadar önemlidir. Çoğu zaman şamandırayı dengelemek için kurşuna ihtiyaç olur. Bazen kurşun sahte yemin dalış derinliğini değiştirmekte de kullanılır. Bu gibi durumlar için çantada kurşun bulundurmak önemlidir. Bunun için özel olarak hazırlanan farklı boyut ve ağırlığa sahip kurşun setleri işinizi görür.

Plastik Solucan ve Sahte Balık

Tutacağınız balık turna ya da levrek ise plastik solucan mutlaka olması gereken malzemelerdendir. Sahte yem olarak kullanılan silikon solucanlar farklı renk ve boyutlarda kolaylıkla bulunabilir. Ortalama 8-10 solucan, sahte yem ihtiyacınızı karşılamada yeterli olacaktır. Görünüşüyle gerçek balığı andıran sahte balıklar pek çok  balık avcısının koleksiyonunda mutlaka bulunur. İyi bir olta balıkçısı olmak isteyenler, malzemeleri arasında birkaç sahte balık bulundurmalıdır.

Fırdöndü, Klips ve Misina Makası

firdondu

Fırdöndü, olta misinasının burkulmasını önler ve misina mukavemetini korur. Bu nedenle fırdöndü, balık malzemeleri arasındaki olmazsa olmazlardandır. Klips ise fırdöndü ile birlikte kullanılır. Klips ile takım ya da yem değiştirmek kolay olur. 8-10 adet klips, takım çantanız için yeterlidir. Takımı hazırlarken misinayı koparmak için kullanılır. Bunun yerine tırnak makası da iş görür. Misinayı el ile koparmaya çalışmak elinizin yaralanmasına neden olabilir ve balık avı keyfiniz başlamadan bitebilir.

İlk Yardım Seti ve İğne Çıkarıcı

Balıkçılık malzemeleri arasında en önemli malzemelerden biri de hiç kuşkusuz ilk yardım setidir. Balıkçılık aktivitesinde de diğer sporlarda olduğu gibi kazalar, yaralanmalar olabilir. Böyle olumsuz durumlar için bir ilk yardım setinin malzeme çantanızda bulunması daha güvende hissetmenizi sağlar. Sadece sportif bir faaliyet olarak yapılacak olta balıkçılığında avlanan balıkları zarar vermeden tekrar doğaya bırakmak gerekir. Kanca yaralanmalarından kaynaklanan balık ölümünü engellemek için iğne çıkarıcı kullanmak en doğru yöntemdir.

Hırs, sabır ve mücadele gerektiren balık avı, gerekli ekipmanlara sahip olunduğunda oldukça keyifli bir spor halini alır. Bu malzemelere Decathlon’dan kolayca ulaşabilir ve keyifli bir balık avı deneyimi yaşayabilirsiniz.