Tırmanış esnasında güvenliği sağlayacak ekipmanlar kullanıldığı zaman daha profesyonel ve daha eğlenceli bir tırmanış deneyimi elde edebilmek mümkün hale gelebiliyor. Günümüzde buz, duvar, kaya ve dağ olmak üzere 4 farklı tırmanış sporu yapılıyor. Ancak her birinde ihtiyaç duyulan malzeme ve araç gereçlerin genellikle birbirleriyle benzerlik gösterdiğini söylemek mümkün. Siz de tırmanış aksesuarları ve tırmanış kıyafetleri kullanarak arkadaşlarınızla birlikte doğada güvenli ve keyifli şekilde sporunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Her aktiviteden sonra daha yükseğe çıkma isteğinizin uyandığını farkedeceksiniz.

Tırmanış İpi

Tüm tırmanış ipi modelleri için buraya!

Tırmanış esnasında emniyeti sağlamak için kullanılan ipler, tırmanışçıların olmazsa olmaz ekipmanlarından bir tanesi. İpler, tırmanış esnasında herhangi bir düşüş riski yaşanırsa büyük kuvvetlerin ortaya çıkmasını önlüyor ve sporcuyu ölümcül sonuçlardan kurtarıyor. Çünkü ince lifin burgular halinde sarılmasıyla üretilen bu ekipmanlar genellikle esneyebilen dinamik bir yapıya sahip. Tırmanış esnasında daha emniyetli olmak istiyorsanız UIAA onayı almış dayanıklı ve sağlam ip modellerinden yana seçim yapabilirsiniz.

Ekspres Set/Karabina

Emniyet mandalı olarak da bilinen karabina, tırmanma ve dağcılık sporu esnasında kullanılan ekipmanların başında geliyor. Güvenlik açısından pek çok ülkede kullanımına teşvik edilen bu ekipman, anlık olarak kanca şeklini alıp serbest bırakıldığında tekrardan halka şekline dönüşebiliyor. Karabinanın kapı türüne ve yapı tipine göre farklı seçeneklerini bulabilmek mümkün. Emniyet kemerini sağlama almak ve ekspres bağlamak için kullanılan bu ekipmanı kullanırken mutlaka güvenlik talimatlarına dikkat etmelisiniz. Unutmayın tırmanış sporu esnasında kendinizi güvene alacak bir karabinanız yoksa spor aktiveniz zor bir hale dönüşecektir.

rocky20fil20simond2020175B81334655Dtci_vscene_01
Tüm karabina çeşitleri için tık tık.

Güvenli trmanış deneyimi sunan diğer ekipmanlardan birisi de ekspres setler. Pratik tırmanma sağlayan ekspres setlerin bir ucu tırmanma halatına diğer ucu da tırmanan kişiye bağlanarak kullanılıyor. Kaliteli ve hafif malzemeden üretildikleri için sporcu üzerinde ağırlık yapmadan zirveye ulaşmayı sağlıyor. Ayrıca iki kanca arasında bulunan özel dikişli halatları sayesinde bir ipten diğer ipe kolayca geçmenize yardımcı oluyor. Ekspres setinizi, emniyetli kullanım için hem tırmanış öncesinde hem de tırmanış sonrasında kontrol etmelisiniz. Çevresel koşullara göre yanınızda 8-16 adet bulundurmanız yeterlidir.

Emniyet Kemerleri

Emniyet kemerlerine göz atmak için tık tık! 

İnişte ve kurtarmada kullanılan en önemli ekipmanlardan birisi de emniyet kemerleridir. Perlondan imâl edilen ve bağlanma noktalarında genellikle klipsler bulunan bu vazgeçilmez ekipmanın 3 farklı çeşidini bulabilmek mümkün. Full body, üst ve alt emniyet kemeri bu türler arasında yer alıyor. Emniyet kemeri bağlandıktan sonra mutlaka bağlanma klipslerine dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca emniyet kemerinin üzerinizden düşecek kadar gevşek, hareket kabiliyetini kısaltacak kadar sıkı olmamasına özen göstermelisiniz.

Tırmanış Ayakkabısı 

Tırmanış ayakkabısı modellerimizi keşfet!

Tırmanış sporu yaparken ekipman seçimine de mutlaka dikkat etmelisiniz. Tırmanış ekipmanları arasında ise en çok ayakkabı türü önem arz ediyor. Tırmanış ayakkabısı modellerinin öncelikle tabanına bakarak değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Lastikten yapılmış bir taban, kayayı tutma özelliğinden dolayı tırmanma esnasında daha rahat etmenize olanak sağlıyor. Ön ve yan kısımlarında bulunan lastik, ayakkabının gövdesinde sürtünme nedeniyle oluşabilecek deformasyonu önlüyor. Özellikle yan yüzeylerinde yer alan bantlar, yırtılmasını ve yıpranmasını engelleyerek uzun yıllar aynı kalitede kullanımı mümkün kılıyor.

Ayakkabı seçiminde aynı zamanda modelin gövdesini de mutlaka incelemesiniz. Bağlama ipleri ile güçlendirilmiş, nefes alabilen kumaş modeller her zaman ideal bir seçim olacaktır. Ayrıca ayakkabının ayakta dönmesini önlemek için mutlaka ayak ölçüsüne göre alınması gerekiyor. Böylelikle temas edilen yeri hissedebilmeniz de daha kolay oluyor.

Kolay ve eğlenceli bir spor olarak görünen tırmanış aslında disiplinli bir eğitim almayı gerektiriyor. Eğer siz de tırmanış sporuna ilgi duyuyorsanız, kayıt zamanlarının başladığı bu dönemlerde profesyonel spor uzmanlarının eğitim verdiği bir kulübe kayıt olarak tırmanış sporuna başlangıç yapabilirsiniz.