Yoga yapanlara uzaktan bakıyor ve hep imreniyorsanız, yoga dersleri için vaktiniz yoksa, henüz başlangıç seviyesinde bir yoga severseniz ve sabahları yataktan kalkmak sizin için çok zorsa bir de günaydın yogasını deneyin! Zindelik, esneklik ve farkındalık bakımından bedeninize verebileceğiniz en güzel hediyelerden biri olan bu sporla tüm güne yayılan enerjinize siz de inanamayacaksınız.

3 yıldır  birlikte yoga yaptığımız Sanem Hoca, bu sefer de kullanıcılarımız için mükemmel bir güne merhaba rutini hazırladı!

 

Dik Bir Duruş ve Uzayan Omurga İçin

Bu pratiği denemek için önceden herhangi bir yoga dersine katılmış olmanız gerekmiyor. Son derece pratik ve işlevsel bir programla sabah yoganızı tam 10 dakikada bitirebileceksiniz. Peki ama nasıl? Birkaç basit pozla başlayabileceğiniz sabah yogası için uygun yoga kıyafetleri ve temel yoga malzemeleri tek ihtiyacınız. Decathlon’dan alabileceğiniz dikişsiz yoga taytı ve sporcu atleti ilk aşamada işinizi görecektir. Hafif yoga antrenmanları için tasarlanan 5 mm’lik yoga matları da sabah yoganızda size eşlik edebilir. Gelelim 10 dakika içinde uygulayacağınız yoga hareketlerine… Öncelikle matınızın üzerinde çocuk pozuna geçin yani dizlerinizi kıvırarak yere oturun, ayaklarınız kalçanızın hemen altında ve ayak üstleri yere temas eder vaziyette olsun. Şimdi öne doğru uzanın ve başınızı matın üzerine yerleştirerek onun ağırlığından kurtulun. 3 dakika kadar bu pozdan çıkmayın. Nefes alıp vermeye devam etmeniz çok önemli. Şimdi sırada aşağı bakan köpek pozu var. Bunu bulunduğunuz pozisyondan dizlerinizi yukarı kaldırıp başınızı aşağıda tutmaya devam ederek yapabilirsiniz. Uzaktan bakıldığında ters V harfi gibi görünmelisiniz. Şimdi ayaklarınızı topuktan kaldırıp indirerek ayak parmaklarınızı ve tabanınızı fark etmeniz gerekiyor. Tüm gün vücudun ağırlığını taşıyacak olan ayaklara bir teşekkür niteliğindeki bu poz sizi çok rahatlatacak.

İşe ya da Okula Gitmeden Önce Yapılabilecek Basit Yoga Hareketleri 

Günaydın yogası esnasında art arda yapabileceğiniz pek çok poz var. Ayakta öne eğilme bunlardan biri. Aşağı bakan köpek pozisyonundan direkt geçiş yapabileceğiniz bu duruşta vücudunuzu belden itibaren ikiye katlıyorsunuz. Yani ayakta durarak kollarınızla dizinize kapanıyorsunuz. 3 hatta 4 dakikaya yakın kalabileceğiniz bu duruşta her seferinde biraz daha katlanabilmeyi ve sonunda bacaklarınıza tam olarak yapışabilmeyi amaçlayın. Sırt ağrılarınızı hafifletebilecek bir başka yoga hareketi ise kobra diye tanımlanan bir esneme duruşu. Bu hareketi uygulayabilmek için öncelikle yüz üstü matınıza uzanmalısınız. Şimdi, avuç içlerinizi matın üzerine koyarak kendinizi omuzlardan yukarı doğru itin. Sırtınızın en rahat olduğu pozisyonda 2-3 dakika boyunca durabilirsiniz.

Nefes Farkındalığı ile Günün Stresinden Arının

Yaptığınız pozlar esnasında doğru nefes alıp vermeniz çok önemli. Peki, nefes farkındalığı gözeterek yoga nasıl yapılır? Yoganın temel prensiplerinden biri olan doğru nefes aslında sanılanın aksine bol bol pratikle öğrenilebilen bir teknik. Nefesinizi nasıl kontrol edebileceğinizi yoga duruşları esnasında beklerken rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Diyafram nefesi yoganın olmazsa olmazlarından. Derin karın nefesi de denilen bu nefes türünde nefesi burundan karnınızın tamamını dolduracak şekilde almalısınız. Dikkat edin; soluma yavaş ve derinden olmalı. Yoga dersleri haricinde de oturduğunuz yerden hatta sabah uyandığınızda yatakta oyalandığınız 1-2 dakikalık zaman diliminde bu nefes tekniğini çalışabilirsiniz. Güne ne kadar enerjik başladığınıza siz de şaşıracaksınız.

Hiç Vakti Olmayanlar İçin Hızlı Yüz Yogası

Eğer sabah saatlerinde 10 dakikalık bile vaktiniz yoksa gençlik iksiri de denilen yüz yogası ile günü selamlayabilirsiniz. Yüzünüzü yıkadıktan sonra ayna karşısında sadece birkaç dakikanızı ayırarak capcanlı ve enerjik bir yüze sahip olmak mümkün. Yüz yogasına parmak uçlarınızla kaş ortasından alnınıza doğru yumuşak bir masajla başlayın. Ardından iki avuç içini kullanarak yüzünüzü yanlara doğru gerdirin. Bu hareketi bir de kaşlarınızı çatarak yapmaya çalışın. Şimdi sıra dudaklarda… O, U, E gibi harfleri birkaç kez ağzınızı harflerin el verdiği en abartı şekilde oynatarak tekrar edin. Son olarak 2 tane balon şişirin ve başta yaptığınız minik masajla yüz yoganızı bitirin. İşte dinlenmiş, genç bir ciltle güne hazırsınız!