Bir hafta sonu kafa dinlemek için balık avına çıkmak istiyorsunuz ya da spor amaçlı balıkçılıkla ilgileniyorsunuz. Hangi amaçla olursa olsun bu ilginizden verim almanız için iyi bir oltaya sahip olmanız gerekiyor. İyi bir oltaya sahip olmak için ise olta kamışı çeşitlerini ve özelliklerini iyi biliyor olmalısınız. Ardından hangi suda balık tutacağınıza ve hangi balıkları avlayacağınıza karar vermeniz gerekiyor çünkü olta kamışı çeşitleri farklı sulara ve farklı balıklara uygun olacak şekilde tasarlanmaktadır. Olta kamışı seçerken dikkat etmeniz gereken diğer unsurlara da bir göz atalım:

Uzunluk

Seçeceğiniz olta kamışı uzunluğu balık tutacağınız yere göre değişim göstermelidir. Şayet kıyıdan veya iskeleden balık tutacaksınız, size daha fazla mesafe vermesi için daha uzun bir kamış seçmelisiniz. Bir tekneden balık tutacaksınız, balığın hareketlerini kontrol etmeyi kolaylaştıracağı için kısa olanları tercih etmelisiniz.

Güç

Olta seçimindeki bir diğer önemli faktör ise olta kamışının gücüdür. Güç olta kamışının yapıldığı maddeden gelir. Günümüzde olta kamışları birçok farklı maddeden yapılmaktadır. Balığı avlayacağınız suya, avlayacağınız balığın türüne ve ağırlığına göre değişkenlik gösteren birçok seçenek bulunur. Örneğin; balığınızı denizden tutacaksınız ve büyük bir balık avlamak istiyorsanız son derece güçlü fakat esnek olmayan grafit kamışları veya esnek yapıda, grafit kamışlara göre daha ağır fiberglas kamışları seçmelisiniz. Durgun bir gölette, küçük balıklar avlayacaksanız oldukça hafif olan, karbon fiber olta kamışlar sizin için uygun olacaktır. Karbon fiber kamışlar, diğer olta kamışlarına göre çok daha uygun fiyatlarda satılmaktadır ancak yeterince dayanıklı değillerdir.

Kılavuz Halkaları

Misinayı olta kamışına bağlamak için kullanılan ve genellikle seramikten yapılan halkalara kılavuz halkalar denir. Olta malzemelerinin en önemlilerinden olan seramik halkaların içerisinde en güçlü olanları zirkonyum halkalardır. Zirkonyum halkalar aynı zamanda kaygan, hafif ve son derece esnektir. Olta kamışı seçerken kılavuz halkalarının yerleşimine dikkat etmek gerekmektedir. Av esnasında balık üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için çift ayaklı kılavuz halkalara sahip olta kamışlarını tercih etmelisiniz. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise kılavuzların düzgün hizalanmış olmasıdır.

Satın Alınacak Yer

Olta kamışını nereden alacağınıza karar verirken son derece titiz davranmalısınız. İnternet üzerinden alacağınız olta kamışının siparişini vermeden önce balıkçılık malzemeleri satan bir mağazaya giderek, konu hakkında bilgi sahibi satış uzmanlarıyla görüşmelisiniz ve olta modellerini incelemelisiniz. Her olta kamışı her balıkçıya aynı hissiyatı vermeyebilir bu yüzden olta kamışını satın almadan önce modeli incelemek ve elinizde tartmak iyi bir seçenek olacaktır.

Balığın Avlanacağı Yer

Nerede olta atacağınızı belirlemeniz olta kamışı seçiminizi etkileyecektir. Balık avlamak için yol kat edecekseniz portatif seçeneklere bakmalısınız. Bir tekneye sahipseniz tek parça halindeki olta kamışları tercih edebilirsiniz. Açık denizlerde kullanılacak olta kamışları yüksek mukavemete sahip olmalıdır. Akıntı olan bölgelerde 250 gram kurşun atar modelleri kullanabilirsiniz. Çıkrıklı olta kamışları da derin sularda büyük balıklar avlamak için uygun olacaktır. Durgun sularda kullanılacak oltalar ise düşük mukavemetli ve esnek olmalıdır, fly olta kamışları tatlı su balıkçılığı için oldukça uygundur.

Balık Avcılığında Tecrübe

Balık tutmaya yeni başladıysanız ve arada bir balık avına çıkmayı düşünüyorsanız, daha uygun fiyatlı bir olta kamışı tercih etmelisiniz. Fiber eğirme olta kamışları kolay kullanımı ile yeni başlayanlara keyifli bir av deneyimi sunabilir. Tecrübeli bir balıkçıysanız ve sık sık ava çıkacaksanız, uzun süre kullanabileceğiniz, yüksek kaliteli ürünleri tercih edebilirsiniz.

Yem

Olta kamışı seçerken nasıl bir yem kullanacağınızı önceden belirlemeniz gerekir. Canlı yem yerine sahte balık dökümü kullanacaksanız, balığın her hareketini hissedebilmek ve balığın hareketlerini kolayca taklit edebilmek için hafif bir olta kamışı seçmeniz gerekecektir.

Balık Türü

Avlayacağınız balık türü, satın alacağınız olta kamışı modelini etkileyecektir. Mesela, bir turna balığı ya da sudak balığı avlamak istiyorsunuz, bu durumda en az 150 cm uzunluğunda, 20-40 gr atarlı, en az 2 parçalı, teleskopik olta kamışları sizin için uygun olacaktır. İstavrit gibi balıkları avlamak isterseniz surf tipi hassas olta kamışlarını kullanabilirsiniz. Eğer Levrek ve Lüfer gibi daha büyük balıkları avlayacaksanız 100-200 gr atar değerlerinde daha güçlü oltaları satın almalısınız.