4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, dünyayı hayvanlar için daha iyi bir yere dönüştürmek amacıyla kutlanıyor. Dil, din, ırk fark etmeksizin bütün ülkelerde kutlanan Dünya Hayvanları Koruma Günü, insanların hayvan hakları konusundaki farkındalığının artması gerektiğine dair bir bilinç aşılamayı amaçlıyor. Bu hafta sizlerle evcil hayvanlarınızla yapabileceğiniz sporlardan bahsedip 4 Ekim gününü minik dostlarımızla özel bir hale getirmenize yardımcı olmak istedik 🙂

Gif’in orijinali için tık tık:)

 

Evcil hayvanlarımız bizim en değerli varlıklarımızdandır. Onlarla birlikte bir hayatı paylaşıyoruz ve dünyamıza neşe getiriyorlar. Onlara sevgi göstermek, onları beslemek ve korumak, karşılıksız saf sevgilerinin sadece küçük bir karşılığı olabilir. Bütün bunların yanında evcil hayvanlarımızın sağlığına da en az kendi sağlığımıza dikkat ettiğimiz kadar özen göstermeliyiz. Onu en güzel mamalarla besliyor olabilirsiniz. Beslenmenin yanı sıra siz forma girerken evcil hayvanınızın da size eşlik etmesini sağlayabilirsiniz. Onlarla beraber yapabileceğiniz eğlenceli sporlar sayesinde birlikte fit olabilirsiniz. Filmlerde gördüğümüz basketbol veya hokey oynayabilen hayvanlar belki biraz hayal gücü ürünüdür fakat üzülmeyin. Evcil hayvanınızla birlikte siz de birçok sporu yapabilirsiniz.

Git- Getir

Evcil hayvanınız ile birlikte açık havada git getir oyunu oynayabilirsiniz. Siz frizbi tipi bir uçan diski atarsınız ve o yakalar. Frizbi, evcil hayvanınızın etrafta koşmasını ve egzersiz yapmasını sağlamanın harika bir yoludur. O neşeli bir şekilde etrafta koştururken ona eşlik edebilirsiniz.

Yürüyüş

Gif’in orijinali için tıklayınız 🙂

Evcil hayvanlar yürüyüş yapmaya bayılır. Bu yürüyüşün rutine dönmemesi adına yürüyüşünüzü 20’şer dakikaya bölün, her 20 dakikada bir yürüyüşün temposunu yükseltin. Böylece amaçladığınız eğlenceli egzersizi ikiniz için sağlamış olacaksınız. Yürüyüş boyunca mola vermeyi ve evcil hayvanınızın etrafı koklamasına izin vermeyi unutmayın çünkü sadece bedensel olarak değil, aynı zamanda zihinsel olarak birlikte yaptığınız spordan zevk almalıdır.

Koşu

Gif’in orijinali için tıklayınız 🙂

Koşmak hem beden hem de zihin sağlığı için oldukça önemlidir. Forma girmek için yapılabilecek en güzel sporlardan biri olan koşuya evcil hayvanınız kolayca eşlik edebilir. Koşuyu eğlenceli bir hale getirmek adına ebelemeceye dönüştürmeyi de unutmayın. Hayvanlar son derece oyuncudur, ufak hileler yardımıyla koşu boyunca birlikte keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Yüzme

Gif’in orijinali için tıklayın <3

Bazı evcil hayvanlar doğuştan muhteşem yüzücüler olarak bilinirler. Bu duruma en iyi örnek ise köpeklerdir. Yüzmek bütün bedeni çalıştıran yegâne sporlardandır. Ayrıca bedensel olarak sorun yaşayan bir evcil hayvanınız varsa yüzerken suyun kaldırma kuvveti sayesinde rahatça hareket edebilir. Güneşli bir günde, denizde veya evinizin havuzunda evcil hayvanınız ile birlikte kulaç atarak birlikte forma girebilirsiniz.

Futbol- Top Oyunları

Gif’in orijinali için tıklayın.

Evcil hayvanlar toplara bayılır. Evcil hayvan dükkanlarından alacağınız özel toplarla bahçenizde veya açık bir alanda top oyunları oynayabilirsiniz.Onlar topla oynarken başlarını ve patilerini kullanırlar ve bu konuda oldukça iyilerdir. Ayrıca futbol veya başka bir oyunu onlar için daha eğlenceli hale getirmek isterseniz diğer evcil hayvanları da oyuna davet etmelisiniz.

Dans

Gif’in orijinali için tıklayın!

Evcil hayvanınızla dans etmek oldukça eğlenceli olacaktır. Çoğu, müziğe reaksiyon gösterir ve müzikle birlikte hareket eder. Yeterli antrenmanla bir kareografi bile oluşturabilirsiniz. Kim bilir belki bir gösteri yaparsınız! Birlikte dans ederken hem kalori yakın hem de eğlencenin tadına varın.

Eğer bir hamsterınız varsa onların ne kadar hareketli olduklarını bilirsiniz. Siz koşu bandında egzersiz yaparken kafesindeki çarkında size eşlik eden evcil hayvanınız sevimli görüntüler ortaya çıkarabilir.

Köpekler için oyuncu hayvanlar diyebiliriz fakat diğer evcil hayvanlar için aynı şeyleri söylemek pek mümkün değildir. Örneğin; kedilere istemedikleri bir şeyi yaptırmak veya uykularından feragat etmelerini sağlamak oldukça zor olacaktır fakat kendilerine has karakterleri olan bu sevimli hayvanlarla egzersiz yapmanın birkaç yolu var.

  • Kediniz hareket etmeye gönüllü değilse belinin etrafına yumuşak bir abdominal kemeri bağlayın. Vücudunda tasmayı ya da herhangi bir eşyayı sevmeyen kediniz, kemerden kurtulmaya çalışırken karın kaslarını çalıştırmış olacaktır. Siz de bu sırada karın kası egzersizlerini yaparak ona eşlik edebilirsiniz fakat dikkat etmekte fayda var, kemerden kurtulmaya çalışırken çok fazla yorulmasına izin vermeyin.
  • Her kedi için geçerli olmasa da çoğu kedi kalecilikte ustadır. Evde ya da küçük bir bahçede kedinizle birlikte top oynamak eğlenceli olacaktır. Kedilere özel yumuşak bir topu alın ve birlikte oymamaya başlayın. Böylece birlikte güzel vakit geçireceksiniz ve zannettiğinizden çok daha fazla kalori yakmış olacaksınız.

Hayvanlarla spor yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Onların da sizin gibi terlediğini ve yorulduğunu unutmamalısınız. Egzersiz için serin saatleri tercih etmelisiniz ve susuz kalmamalarına özen göstermelisiniz. Evcil hayvanların türlerine göre farklı özellikleri ve kapasiteleri olduğunu unutmayın. Evcil hayvanla spor yaparken hareketlerinizi onların tempolarına göre ayarlamak aşırı yorulmalarını önleyecektir. Onlarla birlikte spor yaparken bir gözünüz hep üzerlerinde olsun. Hızlı kalp atışı ya da nefes alışverişi gözlemlediğiniz anda dinlenmelerine izin verin, onları daha fazla zorlamayın.