Decathlon’un raket sporları markası olan Artengo, fiyat / performans dengesini çok iyi tutturan, kaliteli ürünleriyle tenisseverlerin dikkatini çekiyor. Artengo tenis ürünleriyle tanışıp onlardan vazgeçemeyen isimlerden biri de çiftlerde dünya 3 numarası olan profesyonel tenisçi Oliver Marach. Dünya 3 numarası raket, 2018 yılında 43 maç kazanırken 15 maç kaybetti. Özellikle çiftler partneri Mate Pavic’le birlikte yakaladığı başarılarla dikkatleri üzerine çeken tenisçi, kariyerine Decathlon tenis malzemeleriyle devam ediyor.

Marach’ın Kariyeri

Avusturyalı tenis oyuncusu 16 Temmuz 1980 tarihinde doğdu. ATP sıralamasında teklerde 82, çiftlerde 2 numaralı sırayı gördü. Teklerde ilk 100’e, çiftlerde ilk 5’e girmek gibi tüm tenis otoritelerinin kabul ettiği kariyer eşiklerini aşarak gerçekleştirilmesi çok zor olan bu önemli başarılara imza atan tecrübeli tenisçinin; 4 ITF Futures şampiyonluğu, teklerde 5 ATP Challengers bulunuyor. Aynı zamanda 2009 Avustralya Açık’ta çiftlerde yarı final, 2010 Wimbledon’da çiftlerde çeyrek final görerek tenisin en önemli turnuvalarının ikisinde de önemli başarılar elde etti. Puana çabuk giden, agresif oyun karakteriyle dikkat çeken tenisçi, 2014 yılından bu yana profesyonel yolculuğunda Artengo tenis malzemeleri kullanıyor.

Zafer
2018
Australian Open
Hard
 Mate Pavić
 Juan Sebastián Cabal
Robert Farah
6–4, 6–4
Kayıp
2018
French Open
Clay
Mate Pavić
 Pierre-Hugues Herbert
 Nicolas Mahut
2–6, 6–7(4–7)

 

Artengo ile Tanışma

Oli lakaplı tenisçi, Artengo tenis ürünleriyle ilk kez Fransa’nın Metz kentinde 2014 yılında düzenlenen ATP Moselle Open turnuvasında karşılaşıyor. Turnuva, Artengo’nun ITF (Uluslararası Tenis Federasyonu) onaylı tenis topları olan Artengo TB920 tenis topları ile oynanıyor. Turnuva sırasında Artengo raketleri ve ayakkabıları da deneyen Marach, deneyimini “Raketi denediğimde daha ilk anda çok beğendim. Gücünü ve raket hissini çok iyi buldum. Daha sonra Artengo’nun tüm tenis giyim koleksiyonu gibi çok iyi olan tenis ayakkabılarını denedim. Artengo ürünlerini kullanmak için ikna olmuştum. Artengo ekibiyle çok iyi ilişkiler kurduk ve her şey mükemmel gidiyor. Onlarla çalışmaktan, ortaya koyduğumuz değerlerden ve birlikte gerçekleştirdiğimiz tüm değişimlerden çok mutluyum.” açıklamasıyla anlatıyor.

Birçok başarılı profesyonel tenisçi, raketleri konusunda oldukça hassastır. Raket teknolojisindeki inovasyonlara rağmen, tenis raketlerini değiştirmedikleri, korta hep alıştıkları raketle çıktıkları tenis dünyasınca bilinir. En ufak bir değişikliğin, küçük bir his farkının çok şey değiştirdiği bu sporda, Oliver Marach gibi başarılı bir profesyonelin tüm tenis ekipmanını Artengo ürünleriyle değiştirmesi, bu ürünlerin kalitesini gösteriyor.

Artengo Tenis Raketleri

Artengo, hem yeni başlayan oyunculara hem ileri seviye oyunculara yönelik tenis raketleri geliştiriyor. Bir raketin karakterini belirleyen ağırlık, denge, esneklik, kafa ölçüsü, kordaj deseni gibi birçok parametre bulunuyor, Artengo; Oliver Marach, Nicolas Escudé gibi tenis profesyonelleriyle çalışarak en iyi değerler için çalışıyor.

TR 990 Pro: Raketin kafa ölçüsü 100 inç kare, yani mid plus standartlarında. Mid plus kafalar 96 ile 104 inç kare arasındaki ölçülerde oluyor ve günümüzde turda en fazla tercih edilen kafa ölçüleri bu aralıkta. Profesyonel oyuncuların, modern teniste tercih ettikleri 100 inç kare kafa ölçüsü, sweet spot dediğimiz yeterli aktif vuruş alanı sunuyor, güç ve kontrol arasındaki dengeyi mükemmel şekilde sağlıyor. 300 gram ağırlığıyla raket, yine gerekli gücü üretme ve kontrolü sağlama açısından ideal değeri sunuyor. Açık dizilim dediğimiz 16×19 kordaj (tel) dizilimi, oyununuzdaki spin gücünü artırıyor. 32 cm denge noktası ve titreşimleri emen grafit bileşimi ile raket hissini artırarak vuruşlarınıza daha hakim olmanızı sağlıyor. Oliver Marach ve Nicolas Escudé’nin katkılarıyla geliştirilen bu raket ileri seviye oyuncular için ideal özellikleri sunuyor. Aynı zamanda raketin 1,5 cm daha uzun gövdeli versiyonu TR 990+ da markanın geliştirdiği modeller arasında. Yine ileri seviye oyuncular için önerilen ve turda birçok oyuncunun tercih ettiği uzun gövdeli (plus) raketleri seçerken elde edeceğiniz ekstra güç ve toplara erişme kabiliyetine karşın spin’den biraz feragat edeceğinizi unutmamak gerekiyor.

TR 900: Artengo’nun TR 900 tenis raketi, 285 gram ağırlığıyla daha çok yeni başlayanlara ve kadın tenisçilere hitap ediyor. Yine 100 inç kare kafa ölçüsüyle üretilen raket, güç üretmek için gerekli sweet spot’u ve ağırlığı sunuyor. Nispeten hafif oluşu sayesinde savurma ağırlığını da düşürerek daha fazla gücü, daha az eforla elde etmenizi sağlayacak raket, “soft feel” inovasyonuyla raketteki iyi hissi de artıracak. Oyununu kontrol üzerine kuran, topu yönlendirme esnekliği arayan tenisseverlerin bu raketi denemeleri isabetli olacaktır.

Artengo Tenis Ayakkabısı

Birçok tenis otoritesi “Tenis bir ayak sporudur” tezini savunur. Korta adımını atmamış bir insan için oldukça anlamsız gelecek olan bu söz, aslında tenisin özünü anlatmaktadır. Kortta iyi hareket edemeyen, ayakları rahat olmayan ve iyi pozisyon almayan bir oyuncudan iyi vuruşlar çıkarmasını bekleyemezsiniz. Tenis ayakkabıları, bunun için oyuncuların üzerinde uzun süre düşündükleri ve kendilerine en uygun olan modelleri aradıkları malzemelerdendir. Artengo TS990 tenis ayakkabısı ile korta çıkıp deneyen Oliver Marach da rahatlığını hemen fark etmiş olacak ki kortta Artengo tenis ayakkabılarıyla mücadele ediyor. İyi bir drop vole ustası olduğunu bildiğimiz tenisçi, rakiplerinin karşı drop shotlarına yetişmek için de hızlı hareket edebileceği bir ayakkabı tercih ediyor. Korttaki ani dönüşlere, sert darbelere dayanması için dayanıklı RUBLAST tabana sahip bu ayakkabı, bu özelliklerine rağmen hafif bir tasarım olarak dikkat çekiyor ve kortta rahat hareket etmenizi sağlıyor.

Artengo Tenis Kıyafetleri

Oyununu “Raket üzerinde iyi bir hissim ve geri çizgiden güçlü vuruşlarım var. Aynı zamanda iyi drop voleler alabiliyorum” diye özetleyen Oliver, tüm bu özel vuruşları çıkarırken epey ter döküyor. Tenis kortunda mücadele ederken bir de rahatsız kıyafetleri sorun etmek istemezsiniz. Dry 500 tenis şortu ve Dry 500 polo tişört ile kortta hem rahat edersiniz hem iyi görünürsünüz. 500 serisinin mükemmel fiyat-performans dengesi sunan ürünlerinin yanında Light 990 tenis tişörtü gibi performans seviyesi ürünleri inceleyebilirsiniz. Hareket serbestliği sağlamak için tasarlanmış özel kesimi, 3 adet topu rahatlıkla taşıyabileceğiniz şort cepleri, teri dışarı atma özelliği ve özel havalandırmasıyla Artengo tenis kıyafetleri, size kortta ihtiyacınız olan konforu sunar.

Artengo Tenis Topları

Artengo’nun ürettiği hemen herkese uygun tenis topları bulunuyor. Gelelim ünlü tenisçinin Artengo ile tanışmasına vesile olan tenis toplarına. TB 920 maç tenis topu, ATP’nin önemli turnuvalarından biri olan Moselle Open’da kullanılıyor. Bu da demek oluyor ki dünyanın en önemli raketleri Artengo tenis toplarıyla maçlar çıkarıyor. ITF onaylı olan bu özel toplar, yıpranmaya karşı dayanıklılıkları, sıçrama kabiliyetleri ve hızlarıyla ideal oyun şartları sunuyor. Artengo tenis toplarının ITF onayının yanında İtalya ve Fransa onayları da bulunuyor.

Artengo ile tanıştığında çiftlerde en yüksek sıralaması dünya 8 numaralığı olan Oliver Marach, Artengo ile uyumlu iş birliğinin meyvelerini almış görünüyor. Oliver Marach, Artengo ile performansının zirvesine çıkarak 2018 yılında kariyer rekorunu genişletti ve Mayıs 2018’de kariyerinin en yüksek sıralaması olan 2 numarayı gördü.