Yeni başlayan, performans oyuncusu ya da profesyonel, seviye fark etmeksizin her tenis oyuncusunun iyi bir tenis çantasına ihtiyacı vardır. Raketlerinizi, tenis kıyafetlerinizi ve malzemelerinizi taşıyıp koruyabileceğiniz birçok tenis çantası alternatifi bulunuyor. Ama yine de hangi tenis çantasının size en uygun olduğunu bulmak kolay değil. Seçim yapmanın kesin bir formülü olmasa da ihtiyaçlarınızı karşılayacak doğru tenis çantasını bulmak için düşünülecek çok fazla detay var. Bu detayları ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak Decathlon’daki tenis çantası modelleri arasından doğru çantayı satın aldığınızdan emin olabilirsiniz.

Oyun seviyeniz, taşıyacağınız tenis raketi sayısı, yanınızda ne kadar tenis malzemesi taşıyacağınız ve daha birçok soruya cevap vermek, size doğru çantayı seçmenizde rehberlik eder. Aşağıdaki soruları cevaplandırarak sizin için en uygun tenis çantasının hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Hangi Seviyede Tenis Oynuyorsunuz?

Yeni başlayan seviyesindeyseniz ya da arada sırada (ayda maksimum 1 kere) tenis oynuyorsanız, bir sırt çantası ya da 3’lü raket çantası sizin için doğru seçim olabilir. Dayanıklı ve hafif bir çanta tercih ederek hem ihtiyaçlarınızı karşılayacak hem kullanım kolaylığı sağlayacak güzel bir seçim yapabilirsiniz.

Orta seviye bir oyuncuysanız ve ayda-haftada birkaç kez tenis oynuyorsanız 6’lı ya da 9’lu raket çantası, sizin için daha uygun bir seçim olabilir. Tenisini geliştirmek isteyen ve bunun için sık tenis oynayan oyuncular, kıyafetlerini ve malzemelerini taşıyabilecekleri ekstra gözlere ve tenis ayakkabılarını koyabilecekleri ayrı bölümlere ihtiyaç duyabilirler. “Benim 2 raketim var, neden 6’lı çanta alayım?” diyorsanız, bu çantaların birçoğunda bulunan ayrı ayakkabı gözlerini ve ekstra boş alanları incelemek isteyebilirsiniz.

Performans oyuncusuysanız, haftada birkaç kez antrenman yapıyor ve turnuvalarda mücadele ediyorsanız; 12 rakete kadar taşıyabilecek, tüm tenis giysileriniz ve aksesuarlarınız için yeterli alanı olan, ayakkabılarınızı temiz giysilerinizden ayıracak ayrı bir gözü ya da torbası olan bir 12’li raket çantası tüm ihtiyaçlarınıza cevap vererek sizi çok rahat ettirebilir. Ayrıca bu tarz büyük çantalarda bulunan destekli askılarla çantayı rahatça taşıyabilirsiniz.

Kaç Tenis Raketi Taşıyorsunuz?

art

Tenis çantaları boyutlarına ve depolama kapasitelerine göre birçok farklı seçenek sunar. 1 ile 15 arasında raket taşıyabilen tenis çantası modelleri arasından size en uygun olanını ihtiyacınıza göre belirleyebilirsiniz.

Eğer 1 veya 2 raketiniz varsa ve tenis maçınızda bu raketleri tercih ediyorsanız, sırt çantası olarak tasarlanmış tenis çantaları ya da 3’lü raket çantaları sizin için ideal seçim olabilir.

 

Daha fazla raket taşımak istiyorsanız ve ayakkabılarınızı taşımak için ekstra bir alan fena olmaz diyorsanız 3’lü ve 6’lı raket çantalarından birini tercih edebilirsiniz.

Performans seviyesinde oynuyorsanız, oyun aralarında raket değiştiriyorsanız 12’li ve 15’li raket çantalarından birini tercih edebilirsiniz. Bu çantalar, aynı zamanda servis antrenmanları için yanında fazla sayıda tenis topu taşıyan, tenis kıyafetleri ve malzemeleri için ekstra alana ihtiyaç duyan oyuncuların ihtiyaçlarına da cevap verir.

Ne Kadar Taşıma Alanına İhtiyacınız Var?

Tenis çantaları taşıdıkları raket sayılarına göre 3’lü, 12’li gibi adlandırılsa da bu çantalar sadece raket taşımak için dizayn edilmemiştir. Tenis oyuncularının çantalarında; ayakkabıları, havluları, çorapları, gripleri, kordajları, atıştırmalıkları, tenis topları ve tüm tenis ekipmanları yer alır. Bu yüzden tenis çantanızda neler taşıyacağınızı ve bunlar için ne kadar ekstra göze, boş alana ihtiyaç duyacağınızı önceden planlamak, doğru tenis çantası seçimine yardımcı olur.

Çantanızı Nasıl Taşıyacaksınız?

art2

 

Tenis çantalarının bu işlevsel özelliklerinin yanında ergonomik yapıları da çanta seçerken dikkate almanız gereken faktörlerden biri. Korta motosikletle ulaşım sağlıyorsanız sırt çantası haricinde bir tenis çantası almanız önerilmez. Yine aynı şekilde, çok fazla seyahat ediyor ve turnuvalarda oynuyorsanız tekerlekli bir çanta modeli tercih etmeniz önerilir. Hem elde taşıyabileceğiniz hem sırta takarak kullanabileceğiniz fonksiyonel, özel tutma yerleri olan tenis çantaları da size kullanım kolaylığı sağlar.

Ne Kadar Korumaya İhtiyacınız Var?

Tenis çantaları, raketlerinizi ve değerli eşyalarınızı iyi şekilde korumak için dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Raketlerinizi daha iyi korumak için, raketlerinizi koyduğunuz gözlerde termal kaplama bulunan tenis çantalarını tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde sıcak havalarda korttayken içeceklerinizi soğuk tutması için termal içecek bölmeleri bulunan çantalara da göz atabilirsiniz.

İhtiyaçlarına göre herkes için “En iyi tenis çantası hangisi?” sorusunun cevabı farklı olabilir. Özetle en iyi tenis çantası; aktif olarak kullandığınız raketlerinizi taşıyabilecek kapasitesi olan, tenis ekipmanınızı sığdırabileceğiniz yeterli saklama alanına sahip, rahatlıkla taşıyabileceğiniz, raketlerinizi ve ekipmanlarınızı iyi şekilde koruyacak ve tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecek ekstra özellikleri bulunan modeldir.