Yunancada yıldız anlamına gelen “astra” ve sebep anlamına gelen “logos” kelime köklerinden türetilen astroloji, gezegen ve yıldızların insan ruhu üzerindeki etkilerini araştırır. Astroloji bilimi, insanları doğdukları gün ve saate göre 12 burca ayırır. Koç ile başlayıp Balık ile biten bu 12 burcun her birinin farklı karakteristik özelleri bulunur.

Astroloji, şanstan paraya, aşktan sağlığa kadar hayatın pek alanına dair yorumlamalar yapar. Bu yorumlamalar, astroloji meraklıları tarafından merakla beklenir ve takip edilir. Öyle ki azımsanamayacak kadar kişi her sabah güne başlamadan burcunun o gün için neler söylediğini mutlaka okumaktadır.

Her alanda hayatımızı etkileyen burcumuzun ilgilendiğimiz spor dallarına da yansımaları olduğu kuşkusuzdur. Her burcun karakteristiği farklıdır. Dolayısıyla fiziksel ve ruhsal olarak farklı nitelikler taşıyan kişilerin yapmaktan zevk alacağı spor türleri de farklılık göstermektedir. Zarif bir teraziye en çok bale yakışırken, hırslı bir akrebi boks ringinde görmek hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.

Takım Ruhlu Terazi

Adil, eşitlikçi, sakin, sabırlı ve kibar olmalarıyla ön plana çıkan terazi burçları, hangi sporu yaparlarsa yapsınlar her zaman tam bir fair play ruhu taşırlar. Eğer ilgilendikleri spor, bir yarış gerektiriyor ise rakiplerine karşı oldukça saygılı, adil ve kibar davranırlar.

Teraziler, ince zekâları ve estetik duruşlarının yanı sıra aklına koydukları şeyleri ne pahasına olursa olsun yapmaları ile ünlüdür. Bu sebeple bir terazi, aklına bir spor dalına merak sardıysa onu mutlaka dener. Terazi burçlarının satranç gibi daha çok zekasını kullanabileceği spor dallarına yönelmesi muhtemeldir. Ayrıca estetik olan spor dalları da zariflik ve dengenin sembolü olan terazi burçları için doğru seçenekler olabilir. Fitness, sırt üstü yüzme, buz pateni ve hatta bale…

Terazi burcu için ortaklık burcu da denir. Bir başkası ile takım olabileceği sporlar da terazileri cezbedebilir. Bu sebeple tenis, squash, basketbol, futbol, voleybol, yelkencilik gibi takım sporlarını tercih edebilirler. Terazi burcunun anatomisi, böbrekleri, bel bölgesini, sırtı ve omurgayı simgeler. Bu demek oluyor ki eğer terazi burcu iseniz sırt bölgenize dikkat etmeli, kaslarınızı güçlendirmelisiniz. Böbrek sağlığınız için de bol bol su içmelisiniz.

Rekabeti Seven Akrep

Akrep burçları, mücadeleci, güçlü ve yılmaz kişilikleri ile öne çıkar. Hırs ve azmin sembolü olan akrep burçları için ilgileneceği spor dalının, rekabet ve adrenalinin tavan yaptığı bir spor dalı olması şaşırtıcı olmayacaktır. Rekabetin üst seviyede olduğu boks, atletizm veya dağcılık sporu, akrep burçlarını fazlasıyla tatmin edecek spor türleridir. Bir akrep kapana kısıldığında kendini soktuğunu duymuş muydunuz? Bir akrep burcu, hırsı, azmi ve rekabetçi yapısı gereği her zaman birinci olmalıdır. Yarışacak kimseyi bulamazsa kendisiyle yarışır. Pes ettiğini düşündüğünüz anda küllerinden yeniden doğabilir.

Akrepler, mükemmeliyetçi, azimli ve zaman zaman acımasızlığa varan kişilik yapılarıyla öne çıkarlar. Yenilmeye tahammülü olmayan bir insan görürseniz, bilin ki o bir akrep burcudur. Akrep burçları, kuvvet gerektiren spor dallarında da epey başarılı olabilirler. Dövüş sporlarına oldukça yatkındırlar.

Duygularını üst seviyede yaşayan akrep burcu, kendine uygun aktivitelerle enerjisini dışarı boşaltarak hem stresten kurtulabilir hem de sağlıklı olabilir. Boks, uzun mesafe koşu veya squash, biriken enerjilerini boşaltıp; streslerini dışarı atmaları doğrultusunda yardımcı olabilir. Her zaman birinci olmak isteyen akrepler, takım ve grup sporlarından hoşlanmazlar. Fakat unutulmamalıdır ki takım sporlarına yatkın olamayışlarının arkasında yatan etmen, akrep burçlarının genel olarak güven problemi yaşamasıdır. Kimseye güvenmeyen bir akrebin takım arkadaşlarına güvenmesi beklenmemelidir.