Bireysel sporlar diğerlerinden daha çok ilginizi çekiyorsa koşmak favoriniz olmalı! Çok fazla özel ekipmana ihtiyaç duymadan hemen her yerde ve istediğiniz zaman yapabileceğiniz bu sporla tüm kas gruplarınızı düzenli olarak çalıştırmanız mümkün. Koşu ile sadece fit bir vücuda sahip olmayacak aynı zamanda kaslarınızı güçlendirecek, postürünüzü düzeltecek, nefes alış verişlerinizi düzenleyecek ve en önemlisi müthiş bir zihinsel rahatlama yaşayacaksınız. Uygun kıyafet, ayakkabı ve aksesuar seçimine dikkat ederseniz hava koşulları ne olursa olsun spor keyfinizi yarıda bırakmak zorunda kalmazsınız.

Doğru Koşu Kıyafetleri Seçmek Önemli

Koşu sporu için özel tasarlanmış kıyafetlerimizi incele!

Eğer koşuya yeni başlıyorsanız öncelikle antrenmanlarınızı kademeli olarak artırmayı, düzenli egzersiz biçimine sadık kalmayı ve kendinizi vücudunuzun izin verdiği sınırlara bağlı kalarak zorlamayı unutmayın. Bilinçli bir takvim oluşturduktan sonra yapacağınız ilk iş doğru kıyafet seçimi olmalı. Peki ama nasıl? Önümüz kış ayları olduğuna göre soğuk havalar için hazırlıklı olmakta fayda var. İlk günden hastalanmak istemiyorsanız birkaç kat üst üste giydiğinizden emin olmalısınız. Yumuşak pamuklu koşu tişörtü, üzerine ince bir koşu rüzgarlığı ve koşuya uygun rahat bir uzun tayt / pantolon yeterli olacaktır. Çok soğuk havalarda ek sıcaklık etkisi için koşu yeleklerini tercih edebilirsiniz. Bu yelekler malzemesi gereği doğru sıcaklıkta kalmanıza yardımcı olacaktır. Ancak egzersizinizin bitiş noktasını ve zamanlamasını iyi ayarlamanızı öneriyoruz. Eğer evin giriş kapısında değil de sokağın başında koşuyu bırakıp yürümeye başlarsanız ve terinizi üzerinizde soğutursanız hastalıklara davetiye çıkarırsınız.

Mevsimine Göre Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilmeli?

Tüm koşu ayakkabılarımızı incelemek için hemen tık tık!

Kışın koşu yapmak sanıldığı kadar zor değil, bunu birkaç egzersiz sonunda anlayacaksınız. Vücudunuzun bu zor ve ağır olarak bilinen spora alışma hızına siz de şaşıracaksınız. İlk başlarda belki de 5 ya da 10 dakika olan kesintisiz koşma rutininiz çok kısa bir süre sonra yarım saatleri bulacaktır. Daha uzun koşabilmek için başlangıç seviyesinde yürü&koş egzersiz modelini uygulayabilirsiniz. Elbette kendinizi geliştirme yolculuğunda iyi bir koşu ayakkabısı en iyi dostunuz olacaktır. Bu nedenle ilk araştırmanızı dikkatlice yapmalısınız. Kış koşuları için su geçirmez bir model seçmeniz kaçınılmaz! Özellikle de şehirde yaşayan sporseverler için küçük su birikintilerine, yağmura ve çamura dayanıklı bir koşu ayakkabısı koşunuzu daha zevkli hale getirecektir. Bunun dışında kış mevsimi için koşu ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gereken unsurların başında yer tutuşu, ayağı kavraması ve darbe emici sistemi gelmeli. Böylelikle tüm zemin koşullarında dilediğiniz hızı yapabilir, sakatlanma riskini minimuma indirerek koşmaya devam edebilirsiniz. Decathlon’un en sevilen Kalenji modellerine göz atabilirsiniz.

Koşuya Başlamadan Önce Ne Gibi Önlemler Alınmalı?

Koşuya çıkmadan önce mutlaka yapmanız gereken şey doğru ısınma hareketleriyle vücudu hazırlamak olmalıdır. Hava koşulları ne olursa olsun bu, egzersiz öncesi yapılması gereken temel şartlardan biri. Koşudan en az 2 saat önce yemek yemiş olmanız da kramp ve mide ağrılarını elemek için önemli kurallar arasındadır. Kış mevsiminde yaza oranla biraz daha yağlı ve ağır yiyecekler tüketebildiğimiz için koşu öncesi yediklerimizin içeriği de son derece önemli. Mümkünse koşu yapacağınız günlerde az yağlı, lifli ve protein yönünden zengin bir öğün seçin. Koşu sonrası sindirim sisteminde oluşabilecek olası rahatsızlıkları bu şekilde önleyebilirsiniz. Yine kış mevsimi soğuk havalar nedeniyle su tüketiminin de azaldığı bir dönem olduğundan bir koşucu olarak günde en az 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Koşu esnasında yanınızda su bulundurmanız da iyi olacaktır.

Kışın Mutlaka Yanınıza Almanız Gereken Koşu Aksesuarları

Rengarenk ve kullanışlı aksesuarlarımızı keşfet!

Soğuk havada koşu yapacağınıza göre bazı aksesuarları edinmenizde fayda var. Mesela dokunmatik koşu eldiveni harika bir seçim olabilir. Koşucuların ellerini soğuğa karşı korumak için tasarlanan bu ürün hem hafif hem de sıcacık! Üstelik işaret parmağında bulunan iletken ile koşunuzu yarıda bırakmadan telefonunuzu cevaplandırabiliyorsunuz. Soğuk havalarda koşarken konfor sağlayacak bir başka aksesuar da koşu bandanası. Bu bandanalar ile hem kulaklarınızı hem de başınızı sıcak tutabilir, alın bölgenizde oluşabilecek terlemeye engel olabilir, saçlarınızın dağılmasını önleyebilirsiniz. Tıpkı bu bandana gibi çok fonksiyonlu bir başka bir koşu aksesuarı da bluetoothlu koşu beresi. Bir yandan kışın sert rüzgârlarından ve soğuğundan korunurken diğer yandan da kablosuz müzik dinleyebilirsiniz. Tüm şartları sağladığınızda verimli ve eğlenceli bir koşu egzersizi sizi bekliyor olacak!

.