Yoğun geçen bir haftanın ardından trekking ile zihninizi boşaltabilirsiniz.Yaklaşan tatilleri doğayla ve bol oksijenle değerlendirmek isteyebilirsiniz. Vize haftası boyunca eve kapandığınız yoğun ve yorucu günleri, belki vizelerden sonra bir doğa serüveniyle telafi etmek isteyebilirsiniz. Her ne sebeple olursa olsun, ihtiyacınız olan doğa ve huzur dolu bir gün geçirmekse, aradığınız trekking rotaları bu yazıda!

Tatlı bir yorgunluğa hazır mısınız?

 Doğa ve Tarihin İç İçe Olduğu Likya Yolu

540 kilometrelik dünyanın en iyi 10 uzun yürüyüş yollarından birindesiniz! Sizi bekleyen güzellik ise hem muhteşem bir doğa manzarası hem de eşsiz antik şehirler. Ölüdeniz’in görsel şöleniyle başlayan Likya yolu, eşsiz güzelliklere sahip yürüyüş yolları ile devam ediyor. Ve en sonunda Antalya- Geyikbayırı’nda parkurunuz sona eriyor. Bu uzun rota süresince antik şehirlerden geçerek kendinizi tarihi bir yolcuğun içinde buluyorsunuz. Bu uzun yolun keyfini ise doğa yürüyüşü için uygun, rahat bir ayakkabıyla çıkarabilirsiniz.

Eşsiz Bitki Örtüsüyle Köprülü Kanyon

Bitki çeşidi bakımından Türkiye’deki en zengin trekking yürüyüş yolu olan Köprülü Kanyon, aynı zamanda Türkiye’nin en uzun kanyonu unvanına da sahip. Antalya’nın Manavgat ilçesindeki Milli Park içerisinde yer alan kanyon, gür ormanlarıyla da doğa yürüyüşünün hakkını veriyor. Türkiye’deki en iyi trekking parkurları arasında yer alan Köprülü Kanyon, peri bacalarını andıran yapısıyla keyifli bir atmosfer sunuyor.

Trekking Sevenlerin Gözdesi Ihlara Vadisi

20151029_111505.jpg

Melendiz Çayı’nın şırıltısıyla yapılan bir yürüyüş… Bu rotada vadi tabanında kiliseler, tarihi mekanlar sizi bekliyor. Vadi, yerli ve yabancı doğaseverler tarafından oldukça rağbet görüyor. Ihlara Vadisi’nde trekking bölgeleri 3 rota şeklinde ayrılıyor. Dilerseniz Ilısu Köyü’nden Selime beldesine 18 km, dilerseniz Ihlara’dan Selime’ye 14 km ya da dilerseniz vadinin başından Selime beldesine kadar 3.5 km sürecek yürüyüş rotaları bulunuyor.

Yarımadaları İçine Alan Yürüyüş Rotası Karia Yolu

karia.jpg
Fotoğrafın orijinali için tık tık.

Türkiye’nin en uzun antik yürüyüş yolu olan Karia Yolu üzerinde harika manzaralar yürüyüşünüze eşlik ediyor. Rota Aydın’ın Çine ilçesinden başlıyor, Dalyan Kanalı ve Kaunos Antik Kenti’nde bitiyor. Yürüyüş yolu boyunca irili ufaklı çok sayıda tepeler, muhteşem koylar ve yarımadalar sizi bekliyor. Huzur veren doğasıyla tüm sporseverleri ve gezginleri büyülediği gibi sizi de etkisi altına alacak! Yol boyunca geçeceğiniz patikalarda adrenalin dolu bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Dünyanın En Fazla Oksijene Sahip Parkurlarından Kaz Dağları 

kaz.jpg
Fotoğrafın orijinali için tık tık.

Mitolojik hikayeleri, su sesleri ve bol oksijeni ile Kaz Dağları benzersiz bir trekking deneyimi yaşatıyor. Bedeninize ve ruhunuza iyi gelecek bir orman yürüyüşü, tüm enerjinizi geri getirecek. Endemik ağaçlar arasındaki yürüyüş rotaları ile Kaz Dağları dünyanın en zengin ikinci oksijen kaynağı olmasıyla da doğa tutkunları tarafından vazgeçilmez rota oluyor. Serin bir havası olan Kaz Dağları’nda gezinirken, sizi üşütmeyecek ya da terletmeyecek uygunlukta, vücut sıcaklığınızı koruyan doğa yürüyüşü kıyafetleri tercih etmelisiniz.

 Tam Bir Huzur Deposu Macahel

Yeşili bol bir trekking yolu arıyorsanız Macahel’le tanışmalısınız. Dağların ardındaki şelaleleri, yemyeşil yaylalarıyla tam bir masal diyarında gezinebilirsiniz. Adeta bir trekking cenneti olan Macahel, Artvin’den başlayıp Gürcistan’a kadar uzanıyor. Bu yolculuğu hiç bitirmek istemeyeceğiniz için dilerseniz kamp da yapabilirsiniz. Macahel yürüyüşü sırasında sizi bekleyen parkurlar Beyazsu Yaylası, Gorgit Şelalesi, Maral Şelalesi ve Yıldız Gölü oluyor.

Adrenalin Dolu Trekking Parkuru Aladağlar 

aladağlar.png
Fotoğrafın orijinali için buraya!

Toros Dağları’nın en yüksek noktası olan Aladağlar, yaz ayları için serin ve ideal yürüyüş yolları sunuyor. En yüksek noktası Demirkazık Dağı olan Aladağlar; Maden Boğazı, Yedigöller, Emli Vadisi, Barasama Vadisi, Sokulupınar gibi parkurlarıyla zorlu ve keyifli bir spor deneyimi yaşatıyor. Uzun ve zorlu trekking tercih edenler için ideal rota olan Aladağlar, tertemiz havasıyla da bedeninize iyi gelecek. Aladağlar, kamp ya da dağcılık sporu için de oldukça ideal bölgelerdendir.

Günübirlik Trekking Rotası Erikli Yaylası

erikli.jpg
Fotoğrafın orijinali için tık tık.

Yalova’ya yakın bir çevredeyseniz, sabah çıkıp akşam dönülebilecek en ideal yürüyüş adresi Erikli Yaylası’dır. Çınarcık ilçesindeki Erikli Yaylası parkurunun başlangıç noktası Teşvikiye Köyü’dür. Rotanız boyunca şelaleler, yürümeyi daha keyifli hale getiriyor. Dilerseniz trekking sporunuzu akşam kamp yaparak tamamlayabilirsiniz. Bunun için oldukça elverişli olan bölgede bu sayede daha çok vakit geçirebilir, sabah tertemiz bir havayı soluyarak güne başlayabilirsiniz.

Türkiye, harika trekking rotalarına sahip. İhtiyacınız olan doğa ekipmanları ile bu eşsiz rotaların tadını çıkarmak için vakit kaybetmeyin.

Rotanız güzel, enerjiniz bol olsun!