Pilates; vücut esnekliği, kas gelişimi ve duruş bozukluğu alanlarına odaklanan ve çekirdek kas grubunu güçlendirmek adına 1920’li yıllarda Alman antrenör Joseph Pilates tarafından geliştirilen bir disiplin olarak tanımlanıyor. Kontrol, hassasiyet, konsantrasyon ve solunum gibi unsurları vurgulayan bu vücut egzersizi, sağlıklı bir yaşam için bedeni, zihni ve ruhu uyumlu hale getirmeyi hedefliyor. Pilates tıpkı yoga gibi duruş, denge ve esnekliğe odaklanarak vücudu güçlendirmeye yönelik hareketlerden oluşuyor. Bu nedenle pilates yaparken rahat kıyafetler tercih etmek büyük önem taşıyor. Bükme ve germe gibi hareketlerin fazla olduğu bu disiplinde, nefes alabilen ve terleme yapmayan özellikte ürünler seçmek egzersizleri çok daha rahat ve konforlu bir biçimde gerçekleştirmeye yardım ediyor.

Pilatese başlamayı düşünüyorsanız, sizler için hazırladığımız önerilere kulak vererek pilates kıyafetleri tercihinizi bilinçli şekilde yapabilirsiniz.

Pilates Taytı Seçiminde Esneklik ve Dayanıklılık Önemli

Pilates taytlarımıza göz atmak için tık tık!

Pilates yaparken en önemli spor kıyafetlerinden biri taytlardır.. Esnetme hareketlerinin yoğun olduğu pilates sporunda, alt giyim olarak vücuda oturan ve hareket kısıtlaması yaratmayan taytlar seçmek gerekiyor. Pilatesin en önemli kuralı olan rahatlığı sağlayan tayt modelleri ile pek çok hareket konforlu şekilde yapılabiliyor. Tayt seçimi yaparken bol veya vücudu sıkan modellerden uzak durmak gerekiyor. Vücudu saran ve aynı zamanda yeteri kadar esnek formda olan taytlarla egzersizler daha keyifli hale geliyor. Taytların üzerinde zımba veya fermuar gibi detaylar olmaması da rahatlık açısından önem taşıyor. Taytın bel kısmının yumuşak ve düz olması da hareket kabiliyetini olumlu yönde etkiliyor ve sizlere rahatlık vadediyor.

Spor sırasında çabuk kuruyan ve terleme yapmayan özellikte olan pamuk, naylon ve spandeks kumaş karışımıyla üretilen ürünler aktivite kalitesini artırıyor. Bu kumaşlar dayanıklı yapılarıyla da uzun süreli kullanım olanağı sunuyor. Nefes alabilen kumaşlar, teri vücuttan atarak ısı dengesini sağlıyor ve pilates seanslarının verimli geçmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda hafif, ütü istemeyen ve leke tutmayan özellikteki teknolojik kumaşlar da kolaylık sağlayan üstün özellikleri ile öne çıkıyor.

Pilates Tişörtü Vücudu Sıkmamalı

Pilates tişörtlerimizi buradan incele!

Pilates yaparken bir diğer önemli adım da tişört seçimidir. Spor yaparken terlediğinizde üzerinize yapışan ve ağırlaşan tişörtler yerine nefes alabilen ve vücudu kuru tutan modellere yönelmek gerekiyor. Tişört seçiminde de çok bol ya da hareketleri kısıtlayan dar modellerden kaçınılması tavsiye ediliyor. Bunun yerine vücut şekli ile uyumlu, kritik bölgelerde nefes alma özelliği olan ve vücut ısısını dengeleyen nitelikte seçimler yapmak pilates yaparken tam performans göstermeye yardımcı oluyor. Likralı kumaştan üretilen modeller esneme hareketlerinde avantaj sağlıyor.

Tüm pilates sweatshirtlerini incele!

Pilates sporunda tişörtün yanı sıra sporcu sütyenleri de sporseverlerin tercihleri arasında yer alıyor. Bu modeller hareket özgürlüğü açısından oldukça ideal özellikler sergiliyor. File sırt ve esnek göğüs kısmı olan sporcu sütyenleri, antrenman sırasında hareketleri destekliyor ve terleme sorununu minimum seviyeye indiriyor. Hava alabilen ve teri dışarı atan kumaş türleri, egzersiz sırasında kuru kalma ve üstün konfor sağlama konusunda öne çıkıyor.

 

Pilates Çorapları: Hem İşlevsel Hem Rahat

Tüm pilates çoraplarını incele! 

Pilates sırasında spor ayakkabı yerine pilates çorabı adı verilen bantlı ürünler tercih edilebiliyor. Mat üstünde yapılan egzersizlerde salon egzersizine uygun özellikte spor ayakkabıları kullanılabilirken aletli pilateste ise stüdyo tipi çorap ayakkabılar ideal seçim oluyor. Bu modellerin tabanları kaymaz nitelikte olup ayaklara konfor sağlıyor, aynı zamanda aletli pilates yaparken egzersizleri kolaylıkla yapabilme imkânı tanıyor. Ayakta ağırlık yapmayan pilates çorapları, antrenmanlardan keyif almayı ve verimli seansları da beraberinde getiriyor. Topuk kısmında ekstra destek bulunan bu ürünler, ayakta tam kavrama sağlayarak hareketleri doğru şekilde yapabilme özgürlüğü tanıyor. Nefes alabilen özellikteki modeller, teri dışarı atarak antrenman boyunca ayakların kuru kalmasına yardımcı oluyor ve hijyenle rahatlığı aynı anda sunuyor.