Kökeni binlerce yıl öncesine dayanan yoga, Hindistan’da başlayan ve bugün neredeyse tüm dünya tarafından uygulanan bir yaşam felsefesi haline gelmiştir. Son zamanlarda ise hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından sağlıklı ve mutlu olmanın eğlenceli ve kolay yolu olduğu için tercih ediliyor.

Yoga Nedir?

Yoga kelimesi Hindistan’ın eski dili Sanskritçe’de “birleşme” anlamına geliyor ve basitçe düşünce ve duyguların bedenle birleşmesi olarak tanımlanıyor. Duruşlar ve nefes olmak üzere 2 temel prensibe dayanan yoga, egzersiz hareketlerini de kapsayan ve kişini kendini bir bütün olarak keşfetmesini sağlayan bir yaşam biçimi şeklinde açıklanabiliyor. Yoga duruşları yani asanalar doğanın ya da hayvanların taklit edilmesi ile oluşturulan beden duruşları binlerce farklı formu barındırıyor. Farklı isimlere sahip olan asanalar günlük yaşamda yanlış duruştan kaynaklanan postür bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı oluyor. Kişinin dengesini sağlamasına ve doğru duruş teknikleri kazanmasına yardımcı olara birçok hastalığın ve sağlık sorununun tedavisine ve kronik ağrıların düzelmesine yardımcı oluyor. Özellikle sırt, bel, baş ve boyun ağrıları ve bu ağrılar nedeniyle oluşan düşünme ve konsantrasyon güçlüğü ile öfke ve sinirliliği tedavi etmeyi amaçlıyor.

Çocuk Yogası Nedir?

Hareket etmeyi seven ve bedenleriyle deney yapmayı seven çocuklar için uygun bir spor dalı olan yoga, çocukların enerjilerini sağlıklı bir şekilde harcamalarına yardımcı oluyor. 3 ile 7 yaşları arasında inanılmaz derecede esnek bir vücuda sahip olan çocuklara vücutlarını doğru bir şekilde kullanmalarını öğretiyor. Çocuk yogası, klasik yoga duruşlarının yani asanaların çocuklar için uyarlandığı bir egzersiz programını içeriyor. Çocuk yogası egzersizleri kendine güven ve sorumluluk duygusu ile eğlence ve disiplinin birleştiği hareketlerden oluşuyor. Grup, ikili ve bireysel egzersizlerden oluşan çocuk yogası, ruh, akıl ve bedenin uyumunu dengeleme ve çocuğun bu denge ile yaşamına devam etmesini amaçlıyor.

Çocuk Yogası Nasıl Yapılıyor?

3 yaş ve sonrası tüm çocuklar yoga yapabiliyor. Yoga yapılan alanın temiz ve hijyenik olması ayrıca geniş ve ferah ortamlarda yapılması çocukların sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Çocukların rahat edebileceği matlar üzerinde yoga duruşları öğretiliyor. Yoga çalışmaları sırasında alışmanın işleyişine bağlı olarak farklı oyuncak ve objeler ile battaniye ve göz yastığı gibi eşyalar kullanılabiliyor. Çalışma sırasında çocukların terlemesini önleyen, rahat ve esnek, mevsimsel özelliklere göre değişik kumaş yapısına sahip yoga kıyafetleri tercih ediliyor. Çocukların yoga öncesinde ne çok aç ne de çok tok gelmemesi öneriliyor. Çocuk yogasında yoga hareketleri birkaç kez tekrarlanıyor ve yetişkin yogasından farklı olarak asanalarda daha az süre kalınıyor. Yoga hareketleri oyunlar, hikâyeler ve şarkılarla birleştirilerek yaş gruplarına göre farklı formlarda uygulanıyor. Eğlencenin baz alındığı çocuk yogasında kullanılan temel duruşlar (asanalar) bitki, hayvan ve objelerden alıyor. Yoga egzersizlerinin süresi ve dersin akışı çocukların yaşlarına göre belirleniyor.

Çocuk Yogası Çocukların Gelişimine Nasıl Katkı Sağlar?

Çocuk yogasında kazanan ya da kaybeden gibi bir kavramın olmaması çocuklara güvenli ve rekabetsiz bir alan sunarak onların yaratıcılıkları ve kendi kişiliklerini ifade etme kabiliyetini artırıyor. Grup egzersizleri içeren bir çalışma olan yoga, çocukların ekip çalışması bilinci kazanmalarına yardımcı oluyor ve problem çözme yeteneklerini de geliştiriyor. Yoga duruşları çocukların nasıl daha özgür ve daha kolay hareket edeceklerini öğreterek bedenlerinin güçlü ve esnek olmasına yardımcı oluyor. Doğru nefes alma egzersizleri ile vücudun ihtiyaç duyduğu oksijeni tam olarak alabilmelerini sağlıyor ve bedenin enerjisini dengeli kullanmalarını öğretiyor. Esneklik, denge ve güç koordinasyonunun sağlanmasında önemli rol oynayan yoga egzersizleri aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesini de destekliyor. Erken dönemde yoga yapmaya başlayan çocukların ergenlik dönemini daha rahat atlattığı gözleniyor. Yoga yapan çocukların çevrelerine ve bireylere karşı daha hoş görülü ve önyargısız olduğu, ayrımcılık yapmadığı ve nesne ya da madde bağımlılığına daha az yatkın olduğu söyleniyor.