Doğada zaman geçirmek, doğa ile iç içe olmak için en güzel konaklama yöntemlerinden biri çadırlar. Doğada kamp yapmak istiyor ama hangi çadırı, neye göre seçmeniz gerektiğine bir türlü karar veremiyor musunuz? O zaman bu yazı tam size göre. Fazla teknik detaylara girmeden, hem ihtiyacınıza hem de bütçenize uygun; çadır seçerken dikkat etmen gerekenler nelermiş, birlikte bakalım.

cadir-secimi-2

Neden Çadır?

Öncelikle neden çadır almak ve çadır kampı yapmak istiyoruz onu netleştirelim. “Son zamanlarda instgramda çok popüler oldu, biz de kamp yapıp birkaç havalı fotoğraf çektirsek” diyorsanız bu yazıyı daha da dikkatli okuyun.

Çadırda konaklamak konakladığınız ortamı yakından deneyimlemenizi sağlar. Korunaklı duvarların arkasına saklanmadan, sıcak/soğuk aldırmadan havayı içinize çekerek, çevreniz ile aranıza sadece çadır bezini alarak uyumak harikadır. Ben en rahat ve en güzel uykularımı çadırda uyumuşumdur. Bir ormanın içinde, deniz kıyısında veya göl kıyısında uyanıp çadırınızın fermuarını bu muhteşem manzaraya açtığınızı hayal etsenize!

cadir-ipler

Kamp yasağı olmadığı sürece, beğendiğiniz bir yere çadırınızı kurup sabah orada uyanmanın tadı paha biçilmezdir. Tabii bu deneyimin yan etkileri de var. Çoğu zaman banyo veya mutfağın olmadığı, temiz su kaynağı olmayan, börtü böcek, kamp yaptığınız yere göre hayvanların doğrudan hedefi olduğunuzu da unutmamanız gerekir. Gece çadırınızın etrafında gezinen hayvanlara, dökme su ile dişinizi fırçalamaya kendinizi hazırlamayı da unutmayın.

Bir kez ihtiyacınıza uygun bir çadır ve kamp ekipmanı aldıktan sonra, çadır konaklaması oldukça ucuzdur. Başlangıç yatırımını ise göz ardı etmemek gerekir. Çünkü kamp yapmak için çadır, mat, uyku tulumu, kamp mutfağı malzemeleri gibi olmazsa olmaz almanız gerekenler var ve bunları tek seferde almak oldukça sağlam bir yatırım. Daha fazla fikir almak için kamp malzemeleri listesi yazıma da göz atabilirsiniz.

Çadır konaklamasını bir miktar daha konforlu hale getirmek için çadır kampı için tasarlanmış kamp alanlarını kullanabilirsiniz. Duş, mutfak, su, kafe gibi ihtiyaçlarınızı buralardan karşılar gece konaklamanızı çadırda yapabilirsiniz. Fikir vermesi için bu tarz kamp alanları Türkiye’de kişi başı 25TL civarı, Avrupa’da ise 15-25 euro civarında oluyor. Çadır konaklamasını daha da ucuza getirmenin bir başka yolu ise, güvenli bulduğunuz bir yere çadırınızı kurmanız. Ben çoğunlukla, mecbur kalmadıkça kamp alanlarını tercih ediyorum.

Çadır Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Doğa ile içiçe ve ucuz olduğu için çadır almaya karar verdiyseniz, artık çadırımızı neye göre seçmemiz gerektiğine bakabiliriz!

Decathlon blogda yer alan çadır seçerken dikkat etmeniz gerekenler yazısındaki ana maddeler olan; çadırda kalacak kişi sayısı, yapılacak kamp çeşidi, karşılaşılacak hava koşulları, kurulum kolaylığı tabii ki çadır seçiminde önemli kriterler. Ancak ben size kişisel deneyimlerimden elde ettiğim ve farklı boyut ve özelliklerde çadıra sahip olmamı nedenleriyle anlatacağım.

Çadır seçerken kişi sayısı yanında, o kişi/kişilerin özellikleri de önemli

Çadır alırken çadırı kaç kişi kullanacağı en önemli seçim kriterlerinden biridir. Çadır alacaksınız ama sadece kendiniz mi kullanacaksınız? Eşiniz, köpeğiniz, çocuğunuz da çadırı sizinle paylaşacak mı? Sadece kendi kullanımınız için bir çadır alıyorsanız işiniz çok daha kolay iken, birden fazla kişi ile çadırı paylaşacaksanız herkesin ihtiyaç ve beklentilerine uygun bir çadır seçmelisiniz. 2 kişi kullanacaksanız 3 kişilik çadır almalısınız gibi bir bilgi var piyasada. 2 kişilik çadırlar istinaları dışında yanyana iki tek kişilik matın sığabileceği büyüklüktedir. Eğer eşyalarınızı çadırın içinde tutmak istiyorsanız, o zaman bir kişilik daha yer almak işe yarar. Ancak çadır modellerine göre değişkenlik göstermek üzere çadırların iç ve dış tentesi arasında eşya koyabilmeniz için garaj denen bölümler bulunur. Eğer çadırınızda böyle bir alan varsa gereksiz yere büyük çadır almanıza gerek yok, çünkü alacağınız çadırın boyutu büyüdükçe ağırlığı ve fiyatı da artacak.

Ancak hiç kimse size çadırda giyinip soyunmanız, soğuk havalarda uzun süre çadırda geçirmeniz gerektiğini söylemez. Çadır seçerken çadırı mutlaka kurulmuş olarak görün, içine girin, kendinizi çadırın içinde zaman geçirirken hayal edin.

cadir-kurulum.JPG

Oturduğum yerde giyinemem, klostrofobik biriyim diyorsanız yüksek bir çadır seçmeniz sizin için ideal olacaktır. İki kişilik çadır genelde bir, üç kişilik çadır ise iki kişi için uygundur, eğer sıkışık alanlar sizi boğuyorsa ihtiyacınız olandan bir yerine iki kişi büyük çadır almayı düşünebilirsiniz.

Hangi mevsimde kamp yaptığınızdan ziyade kamp malzemelerinizi nasıl taşıdığınız kritik!

Çadır alırken hangi mevsimde kamp yapacağınıza göre karar verin, seçim yapın denir. Halbuki Ağustos ortasında yağmura hatta doluya yakalanmayacağımızı nereden biliyoruz. Çadır alırken su geçirmez olması birinci kriteriniz olmalı ki, zaten artık aşırı ucuz ürünlere yönelmediğiniz sürece çadırlar su geçirmez oluyor.

Asıl önemli konu çadırı nasıl taşıyacağınız. Eğer kamp yapmaya bir araçla gidiyorsanız, çadırı taşımak gibi bir sorununuz yoksa ağırlığına bakmaksızın içinde rahat edeceğiniz salon salomanje bir çadır alabilirsiniz. Ama çadırınızı sırt çantanızda ve/veya uzun mesafeler taşımanız gerekiyorsa çadırın ağırlığı diğer kriterlerin bir adım önüne geçebilir.  2018 yaz döneminde 1,5 aylık bir seyahate çıktım ve seyahatim boyunca çadırımı yanımda taşıdım. Bu nedenle az yer kaplayan, hafif, küçük bir çadır olan Arpenaz 2 kişilik çadırı tercih ettim. Tek başıma seyahat ettiğim için bana rahat rahat yetti, üstelik taşıma konusunda hiç sorun yaşamadım, sırt çantamın içine sığdı. Kullanacağınız çadırı sırt çantanızın dışına da bağlayabilirsiniz ancak çantanın dışında ne kadar az malzemeniz kalırsa taşıma konforunuz da o kadar yüksek oluyor.

cadir-tasima.JPG

Çadırınızı dağcılık faaliyetlerinde kullanacaksanız ve uzun mesafeler boyunca sırtınızda taşıyacaksanız o zaman kesinlikle ağırlığı çok çok önemli. Bu durumda “ultra light” çadırlara yönelmeniz en ideali olacaktır. Quickhiker Ultralight modeli çadırımı da uzun süre sırt çantamda çadır taşımam gereken durumlarda kullanıyorum. 2 kilonun altındaki ağırlığı ile yokluğu varlığı bir. Bu çadırın tek dezavantajı zemin bölümünün ince olması. Hem sağlamlık hem de soğuk geçirgenliği açısından bu bir dezavantaj. Bu durumu bertaraf etmek için çadır altına serilen brandalardan edinebilir, çadırın altına serebilirsiniz.

Çadırın ağırlığının yanı sıra, katlı halindeki boyutu da sırt çantasında taşırken önemli. Çantanızdan uzun veya çok geniş olması durumunda taşırken yine sizi zorlayacaktır.

İhtiyacıma uygun, iyi bir çadır için çok mu para ödemeliyim?

Çadırımızın boyut ve ağırlığı konusunu netleştirdiğimize göre herhangi bir ürün alırken dikkat ettiğimiz bir diğer önemli maddeye, yani çadır fiyatlarına da bir bakalım.

Çadır fiyatları; çadırın büyüklüğüne, özelliklerine, kullanılan malzemeye, markasına göre farklılık gösterir. Festival çadırı denen çok ucuz çadırlardan 8000 metre irtifada kullanılan dağcılık çadırlarına kadar çok geniş bir yelpazeden bahsediyoruz.

3 Mevsim Çadırlar

sevil-3-mevsim.png

Eğer ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında çok soğuk ve rüzgarlı olmayan havalarda çadırı kullanacağım diyorsanız; 3 mevsim olarak tabir edilen, su geçirmeyen (artık su geçiren çadır pek kalmadı), taşıma durumunuza göre ağırlığına göre karar vereceğiniz bir çadır işinizi görecektir. 2 veya 3 kişilik olarak, 200-300 TL çevresinde bu tarz bir çadırı kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu listede ihtiyacınıza uygun çadırları görebilirsiniz.

Yazlık Çadırlar

sevil-yazlik.png
Fresh&Black Çadırları Keşfet!

Ben daha çok yaz aylarında sıcak yerlerde çadır kuruyorum diyorsanız, o zaman ısı azaltma özelliği olan, havalandırması fazla, ve güneş ışığının rahatsız etmemesi için karanlık iç kumaşı olan ürünleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Yaz ve kış kampının en belirgin farkı bence bu karanlık olayı. Maksimum 500TL civarında bu özelliklere sahip bir ürünü alabilirsiniz.

Bivak Çadırlar

Önce bivak ne demek onu söyleyelim 🙂 Bivak sınırlı malzeme ile yapılan geceleme faaliyetine verilen isim. Dağcılıkla, doğa yürüyüşü ile, doğada kamp yapmak ilginizi çekiyorsa ultra hafif, az yer kaplayan, taşıması ve kurması kolay, rüzgarlı havalarda sizi zor durumda bırakmayacak, sağlam bir çadıra ihtiyacınız var demektir.

sevil-bivak.png
Bivak çadırlarını keşfet!

En pahalı çadır kategorisi genelde bu tip çadırlardır. Çünkü malzemelerin kaliteli ve hafif olması demek ekstra maliyet demektir. Çadır kurulumunda kullanılan kazıklardan, pollere (çadır kurarken kullanılan çubuklar), çadırın iç ve dış tentesine kadar tüm malzemelerin belli bir standartı tutturması gerekir. Bu çadır modelleri genelde 500TL’den başlar ve yukarı doğru gidebildiği kadar gider 🙂 Eğer doğa sporları ile ilgileniyorsanız ve önünde sonunda ben dağda o kampı yapacağım arkadaş diyorsanız bu tip bir çadıra ihtiyacınız olacak.

Ben yukarıdaki 3 ayrı sınıf için 3 ayrı çadır kullanıyorum. Ancak bu demek değil ki herkesin bu üç tip çadıra mutlaka ihtiyacı var. Kendi kullanım alanınızı netleştirip ona göre bir çadır almanız yeterli olacaktır. Kamp yaptıkça, bu işe devam edip etmeyeceğinize karar verip ona göre ikinci üçüncü çadırınızı almayı düşünebilirsiniz.

Çadırdan İyi Performans Alabilmek için Önemli Notlar

cadir-secimi.JPG

  • Çadırınızın sıcak ve nemli ortamlarda terleme yapmaması, soğuk havalarda daha sıcak kalması, yağmur geçirgenliğinin artması için iç ve dış tentesi ayrı olan modelleri tercih edin.
  • Hava akımının en iyi şekilde olabilmesi için çadırınızın iyi kurulması ve tentelerin en iyi şekilde gerilmiş olması gerekir. Çadırım terleme yapıyor şikayetlerinin en önemli nedenlerinden biri çadırın iyi gerilmemiş olmasıdır. Çadırınızın iç ve dış katmanlarının birbirine değmediğinden emin olun.
  • Alacağınız çadırın dış tentesinde de mutlaka havalandırması olmasına dikkat edin.
  • Çadır içindeki konforunuz için; çadırın tepesinde lamba asabileceğiniz bir askı olsun, özel eşyalarınızı koymak için de yan cepler. Bu küçük ayrıntılar çadırda uzun süre vakit geçirince çok önemli oluyor.
  • Yüksek irtifa ve rüzgarlı yerlerde çadır kuracaksanız çadırınızın hızlı kurulup sökülmesi de diğer özellikleri kadar önemli oluyor. Mümkünse çadırı almadan önce kurun. Mümkün değilse dahi, ilk faaliyetinizden önce mutlaka evde bir kez çadırı kurup deneyin.
  • Çadırınızı kurup toplarken kazık, ip gibi ekstra malzemeleri kend torbalarına geri koymayı ihmal etmeyin. Eksik bir kazık veya ip bazen başınıza ciddi sorunlar açabilir.
  • Çadırda konaklamak ve doğa ile iç içe olmak isteyenler için son ve çok önemli bir notum daha var. Kampınızı nerede yaparsanız yapın, kaldığınız yerden ayrılmadan önce çöplerinizi toplamayı, hatta sizden öncekilerden kalan çöpler varsa onları da toplamayı ihmal etmeyin. Doğada olmak için doğaya olan borcumuzu ödemeli ve onu temiz, tertemiz tutmalı, bırakmalıyız!

Yolda kalın!

Bu yazımız değerli gezgin arkadaşımız Sevil Mert tarafından kendisinin izniyle  yayınlanmıştır. Sevil’in kendi gezi blogunu keşfedin 🙂

Keyifli okumalar!