Pilates, düzenli şekilde yapıldığında kişinin yağ oranını azaltarak kemik yoğunluğunu artırır, sırt ağrılarını azaltır ve kalp sağlığını destekler. Spor yapmak isteyen fakat zamanı olmayan kişiler için ideal olan pilates, kolayca edinilebilecek ekipmanlara sahiptir. Bunlar; evde muhafaza edilmesi çok kolay olan, yer kaplamayan, pratik parçalardır. Pilates ekipmanları kişinin pilates deneyimini daha keyifli ve verimli kılar.

Pilates Kıyafetleri

kiyafetler
Pilates için özel tasarlanan pilates kıyafetlerimize göz at!

Pilates yaparken rahat kıyafetler giymek en az doğru ekipmanı kullanmak kadar önemlidir. Egzersizleri yaparken hareket alanını daraltmadan daha rahat hareket etmenizi sağlayacak parçalar seçmeniz gerekir. Bunun için en ideal seçim pilates taytı olacaktır. Pilates taytının terletmeyen, kaliteli bir kumaştan yapılmış olması gerekir.

Pilates Matı

Rengarenk pilates matlarımız için tık tık!

Pilates matı bu spor için en gerekli ekipmanlardan biridir. Çünkü pilates hareketleri sıklıkla yerden destek alınarak yapılan hareketlerdir. Pilates matı seçerken omurga üzerinde masaj etkisi yaratacak yumuşak matlar seçilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise; matın kaymayan bir malzemeye sahip olmasıdır. Ürünün köpükten ve kauçuktan üretilmiş malzemelerden oluşması gerekir. Sırt korumak için önemli olan mat, en az 1.50 cm boyutunda olmalıdır.

Pilates Topu

Her seviyeye göre olan pilates toplarımızı keşfet!

Pilatesin ana ekipmanlarından bir tanesi olan pilates topu, birçok farklı isimle karşımıza çıkar. Sağlık topu, spor topu ve denge topu gibi. Özellikle denge, koordinasyon ve doğru duruş hareketlerinde kullanılır. Bu top yalnızca pilateste değil fitness, yoga ve fizik tedavilerde de kullanılır. Sağlıklı bir egzersiz için pilates topunun boyutu oldukça önemlidir. Kişi pilates topunu kendi boyuna uygun olarak seçmelidir. 150-160 cm boya sahip olan kişiler için ideal top 20 cm iken, 160-170 kişiler için 25 cm, 170-180 kişiler için 30 cm, 180-190 kişiler içinse 30 santimetredir.

Pilates Bandı

Üçlü mini pilates bantlarımız belki de tam senlik?

Pilates yapılırken ihtiyaç duyulan ana ekipmanlardan bir diğeri de pilates bandıdır. Pilates bantı üç farklı renge sahiptir. Bu bantların renklerinin birbirinden farklı olmasının sebebi bantların zorluk seviyelerinin birbirinden farklı olmasıdır. En açık renk bant en düşük, orta-açık renk bant orta ve en koyu renk yüksek zorluktadır. Pilates bantları; kas geliştirme, vücut esnetme ve forma girme adına yapılan antrenmanlarda sıkça tercih edilir. Kişiler pilates bandı alırken mutlaka kendi vücudunun kaldırabileceği zorluk seviyesindeki bandı tercih etmeli ve alacağı ürün kendi boyundan birkaç santimetre uzun olmalıdır.

Denge Aleti

denge topu.gif
Denge aletini keşfet!

Denge aleti, vücudun özellikle üst bölgesini sıkılaştırmak için tercih edilir. Çok işlevli denge aleti ile bir yandan sıkılaşırken bir yandan kas gelişimi desteklenir. Pilates yastığı rehabilitasyon egzersizleri için tercih edilir. Pilates yastığı ile kişiler diz ve bilek egzersizlerini kolayca yaparken kasların güçlenmesini de destekler.

İç Mekan Trambolini

İç mekan tramboliniyle eviniz hem sportif hem de eğlenceli olacak!

Hem formunu korumak hem ısınmak hem de tüm bunları yaparken eğlenmek isteyen sporcular için bir diğer ekipman iç mekan trambolinidir. Trambolin sıkılaşmayı desteklerken vücudun hızlı şekilde ısınmasını sağlar. Sırt, omuz, biseps ve omuz kaslarına ağırlık vermek isteyen kişiler kilo seviyeleri farklılık gösteren halterleri tercih edebilirler.

Ayak ve kol kaslarına yoğunlaşmak isteyen kişiler için en ideal ekipmanlardan bir tanesi de bilek ağırlıklarıdır. El ve ön kol sıkılaştırma aleti, otururken dahi egzersiz yapmak isteyen sporcular için idealdir. Sporcular bu alet ile el ve ön kol kaslarını geliştirir.

Diğer Pilates Ekipmanları

Sıkılaştırıcı denge tahtası, özellikle duruş bozukluğu şikayeti olan, kas ve tendonlarını geliştirmek isteyen kişilere yöneliktir. Pilates denge tahtası duruşu destekler, alt bağ dokularını güçlendirerek kas ve tendonları geliştirir. Vücudunu şekillendirirken bir yandan da karın kası çalışmak isteyen sporcular için ideal ekipman karın kası sıkılaştırma çemberidir. Bu çemberle birlikte kişiler karın, bacak, kalça kaslarını güçlendirir ve ince bir görünüme kavuşur. Karın kaslarına yoğunlaşmak isteyenler ise mekik sehpasını tercih eder. Mekik sehpası ile abdominal ve yüzeysel kaslar gözle görülür bir şekilde hızlıca güçlenir.

Direnç ipleri, vücudun tamamını aynı anda çalıştırır. Vücudun her noktasını aynı anda uyaran ip, kas gelişimini destekler. Tıpkı direnç ipi gibi çok başarılı sonuçlara imza atmayı sağlayan sıkılaştırma aleti, addüktör kaslarını, göğüs ve kol kaslarını kolayca güçlendirir.