Kış mevsiminin gözde sporlarından olan kayak; tüm vücut kaslarını çalıştırması, dikkati geliştirmesi ve vücut – denge koordinasyonunu güçlendirmesi sayesinde pek çok sporseverin ilgisini çekiyor. Bedeni geliştiren bu spor, aynı zamanda adrenalin ve macera tutkusunu da içinde barındırıyor. Bembeyaz karların üzerinde süzülmek, her seferinde muhteşem manzaralarla karşılaşmak ve özgürlük hissini son noktada yaşamak kayak sporunu tanımlayan diğer özelliklerden birkaçı… Vücut ve beyin arasındaki iletişimi güçlendiren bu sporda kayak hakimiyeti ve cesaret şart! İçinizdeki sınırsız enerjiyi kullanmak ve dağlara meydan okumak kayak sporu ile son derece eğlenceli bir hal alıyor. Kayak yaparken teknikleri bilmek kadar doğru kıyafet seçimi de oldukça önemli. Sıradan mont ve pantolonlarla kayak yapmak yerine; su geçirmezlik özelliği olan, nefes alabilen, dayanıklı kumaşa sahip ve hafif tipte kayak kıyafetleri seçmek sporu keyifle yapabilmeye imkan tanıyor.

İşte kayak yapmayı düşünenler için kayak kıyafetleri rehberi 🙂

Kayak Montu Seçerken Su Geçirmez ve Isı Yalıtımı Olan Kumaşları Tercih Edin

Rengarenk ve sportif kayak montlarını keşfet!

Kayak, kar üzerinde yapılan bir spor olduğu için kayak montu satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında su geçirmezlik ve ısı yalıtımı özellikleri geliyor. Montlarda; 1000 – 5000 mm membran arası orta seviyede, 5000 ve üstü mm ise yüksek seviyede su geçirmezlik anlamı taşıyor. Son yıllarda tekstil teknolojisi alanında geliştirilen kumaş özellikleri sayesinde artık kayak montları daha hafif malzemelerden üretilerek kullanıcılara rahatlık sağlıyor. Membran özellikli kaplama montlar, kar suyunun içeri girmesini engelleyerek vücut tarafından üretilen terin dışarı atılmasını sağlıyor. Polyester karışımı kumaşlar ile elyaf, sentetik veya teknik dolgular ise ısı tutma özelliğinin yanında esneklik ve sıcaklık gibi avantajları kayakseverler için bir arada sunuyor. Buharlaşma direnci düşük teknik kumaşlar nefes alabilir özellikte olup, rahat bir kayak deneyimine imkan tanıyor. Kayak montlarının etek kısmında bulunan koruma sistemi ise kar ve soğuk havanın içeri girmesini önleyerek düşme anında bile soğuktan olumsuz etkilenmenin önüne geçiyor.

Doğru Kayak Pantolonu Seçerek Kayak Keyfinizi Artırın

Montlarla uyumlu rengarenk kayak pantolonları 😍

Kayak montu seçiminden sonra bir diğer önemli konu ise kayak pantolonu seçimi. Vücudun alt bölgesini soğuktan korumak ve rahat hareket kabiliyeti kazandırmak için kaliteli bir kayak pantolonu tercih etmek gerekiyor. Kayak sırasında düşme ve yerle temas etme gibi hareketler sıklıkla tekrarlandığı için iyi bir pantolon, aktiviteyi daha konforlu hale getiriyor. Su geçirmezlik ve ısı yalıtımı gibi özellikler, tıpkı montlar gibi iyi bir kayak pantolonunda olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Su geçirmez dikişler ve özel bileşenlerle tasarlanan ürünler, kar ve rüzgar girişini önlemeye yardımcı oluyor. Pantolonların hareket rahatlığı sağlaması, nefes alabilir kumaş yapısında üretilmesi, ayarlanabilir bel özelliği olması ve bilek seviyesinde güçlendirme sunması öne çıkan diğer nitelikler arasında. Fermuarlı paça yapısı olan modeller ise ayakkabıların daha kolay giyilmesine imkan tanıyor. Pantolonların cepli olması da hem kişisel eşyaları hem de skipass kartlarını taşıma konusunda kayakseverlere avantaj sağlıyor.

Kayak Yaparken Aksesuarları Es Geçmeyin

Çocuk, genç, yetişkin kayak aksesuarları için tık tık.

Mont ve pantolon seçiminden sonra sıra elbette kayak yaparken sıklıkla kullanılan aksesuarlara geliyor. Kayak yaparken vücudunuzu sıcak tutacak içlikler, vücut ısısında denge sağlamak ve kayarken daha konforlu hareket etmek için tavsiye ediliyor. Polyester, pamuk ya da mikrofiber karışımlı modeller, teri kolaylıkla dışarı atıyor ve hafif yapıları ile kullanışlı özellikler sergiliyor. Kayak çorapları; yün, polyester, elastan ve akrilik gibi bileşenlerden oluşuyor. Kayak ayakkabıları ile uyumlu olan bu çoraplar, bacakları mükemmel şekilde kavrıyor ve ter atma özelliği ile kayarken ayakların hem sıcak hem kuru kalmasını sağlıyor. Kayak eldivenleri ise dolgulu yapısı ve su geçirmez özellikleriyle kayak sevenlerin ideal bir kayak deneyimi yaşamasına yardımcı oluyor. Elleri sıcak tutan modeller, aynı zamanda suyun içeri girmesini önlüyor. Eldiven seçiminde ise avuç içi güçlendirme özelliği ve bilekten ayarlanabilen bant yapısı, tercih edilen diğer özellikler arasında bulunuyor. Siz de bu kış karla kaplı dağlarda adrenaline doymak istiyorsanız bedeninize uygun kalıpta olan ve üstün teknolojiye sahip kayak kıyafetleri seçerek performansınızı üst noktaya taşıyabilirsiniz.

Sağlıkla ve sporla kal!