Bu yazımız yoga eğitmeni Sevinç Ayyıldız tarafından kendi izniyle yayınlanmıştır. Sevinç Ayyıldız’ın instagram hesabına buradan youtube hesabına da buradan ulaşabilirsiniz. Yogayla ilgili tüm merak ettikleriniz için info@sevincayyildiz.com adresine mail atabilirsiniz. Keyifli okumalar 🙂 

Temel Güneşe Selamlama Serisi
Surya Namaskar A  (Classic) 

Surya: Güneş
Namaskar: Selamlamak “tüm benliğiyle önünde saygı ile eğilmek”.

12 adet yoga pozundan oluşur ve ısınma serisi olarak yoga derslerinde kullanılır. Güneşi selamlamak; vücudumuzu, nefesimizi ve zihnimizi birleştiren, döngüyü ve enerjiyi canlandırmak, bedenin zihnini uyandırmak için kullanılır. Bu seri; nefes ve teslimiyete vurgu yapar ve her bir hareket nefesin yönlendirilmesi ile yapılır. Seri; sabah, gün içinde ve akşam yapılabilir. Bazı kaynaklarda özellikle sabah olarak belirtilmesinin nedeni; Zihnin en huzurlu ve en berrak olduğu zaman sabah saatleridir. Derin bir sembolik anlama sahiptir. Bazen size bir hikaye anlatır ve amaç varlığınızın en derin bölümüne, en kaba kısmıyla yani beden ile doğru iletişim kurmayı sağlar. Daha derin bir düzeyde Güneşi Selamlama; bizi sürekli olarak döngüsel-tekrarlayıcı süreçlere bağlar. Duyguların, düşüncelerin, arzuların, eylemlerin, olayların ve durumların sürekli olarak akış halinde olması ile bu akışa şahit olarak, merkez oluruz. Güneşin kendisi gibi biz de merkeze dönüşürüz.    

 

1. Tadasana (Dağ Duruşu)
  Ayaklar kalça genişliğinde açık. Her iki ayağa da ağırlığını eşitle ve omurganı dik tutmak için başın tepesinden yukarıya doğru uzamayı bul.  Kollar vücudun iki yanında gevşek ve rahat. Avuç içleri karşıya baksın. (Eller göğüs kafesinde anjeli mudra da olabilir) Derin ve sakin bir şekilde burnundan nefes alıp vererek odaklan ve rahatla.
1.png
2. Urdhva Hastasana (Yukarı Doğru Uzama)
Nefes alarak, kolları yukarı uzat. Avuç içlerini birbirine doğru çevir ve omurgadan nazikçe geriye bükül. Omuzları kulaklardan uzak ve rahat tut. Göğüs kafesi geniş ve rahat. Yüz kasları rahat ve serbest bırakılmalı.
11.jpeg
3. Uttanasana (Ayakta Öne Bükülme)
 Nefes verip kalçadan öne doğru bükül. Omurga uzun, sırt kasları rahat. Bel ve omurgadaki gerginliği azaltmak için dizler hafifçe bükülebilir. Göğüs kafesini dizlere doğru çekerek başın tepesini ayaklara uzatıp rahat bir uzama bul.
3.jpg
4. Ashwa Shanchalasana (Binici Duruşu)
 Derin nefes alarak, dizleri bük sağ/sol adımını geriye uzunca at. Arka diz yerde, sırt dik ve omurga uzun, eller öndeki ayağın iki yanında. Öndeki diz ayak parmak uçlarını geçmesin. Kalçanı yere ve öne doğru it. 
4.jpeg
5. Plank 
 Elleri Omuz genişliğinde açık, el bileklerini omuzlarla aynı hizada tut. Omurga güçlü, baş ileriye doğru uzasın. Ayaklar kalça genişliğinde açık. Bacaklar gergin. Topukları hafifçe geriye iterek duruşu güçlü hale getir. Kalça ve karın kaslarını sık. Bir sopa gibi tüm vücudunu uzun ve güçlü tut.
5.jpeg
6. Asthangasana (Sekiz Duruşu)
 Nefes vererek diz, göğüs kafesi ve çeneyi yere bırak. Omuzlar rahat. Eller göğüs kafesinin iki yanında yerde. Dirsekler havada ve vücuda kapalı. Dizleri karnına doğru çekerek belindeki esnemeyi arttırabilirsin.
6.jpeg
7. Bhujangasana (Kobra Pozu)
Nefes alarak, Ellerinle yeri it ve göğüs kafesini kaldır. Kalça yerde. Sırt dik, omuzlar kulaklardan uzak, göğüs kafesi açık ve rahat. Boyun uzun ve karşıya bak. Bacaklar kalça genişliğinde açık ve uzun. 
7.jpeg
8. Adho Mukha Svanasana (Aşağı Bakan Köpek)
Nefes vererek ayak parmaklarını mata tak ve kalçanı yukarı iterek ayaklarına doğru bak. Eller omuz genişliğinde açık, boyun rahat, sırt uzun. Ellerle yerden destek alarak kalçayı yukarı iterken ayak tabanlarını yere bas. Topuklar havada kalıyorsa dizler hafifçe bükülebilir. 
8.jpeg
9.Ashwa Shanchalasana (Binici Duruşu)
9.jpeg
10. Uttanasana (Ayakta Öne Bükülme)
10.jpg
11.  Urdhva Hastasana (Yukarı Doğru Uzama)
11.jpeg
12.  Tadasana (Dağ Duruşu)
1.png

 

 

Faydaları:
Eklem, omuz, boyun, karın ve bacak kaslarını güçlendirir ve esnetir. Doğru yapıldığında, aynı zamanda duruş ve denge geliştirir. Stresi azaltır, yaşam enerjisini yükseltir. Nefes ile doğru orantılı çalışıldığı için bağışıklık sistemini güçlendirir ve nefes alma kapasitesini geliştirir. Konsantrasyonu geliştirir. Sindirim sistemini çalıştırır. Dolaşım sistemi kan akışı ve uykusuzluğu düzenler. Serotonin salgılar ve hormonları düzenler.
Not:
Suryanamaskar serisi, sağ ve sol olmak üzere 2 tur yapılması uygundur. Yoga içerisinde kullanılan tüm terimler sanskritçe dilidir. Suryanamaskar serileri, içeriğinde yer alan pozlar, ekol ve yoga tarzlarına göre çeşitlilik göstermektedir.
Suryanamaskar serisinin yukarıda belirtilen isimleri batı tarafından en çok bilinen, uygulanan ve yalın terimler  ile ifade edilen biçimidir.
Farklı terimleri de duyabileceğinizi unutmayın.
Namaste 🙏