Şüphesiz ki trekking keyifli ve en çok tercih edilen spor aktiviteleri arasında ilk sırada yer alıyor. Bu aktiviteyi daha keyifli ve konforlu hale getirmek için kullanılacak olan ekipmanların ve donanımların doğru şekilde seçilmesi gerekiyor. Özellikle trekking montu gibi ürünler, kullanıcının beğenisine ve sporun şartlarına uygun olduğunda, aktivite daha rahat ve keyifli bir şekilde yapılabiliyor. Mevsim ve hava koşulları göz önünde bulundurularak tercih edilen tasarımlar, terleme ya da üşüme sorunlarını ortadan kaldırıyor. Kış mevsimini, soğuk hava şartlarını ve zorlu doğa koşullarını engel olarak görmeyen kullanıcılar için hazırlanan montlar, konforlu bir deneyim sunuyor.

Trekking Montu Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Trekking için ilk defa kıyafet alacak olan sporcuların en çok merak ettiği konuların başında ürünlerin nasıl özellikler taşıması gerektiği geliyor.. Doğa şartlarına uygunluğun yanı sıra özellikle mont modellerinin; su geçirmez, hafif, cep detaylı, kapüşonlu ve içi polarlı olması aktivite sırasında maksimum konfor sunuyor. İşte trekking montu seçerken kullanıcının dikkat etmesi gereken detaylar:

  • Su Geçirmez Olan Ürünler

Gerek yürüyüş gerekse diğer aktiviteler için alınacak olan mont modellerinin, öncelikle kaliteli ve su geçirmez kumaşlardan üretilmiş olmasına dikkat etmek gerekiyor. Soğuk havalarda yapılacak olan trekking aktivitesi için tercih edilen montun su geçirmesi, sporcunun hasta olmasına ya da aktiviteden keyif alamamasına neden olabiliyor. Su geçirmez mont modelleri sayesinde ısı dengesi başarılı bir şekilde korunuyor ve vücudun kuru kalması sağlıyor.

  • Hafif Formlar, Hızlı Adımlar

Trekking kıyafetleri konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsur ise ürünlerin hafif bir forma sahip olması. Trekking gibi uzun süren ve efor sarf edilen bir aktivitede taşınması zor, ağır ürünler sporcuyu normalden çok daha fazla yorabiliyor ve enerjisinden ödün vermesine neden olabiliyor. Trekking montunun hafif formlarda üretilmiş olması, kullanıcının hız kesmeden hedefe ulaşmasına destek oluyor.

  • Cep Detayları 

Cep bölmeleri, yürüyüş montunda olması gereken detayların başında geliyor. Kadın ve erkek fark etmeksizin herkes için önemli bir yere sahip olan bu detaylar, acil ulaşılması gereken özel eşyaları taşımada son derece önemli bir rol oynuyor. Telefon, cüzdan, anahtar ve diğer eşyaların güvenli bir şekilde taşınması için ceplerin fermuar ya da düğme kilidi ile kapanabilmesi gerekiyor.

  • Kapüşon Detayı

Hava şartlarının aniden değişmesi nedeniyle yağmur damlalarını saçlarınızda hissetmek gibi beklemediğiniz sürprizler ile karşılaştığınızda, bu durumu minumum ıslaklık ile atlatmak için montunuzun kapüşonlu olmasına dikkat etmelisiniz. Su geçirmez kapüşonunuz sığınacak bir yer bulana kadar sizi yağmurdan korumaya ve çok fazla ıslanmamanıza yardımcı oluyor. İsteğe göre aşırı soğuk havalarda kapüşonun altına bere gibi aksesuarlar da tercih edilebiliyor.

  • İçi Polarlı Ürünler

Dış kısmı her ne kadar sentetik materyaller kullanılarak tasarlansa da, yürüyüş montu modellerinin iç kısımlarının polar olması, kullanıcının en soğuk havalarda dahi vücut ısısını korumasına olanak sağlıyor. Sıcak havalarda montun altına ince bir t-shirt tercih edilirken soğuk havalarda ise kalın kazaklar kullanılabiliyor.

  • Doğru Beden Aralığı

Kış aylarında trekking yapacak olan spocuların, satın alacakları montların çok dar ve vücudu saran formda olmamasına özen göstermesi gerekiyor. Dar kalıplarda üretilen montlar tercih edildiğinde, içerisine kazak gibi kalın ürünler giyilmesi zorlaşıyor.

  • Koyu Renk Tercih Etmenin Avantajları

Trekking montları doğada kullanılacağından olabildiğince koyu renklerin tercih edilmesi gerekiyor. Lekeleri daha az gösteren koyu renkler aynı zamanda arı gibi açık renklere yönelen hayvanların oluşturabileceği risklerden de sporcuyu korumuş oluyor.