Maç sırasında doğru tenis raketine sahip olmak, tenis kortunda performansınızı en iyi şekilde ortaya koymanıza yardımcı olur. Ancak doğru raketin yanı sıra performansınızı üst seviyeye taşıyacak tenis aksesuarlarına sahip olduğunuzdan da emin olmanız gerekir. Kordaj, titreşim önleyici ve grip ölçüsü, iyi bir tenis oyuncusunun kesinlikle göz ardı etmemesi gereken detaylardır.

Grip Nedir? Doğru Grip Ölçüsü Nasıl Belirlenir?

Grip, raketin sap kalınlığını belirtmek için kullanılan bir terimdir. Doğru grip ölçüsü, tenis raketinin performansı konusunda büyük bir fark yaratır.

Çok dar bir grip seçildiğinde, raketin elde tutarken burulmasını önlemek için daha fazla kas gücü gerekir. Bu nedenle çok ince grip kullanımı bir süre sonra tenisçi dirseği veya başka problemlere neden olabilir. Çok kalın bir grip ise, bilek hareketlerini engeller, kavramayı zorlaştırır ve yine fazla kas gücü gerektirir. Bu da, aynı şekilde uzun süreli kullanımda tenisçi dirseği problemine yol açabilir.

Bir tenis raketinin doğru grip ölçüsünü belirlemek için en doğru yöntem, yüzük parmağınızın ucu ile avucunuzdaki ikinci çizgi arasındaki uzunluğu ölçmektir. Ölçülen uzunluk, milimetre olarak tenis raketinin çevresine karşılık gelir. Örneğin, yüzük parmağı ile avucunuzdaki 2. çizgi arasındaki mesafe 104 mm ise, grip ölçüsü 1 olan bir raket seçebilirsiniz. Uzunluk 115 mm ise, grip ölçüsü 5 olan bir tenis raketi sizin için daha uygun olur. Eğer bu ayrımın farkında olmadan ince bir raket aldıysanız, grip malzemelerini kullanarak sap kısmını kalınlaştırmanız mümkün. Ancak çok kalın bir raket aldıysanız, size uygun olanı ile değiştirmeniz daha sağlıklı olur.

Kordaj Nedir? Doğru Kordaj Nasıl Seçilir?

Önemli tenis aksesuarları arasında kordaj da bulunur. Kordaj, raketin üzerinde yer alan yatay ve dikey tellerdir. Genellikle raketler satış kolaylığı düşünülerek kordajlı olarak satılır. Ancak raketin üzerindeki kordaj ve kordaj tansiyonu, her oyuncu için uygun olmayabilir. Her bir oyuncunun farklı ihtiyaçları ve tercihleri ​​vardır. Bu nedenle genellikle performans raketi olarak isimlendirilen üst segment raketler, kordajsız şekilde satılır ve kullanıcının kendisi için uygun kordajı ve kordaj tansiyonunu eşleştirebilmesi için olanak tanınır.

Kordaj tansiyonu ise, rakete bir kordaj makinesinde tel çekilirken uygulanan baskının kilogram cinsinden ölçüsüdür. Düşük tansiyonlu kordaj, sporcuya daha fazla güç sağlar, ancak yüksek tansiyonlu kordaj daha iyi kontrol edebilme imkanı sağlar.

Eğer tenis sporunda yeniyseniz, çok pahalı olmayan ancak dayanıklı addedilebilecek sentetik kordajları tercih edebilirsiniz. Doğal bağırsak (inek bağırsağı) gibi daha maliyetli ancak kalite konusunda rakipsiz sayılabilecek kordajlar, profesyonel oyuncuların kullanımı için daha uygundur. Diğer kordaj türleri ise şunlardır:

Multifilament kordaj: Bu, genellikle naylondan yapılmış çok sayıda tel iplikçiğin bir üretan bağlayıcı madde ile tek uzunluğa sarıldığı veya örüldüğü kordaj tipidir. Sentetik bağırsağa göre daha rahat bir kullanım sunan multifilament kordajlar, kol problemi olan oyuncular tarafından sıkça tercih edilir. Gerildiğinde mükemmel bir elastikiyet sağlar, ancak doğal bağırsaktan daha hızlı gerilim kaybeder.

Monofilament kordaj: Bu kordaj türü, tek bir polyester fiber malzemesinden oluşur. Multifilament ve sentetik bağırsağa göre daha dayanıklıdır ancak daha az elastiktir ve hızlı tansiyon kaybeder. Dayanıklı olmaları sebebiyle performans oyuncuları tarafından sık tercih edilir.

Sentetik bağırsak kordaj: Kordaj ailelerin en ekonomik olanı olan sentetik bağırsak, tipik olarak bir veya daha fazla küçük filament tabakasıyla çevrelenmiş sert bir monofilament çekirdeğe sahip olan naylon esaslı bir kordajdır. Her seviyeden oyuncu tarafından tercih edilen sentetik bağırsak, fiyat olarak da oldukça uygundur.

Hibrid kordaj: Bu, aynı raket üzerinde iki farklı kalınlık ve tipte kordajın birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir kordaj türüdür. Oyuncular, tercih ettikleri kombinasyonları kendileri oluşturabilecekleri gibi, hazır hibrid kordajlar arasından da seçim yapabilirler.

Mağazalarımızdaki kordaj hizmetlerini öğrenmek için size en yakın mağazamızı arayabilirsiniz.

Titreşim Önleyici Nedir?

Titreşim önleyici, kauçuktan yapılmış küçük bir cihazdır ve amacı raket kordajlarının titreşimini azaltmak ve topa vurduğunuzda çıkan tiz “ping” sesini ortadan kaldırmak ya da azaltmaktır. Tenisçi dirseği rahatsızlığını da önlediği ileri sürülse de, bunu destekleyen yeterli kanıt yoktur. Titreşim önleyicinin, genellikle raketin boğaz kısmında bulunan ve cross adı verilen iki dikey telin arasına yerleştirilmesi gerekir. Raketin sol, sağ, alt ya da üst kısımları, bu yerleşim için uygundur. Ayrıca, oyuncu isterse birden fazla titreşim önleyici de kullanabilir.