Çadırdan çoraba tüm malzemeleriniz hazırsa kış kampına gidiyoruz! Rotamız Bolu merkeze 42 km. uzaklıkta bulunan Yedigöller.

Kış kampı planlarınız arasında kesinlikle değerlendirmeniz gereken Yedigöller Milli Parkı devasa ağaçlarla çevrili, kartpostalı andıran, yeşilin tüm tonlarını barındıran, sonbahar ve kış mevsiminde peyzajının güzelliğine doyum olmayan bir park. Çevresinde bu parka adını veren yedi tane göl bulunuyor. Büyükgöl, Seringöl, Küçükgöl, İncegöl, Deringöl, Nazlıgöl ve Sazlıgöl.  Mükemmel tabiatı, pisagor ve kayın ağaçları, şelaleleri ve yürüyüş yolları ile fotoğraf çekmek, kamp kurmak ve spor yapmak için eşsiz huzurlu bir yer. Her mevsim tercih edilen bir alan olmasının yanında özellikle kış kampı için de çok popüler olan yerlerden biri.

output_lcjNSx
Çadır modellerimiz için tıklayın!

Yedigöller’e kışın arabanızla gidecekseniz kış lastiklerinizi taktırmayı ve yanınızda zincir bulundurmayı ihmal etmeyin. Milli Park’a giden yolların kardan kapanmış olması ihtimalini de göz önünde bulundurarak yola çıkmadan önce hava durumunu öğrenin. Parka girerken ödemeniz gereken belirli bir giriş ücreti ve kamp kurma ücreti bulunuyor. İçeri girdiğinizde tabelada parkın minik bir haritasını göreceksiniz. Bu haritayla neyin nerede olduğunu rahatlıkla bulabilirsiniz. Kamp içerisinde tuvalet ve mescit var ama duş bulunmuyor. İçme suyu konusunda da meraklanmayın; her yerde çeşmeler mevcut. Telefon bazı bölgelerde çekmeyebilir. Elektrik ihtiyacınız için tuvaletlerde bulunan prizleri kullanabilirsiniz. Yiyeceklerinizi pişirmek için ücretsiz kullanabileceğiniz ocaklar, nakit paranızla ekmek, gözleme, kömür alabileceğiniz bir büfe var.

Doğanın tadını çıkarmak için burada yapabileceğiniz bir dolu şey var. Öncelikle kayın ve pisagor ağaçlarını yakından görebilirsiniz. Kuş cıvıltıları eşliğinde mis gibi havayı ciğerlerinize çekerken şehrin gürültüsünü unutur deşarj olursunuz. Belli dönemlerde balık tutabilir, her zaman bisiklet sürüşü yapabilirsiniz. Göllerin arasında heyelan sonucu meydana gelmiş trekking rotası var. Buraya çoğu insan sırf trekking yapmaya gelir. Bu rotayı takip ederek birkaç şelale görebilir; sabahın uyanışıyla sessizlikte meditasyon yapabilirsiniz. Doğa yürüyüşlerinizde su ihtiyacınız olacaktır, mataranızı yanınıza almanız yararınıza olur. Astım ve solunum rahatsızlıklarından muzdarip birçok kişi için vazgeçilmez bir yer olan Yedigöller’de ormanlık alanlarda yabani hayvanlar için uyarı tabelaları var, yürüyüş yaparken mümkün olduğunca sessiz olursanız onlarla karşılaşma ihtimaliniz azalır.

Mevsim kış olunca sıcaklık gece eksi derecelere iniyor. Parkta gündüz belli saatler arası ateş yakmak yasak. Gece kalan kampçılar için park yönetiminin temin ettiği varillerin içinde ateş yakabiliyorsunuz. Havası çoğunlukla nemli olduğu için çevrede kuru odun bulmanız kış aylarında zor olabilir, tedarikli gitmenizi tavsiye ederiz.

Buranın Kışından Korkmayın

output_kFmXQm
Uyku Tulumu modellerimiz için tıklayın!

Yedigöller’de çadırda kış kampı yapmaya karar verdiyseniz öncelikle barınmak için kullanacağınız çadırınız kış şartlarına uygun olmalı. Oradan çadır kiralama imkanınız yok bu sebeple kendiniz temin etmelisiniz. Tüm göllerin kenarına kamp kurabilirsiniz. Yine de çadır kurmaya elverişli ve manzarası en güzel alan Büyükgöl çevresi. Yedigöller’e ne zaman yağmur yağacağı hiç belli olmadığı için yağışa dayanıklı dört mevsim çadırları tercih etmeniz gerekiyor. Bir diğer önemli malzeme ise tulum. Yedigöller’de sıcaklığın kış mevsiminde gece -9’larda seyrettiğini düşünürsek, -5 derece ile -10 derece arası sıcaklık sağlayan tulumları tercih etmeniz uygun olacaktır. Çadır içinde kullanmak için el ve ayak ısıtıcısı edinmeniz iyi olur. Mat olarak kapalı hücre köpük matları yeterli olacaktır. Zemin toprak olduğu için rahat uyursunuz. Yanınızda bulunan her türlü pili cihazlarınızdan ayırıp iç ceplerinizde taşırsanız pillerin soğuktan donmasını önlersiniz. Kış mevsiminde Yedigöller’de kar görme ihtimaliniz çok yüksek. Bu sebeple karda rahat yürüyüş yapacağınız bir botunuzun olması ve bu botun su geçirmiyor olması önemli. Çoraplarınızın da kış mevsime uygun kalın ve rahatsız etmeyen çorap olmasına dikkat edin. Aç kalmak istemiyorsanız uyuduktan sonra açıkta yiyecek bırakmazsanız iyi olur. Etrafta karnı aç olan sincaplar dolaşıyor olabilir. Kış kampı için çadır dışında karavanda konaklamayı tercih ederseniz otoparkta bunun için de özel alanlar mevcut.

Yedigöller, kamp yapmak için eşi benzeri olmayan güzellikteki doğasıyla siz kamp ve spor tutkunlarını bekliyor. Özellikle trekking tutkunları, bu doğa harikası, her mevsimi ayrı güzel parkı kesinlikle ziyaret etmeli.