Zorlu hava koşulları, spor yapmanın önünde bir engel teşkil etmiyor. Bunun için hava şartlarına uygun araçlar ve teknikler kullanıldığı sürece spor yapmak keyif haline gelebiliyor. Sonbahar ve kış aylarında yağmur, kar ve benzeri dış koşullar dolayısıyla spor yapmak daha da zorlaşabiliyor. Bunun için su geçirmeyen kumaşlardan oluşan güvenilir ve teknik anlamda kaliteli spor giyim ürünlerini tercih etmeniz önem arz ediyor.

Su geçirmez kumaşlar, yalnızca hava koşulları için değil; aynı zamanda suyla temas edilen sporlarda da kullanılabiliyor. Bu nedenle su geçirmez spor kıyafetleri satın almadan önce yapacağınız spor, hava koşulları ve antrenman gücünüzü dikkate almanız gerekiyor. Su geçirmeyen kumaşlar, yoğun yalıtım sunduğu için bazen nefes almaya da engel olabiliyor. Spor yaparken cildinizin nefes alabilmesine de dikkat etmeniz önem taşıyor. Bu yüzden sadece su geçirmeyen değil; aynı zamanda nefes de aldırabilen ürünlere yönelmek, spor performansını büyük ölçüde olumlu olarak etkiliyor.

Su Geçirmez Spor Kıyafetler Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

wp2

 

Yeni bir su geçirmez spor kıyafet alırken dikkat etmeniz gereken bazı teknik detaylar bulunuyor. Bunların arasında en önemli kriterler; su geçirmezlik derecesi ve nefes aldırma kapasitesi oluyor. Doğru nefes aldırmayan bir kumaş, dışarıdaki suyu geçirmemesine rağmen aktif olarak spor yaptığınız zaman oluşan terin de içeride hapsolmasına neden oluyor. Bu da spor yaparken performansınızı büyük ölçüde etkileyebiliyor. Bu yüzden satın alacağınız spor giyim ürününün kumaşının aynı zamanda nefes alabilmesine de dikkat etmeniz gerekiyor. Kros kayak gibi yüksek efor sarf etmeniz gereken bir spor yapıyorsanız ya da çabuk terliyorsanız en yüksek nefes aldırma derecesine sahip ürünlere yönelmeniz önem arz ediyor.

Aynı şekilde su geçirmezlik seviyesi de hava koşullarına ve spor esnasındaki eforunuza göre farklılık gösteriyor. Eğer kayak yapmak ya da şiddetli dolu veya yağmur altında spor yapmak için satın alıyorsanız en yüksek su geçirmezlik seviyesine yönelmeniz gerekiyor. Nitekim snowboard ve kayak yapanlar da genellikle en üst seviyede su geçirmezlik özelliği olan spor ürünlerini tercih ediyorlar.

Su Geçirmez Montlar

wp3
Su geçirmez erkek mont modellerimize göz atmak isterseniz hemen tıklayın!

Özellikle kış aylarında en çok ihtiyaç duyulan su geçirmez spor giyim ürünleri montlar oluyor. Su geçirmez montlar, giyinme sürecinizdeki son koruyucu tabaka olma özelliğini taşıyor. Bu montlar, su geçirmez bir bariyer sağlıyor. Su geçirmez mont satın alırken de diğer ürünlerde olduğu gibi ihtiyacınıza bağlı olarak su geçirmezlik seviyesini ve nefes alma derecesini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. İhtiyacınız olan nefes alabilirlik seviyesi, seçtiğiniz faaliyete bağlı olarak değişiyor.

Trekking, kayak ve dağcılık gibi yüksek aerobik faaliyetlerde nefes alma derecesinin çok yüksek olması gerekiyor. Günlük kullanım ya da yürüyüş gibi daha az enerji gerektiren faaliyetlerde daha düşük nefes aldırma derecesine sahip montlar tercih edilebiliyor. Su geçirmez montlar genellikle PU yani poliüretan kaplamadan oluşuyor. SH500 Ultra-Warm karda yürüyüş montu, -20 derecelik zorlu koşullarda bile performansınız düşmeden outdoor sporları yapmanıza yardımcı oluyor.

Su Geçirmez Botlar

wp4
Su geçirmeyen ayakkabı ve bot modellerimiz için hemen tıklayın!

Spor yaparken nemli ayaklarla kalmak pek çok açıdan rahatsız edici ve performans düşürücü olabiliyor. Bu yüzden en az spor giyiminiz kadar ayakkabılarınızın da su geçirmezlik özelliği olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Su geçirmez bot genellikle durumdan bağımsız olarak suyu emmeyen bir ürün anlamına geliyor. Su geçirmez ayakkabılar, tipik olarak suyu emmemesi için kauçuk veya geçirimsiz plastikten yapılıyor. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte tekstil alanında da her geçen gün daha yüksek koruma sağlayan su geçirmez ürünler üretiliyor. Tıpkı spor giyimde olduğu gibi yaptığınız spor, hava koşulları ve performansınız, seçtiğiniz su geçirmez bot türünü etkiliyor. SH500 X-Warm karda yürüyüş botu, 3 su geçirmezlik testinden geçerek en soğuk spor outdoor aktivitelerinde bile sizi yarı yolda bırakmıyor.