Kış koşullarında spor yapmak, doğru materyallere sahip araçlar tercih edildiği zaman oldukça keyif verici olabiliyor. Özellikle outdoor spor türlerinden keyif alıyorsanız giydiğiniz kıyafetlerin teknik bazı detaylarına dikkat etmeniz gerekiyor. Soğuk, yağmur, kar, rüzgâr, dolu ve buz gibi her türlü koşulu göz önünde bulundurarak spor kıyafetleri seçmeniz, sağlığınızı ve performansınızı önemli ölçüde etkiliyor.

Nitekim kış koşullarında spor yapmanın yolu, vücudunuzu kıyafetlerle güven altına almanızdan geçiyor. Bu noktada yaptığınız spor türü, ne kadar ağır antrenman yaptığınız, soğukla başa çıkma eşiğiniz, spor yapma süreniz ve konforunuz kışlık spor giyiminde önemli ölçüde belirleyici oluyor. Bu yüzden ister zorlu kış şartları olan bir yerde isterse de daha ılık bölgelerde olsun kışın giyilmesi gereken spor kıyafetlerinin bazı özellikleri bulunuyor.

Kış İçin En Uygun Spor Giyim Kumaşları

pol

Spor giyimde kullanılan kumaşlar, normal kıyafetlerden daha farklı özelliklere sahip oluyor. Nefes alan, terletmeyen, koku yapmayan, esnek ve hafif yapıdaki kumaşlar çok daha fazla tercih ediliyor. Özellikle kışlık spor giyim kumaşlarının sizi dışarıdaki etkilerden korumak için daha dayanıklı ve sert materyallerden oluşması gerekiyor. Kışlık spor giyim, sadece kar, yağmur ve rüzgâra dayanmakla kalmıyor, aynı zamanda teri tutmayan özellikleri ile aktiviteleriniz sırasında kuru kalmanızı sağlıyor. Bu nedenle kıyafetlerinizin su geçirmez, rüzgar geçirmez ve nefes alabilen spor kumaşlarından üretilmiş olması kritik derecede önem taşıyor.

Spor giyim deyince akla ilk gelen kumaş türlerinden biri sentetikler oluyor. Bu nefes alabilir kumaş, sporcu için en iyi seçeneklerden biri olarak biliniyor. Sporcuları antrenman boyunca serin tutmak için teri kolayca emiyor. Mikrofiber ise genellikle naylon veya polyester veya her ikisinin birleşiminden oluşuyor ve teri kolayca çekebiliyor. Doğal pamuktan yapılmış spor kıyafetler de teri kolaylıkla emiyor ve egzersiz yaparken rahat hissetmenizi sağlıyor. Aynı zamanda vücudunuzun nefes almasına da yardımcı oluyor.

Polipropilen kumaşlar da hidrofobik olduğu için suyu içine hapsetmiyor. Bu, onu harika bir spor giyim kumaşı yapıyor, çünkü nemi vücudunuzdan uzaklaştırıyor. Aynı zamanda elastan olarak da adlandırılan spandeks kumaşlar, bir yırtılmaya maruz kalmadan 500’den fazla genleşebilen bir elastometrik fiber türü olarak biliniyor. Bu yönüyle özellikle patenciler, bisikletçiler veya esnekliğe dayalı spor türleriyle ilgilenler için harika bir seçenek oluyor.

Suya Dayanıklı Spor Giyim Kumaşları

trib

Suya dayanıklı kumaşlar, özellikle kış zamanı yapılan açık hava sporlarında yağmur ve benzeri dış etkenlerden korunmanın en iyi yollarından birini sunuyor. Bu noktada gerçek anlamda su geçirmez yapıda olan bir kumaş, aynı zamanda rüzgâra karşı da dayanıklı yapısı ile öne çıkıyor. Bu tarz kumaşlar, yapısı gereği suyu itiyor ve içeri geçmesine izin vermiyor. Bir kumaşın su geçirmez olabilmesi için en az 13.000 pascal su basıncına dayanıklı olması gerekiyor. Öte yandan giysilere ek bir koruma katmanı sağlamak için kumaşlara ince bir sıvı PU filmi uygulanabiliyor. PU kaplamalı spor kıyafetleri de son derece güçlü su itici özelliklere sahip oluyor ve kumaşları tamamen su geçirmez hale getirebiliyor. Ayrıca PU kaplama, su geçirmez hale getirmenin yanı sıra kumaşı daha sağlam ve yırtılma, bükülme ve aşınmaya karşı daha dayanıklı hale getiriyor.

Kış İçin Doğru Spor Giyimi Seçmek

trekking mont

Soğuk hava, doğru kıyafetler seçtiğiniz zaman spor yapmanızın önünde bir engel oluşturmuyor. Gerekli ekipmanları sağlayabildiğiniz sürece rüzgâr, kar, buzlanma, yağmur gibi sert iklim koşullarının hiçbir önemi yok. Soğuk havada dışarıda spor yapacaksanız vücudunuzu sıcak tutan ısı yalıtımlı kumaşları tercih etmeniz; sıcak hava koşullarında ise terletmeyen kumaşlara yönelmeniz gerekiyor. Ayrıca kalp atış hızınız ve vücut sıcaklığınız da antrenman esnasında yükseliyor. Bu nedenle sizi spor sırasında rahatsız etmeyecek kalınlıkta giysiler seçmeniz gerekiyor. Ayrıca ter emici kumaşları iç katman olarak tercih etmeniz de önem arz ediyor. Buna karşın yalıtımlı yapıdaki giysileri de en üst katman olarak seçmek gerekiyor. Islak veya rüzgarlı havalarda cildinizi koruyan bir dış katman kullanmak daha rahat egzersiz yapmayı sağlıyor.