Tenis, yüksek efor gerektiren bir spor olmasının yanında duygusal, fiziksel ve zihinsel faydaları sayesinde her yaştan sporcunun dikkatini çekiyor. İzlemesi de oynaması kadar keyifli olan tenis sporuna yeni başlayanlar, kısa zaman önemli gelişimler gözlemleyebiliyor. Sporcular tekniklerini geliştirdikçe seviye olarak da yükseliyor. Düzenli antrenmanlar ve maçlar ile başlangıç seviyesinden profesyonel düzeye ulaşmanız mümkün.

GIFMaker.org_vOLXgg
Raket çeşitlerimiz için tık tık!

Uluslararası Tenis Numaralandırma (ITN) Testi Nasıl Yapılıyor?

Teniste sporcuların seviyeleri Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) tarafından belirlenen ve ITN şeklinde kısaltılan Uluslararası Tenis Numaralandırması ile değerlendiriliyor. Bu seviyeler; tenis oynama motivasyonunuz, seviyenize yakın partnerler bulmanız ve yurt dışı turnuvalarına katılımınız açısından önem taşıyor. ITN testinde sporcuların servis, yer vuruşları ve vole vuruşlarındaki istikrar, derinlik ve güç unsurları ile birlikte fiziksel hareketlilik özelliklerine bakılıyor. Numaralandırma bu testten alınan puanlar üzerinden değerlendiriliyor ve sporcuya hangi konularda gelişim göstermesi gerektiğine dair bilgi veriliyor. Belirli aşamalarda yapılan tekrar testleriyle sporcuların ilerlemesi sürekli kontrol altında tutuluyor. ITN numaralarının kadınlar ve erkeklerde farklı puan karşılıkları olmakla birlikte ITN 1 en yüksek seviyeyi, ITN 10.3 ise spora yeni başlayanların seviyesini gösteriyor. Eğer tenis sporunda antrenör olmak gibi bir amacınız var ise en az ITN 7 seviyesine ulaşmanız bekleniyor.

Teniste İlerlemenin Göstergesi ITN Seviyeleri

Uluslararası Tenis Numaralandırma Testi’ne göre oyuncuların seviyeleri ITN 1-ITN 10 arasında değişiyor.

ITN 10 Seviyesi: Tenis sporunda yeni olanların seviyelerini belirlemek için kullanılan bu numaralandırmada 3 alt başlık yer alıyor. ITN 10.3 seviyesi henüz tenis sporuna ve becerisine hakim değilsenizITN 10.2 seviyesi karşıdan atılan topu raketle ortalayabilliyor fakat hareketli topu rallide tutamıyorsanız alacağınız bir derece. ITN 10.1 seviyesi ise hareketli topu ralli içerisinde tutabilme yeterliliğine sahip olduğunuzda veriliyor.

ITN 9 Seviyesi: Vuruşlarınız başarılıysa fakat henüz hız konusunda ilerleme kaydetmeniz gerekiyorsa ITN 9 seviyesinde değerlendiriliyorsunuz.

ITN 8 Seviyesi: Kısa rallilerde ve düşük hızdaki oyunlarda atılan topun gideceği yeri kestirebilen bir oyuncuysanız alacağınız derece ITN 8 olacaktır.

ITN 7 Seviyesi: Derinlik kontrolleriniz gelişme göstermiş, orta sertlikteki oyun içerisinde topu tutmayı biliyor; fakat hücum vuruşlarında ilerleme kaydetmeniz gerekiyorsa ITN 7 seviyesinde değerlendiriliyorsunuz.

ITN 6 Seviyesi: Saha savunmasında başarılıysanız, vuruşlarınız kontrollüyse, oyun partneriniz ile olan koordinasyonunuz gelişme aşamasındaysa, ancak henüz takım içerisinde yeterli uyumu yakalayamamış oyun hareketlerine sahipseniz ITN 6 seviyesiyle değerlendiriliyorsunuz.

ITN 5 Seviyesi: Ülke içerisindeki klasman turnuvalarında oynayabilen, ilk servisi güçlü kullanan, Loob, Atak ve Smaç oyunlarında başarılı ve vole vuruşlarında iyi olan bir oyuncuysanız ITN 5 seviyesine yükselebilirsiniz.

ITN 4 Seviyesi: Servislerinizde güç ve spin hareketleriyle topunuza yön verebiliyor, rakibe göre stratejik oyun planları geliştirebiliyorsanız ITN 4 ile derecelendirilirsiniz. Fakat henüz hücum opsiyonlarında forehand dışındaki vuruşlarınız yeterli görülmez.

ITN 3 Seviyesi: Servis atışları konusunda yeterli beceriyi edinmişseniz, rakibinizden gelen topları kolaylıkla çevirebiliyorsanız ve rakibinizi hataya yönlendirecek atışlar yapıyorsanız  seviyeniz ITN 3 olarak belirleniyor.

ITN 2 Seviyesi: Ülke içerisinde önemli başarılara imza atmanız, oyunun durumuna göre stratejik oyun vuruşları yapabiliyor ve alternatifleri değerlendirebiliyor olmanız sizi ITN 2 seviyesinde bir oyuncu yapıyor.

ITN 1 Seviyesi: ATP ( Association of Tennis Professionals / Tenis Profesyonelleri Birliği ) ve WTA ( Women’s Tennis Association / Bayan Tenisçiler Birliği ) düzeyinde tenis oynayan oyuncular teniste en yüksek seviyeye yükseliyor.

Decathlon’un özel tasarlanan tenis ekipmanları arasından seviyenize uygun tenis raketi ve tenis kıyafetleri seçerek antrenmanlarda ve maçlarda hem konforunuzu hem performansınızı yükseltebilirsiniz. Böylelikle hedeflediğiniz seviyeye başarıyla ulaşabilirsiniz.