Kaykay, kayak, kızak ve sörften esinlenerek ortaya çıkan ve kış sporları arasında giderek popülerliği artan dallardan biri de snowboard… Tarihi 1960′ lara dayanan snowboard, tekerlekleri olmayan düz bir board üzerinde, eller kullanılmadan ayakların tahtaya sabitlenmesiyle yapılmakta ve gün geçtikçe adrenalin tutkunları tarafından daha çok tercih edilmektedir. Kayağın aksine ellerin kullanılmaması ve denge unsurlarının daha önemli olması nedeniyle adrenalini yüksek ekstrem sporlar arasından sayılan snowboard, 8 – 10 saatlik bir eğitim sürecinden sonra temel düzeyde yapılabilir. Bu noktada hem snowboard’a yeni başlayanların hem de usta sporcuların her geçen gün kendini geliştirmesi gereken önemli noktalardan biri de snowboard tahtası üzerinde sağlıklı bir şekilde durabilmektir. En keyifli kış aktivitelerinden biri olan bu sporun güvenle yapılabilmesi için doğru duruş tekniklerinin bilinmesi önemlidir. İşte hem yeni başlayanlar için duruşu kolaylaştıracak hem de sıkı bir çalışmayla tekniğinizi ilerletecek duruş tüyoları!

Güçlü Ayağınızı Belirleyin!

GIFMaker.org_KSd78L
Snowboard ayakkabı modellerimiz ve diğer snowboard ürünlerimiz için tıklayın!

 

Genellikle kaymayı yeni öğrenenlerin en sık sorun yaşadığı konu düzgün duruşu bulabilmektir. Bunun nedenlerinden biri de kaymaya yeni başlayanların henüz güçlü ayağını doğru tespit edememesidir. Snowboard tahtasına tam hakimiyet sağlayabilmek ve duruş anında gücünüzü doğru yerden almayı öğrenmek; başka bir deyişle kaymaya yön verecek ayağın belirlenmesi ilk yapılması gerekenlerdendir. Kaykay veya sörf geçmişi olan kişiler güçlü ayağının hangisi olduğunu kolayca tespit edebilir. Fakat henüz başlangıç seviyesinde iseniz kuvvetli ayağınızın hangisi olduğunu bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Neyse ki bunun için kullanabileceğiniz oldukça basit yöntemler mevcut. Örneğin; vücudunuz öne doğru düşerken zemine ilk olarak hangi ayağınızın basacağını bulmaya çalışabilir veya bir topa vururken yerden en fazla kuvveti alan ayağınızı güçlü ayağınız olarak seçebilirsiniz. İnsanların büyük kısmı sağlak olduğu için sporcuların da birçoğu güçlü tarafları olan sağ ayaklarını durmak için kullanır ve snowboard tahtasında ön kısımda kalan sol ayaklarıyla tahtaya yön verme ve dönüşleri yaparlar.

Pratiklerinizi Düz Zeminde Yapın

dur3

 

Kaymayı öğrenirken yapabildiklerinizi görüp yamaç aşağı gitmek, hızlanmak ve rüzgarı yüzünüzde hissetmek elbette büyük zevk! Fakat sonunda daha çok keyif alabilmek için öncelikle durabildiğinizden emin olmak çok daha sağlıklı olacaktır. Bu nedenle öncelikle düz zeminde alıştırma yapmak, kaydıkça snowboard tahtasının altına karları toplayarak güvenli duruş alışkanlığını edinebilmek oldukça önemli. Yamaç aşağı pratikleri yapmadan önce düz zeminde tek ayak snowboard tahtası üzerindeyken yürümek, bir süre kaydıktan sonra duruş ve dönüş pratiği yapmak hem temel tekniklerinizin kas hafızanıza iyice oturmasına hem de daha güvenli bir spor deneyimi yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Temel Duruş Tekniğini Uygulayın

dur2

Snowboard tahtası üzerinde hız kazanmak ve istediğiniz anda güvenle durabilmek için kullanmanız gereken temel duruş teknikleri vardır. Kaymaya başlarken dönüş ve duruş tekniklerini bilerek pratiklere başlamanız, hatta öncelikle bu tekniklere çalışmanız tavsiye edilir. Snowboard yaparken dönebilmek için hız almanız ve bu sırada belinizi ve dizlerinizi koordineli bir şekilde kullanmanız gerekir. Durma anında ise vücudun yine bel ve sırt kısmıyla birlikte snowboard tahtasının ‘topuk- kenar’ denilen arka köşe kısmı kullanılır. Durmaya karar verdiğinizde hızınızı yavaşlatmak için bedeninizin sırt kısmını geriye yatırıp ağırlığınızı bu bölgeye vermeniz ve yavaşladığınız anda snowboard tahtası arkasında kalan köşeyi kar zemine bastırarak dengenizi sağlamanız gerekir. Duruş anında yapacağınız bu iki aşamalı hareketi sık sık tekrar ederek, kimi zaman kendi kendinize pratik yaparak durma konusunda ustalaşabilirsiniz.

Günümüzün en çok tercih edilen kış ve doğa sporlarından biri olan snowboard için gerekli tüm ekipmanı ve en gösterişli snowboard tahtası çeşitlerini Decathlon’da bulabilir, spordan alacağınız keyfi üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Radikal Tur’un Kartalkaya / Kartal Otel tarafına düzenlediği günübirlik kayak turlarında Decathlon Hesap üyelerine özel %15 indirim fırsatını kaçırmayın! Ayrıntılı bilgi için tıklayın!
Dama Tur’un ise Kartalkaya Dorukkaya bölgesi ve Uludağ’a düzenlediği günübirlik turlarda %30’a varan indirimler yine Decathlon Hesap üyelerini bekliyor. Ayrıntılı bilgi için tıklayın!