fbpx
Home Çocuklar İçin Sporlar Çocuk Bisikleti! Doğru Bisikleti Nasıl Bulabilirsiniz?

Çocuk Bisikleti! Doğru Bisikleti Nasıl Bulabilirsiniz?

“Bisikletin yaşı olmaz” diyerek başlarsak çok mu klişe olur? Ne kadar klişe olursa olsun doğruluğu yadsınamaz. 7’den 70’e değil, gerçek manada 3 yaşından itibaren hayatınızın her döneminde kullanabileceğimiz en güzel araçlardan bir tanesi şüphesiz. Gelin şimdi çocuk bisikleti seçerken dikkat edilmesi gerekenlere beraber bakalım.

3 yaşında da olsak, yetişkin bir birey de olsak bisikletimizi seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta kadro boyudur. Gelin minik bisikletçiler için kadro boylarını/jant ebatlarını inceleyelim.

çocuk bisikleti
14″ Jant bisiklet modellerimiz için hemen tıklayın!

Kadro Boyu/Jant Ebatı

Kadro boyu her yaştan kullanıcı için önemli bir konu. Neden mi? Çünkü  doğru kadro boyunda bir bisiklet kullanmazsak orta/uzun vadede bel, boyun ve bileklerde problemler oluşabilir. Peki kadro boylarında neler farkediyor? Kadro boyu büyüdükçe/küçüldükçe, buna paralel olarak sele ile gidon arasındaki mesafenin artması/azalmasıyla beraber, kadronun yükseliği/alçaklığı da değişmektedir. Bu da her yaştan kullanıcı için oldukça önemli bir konu, bilhassa gelişim çağlarındaki minik bisikletçiler için. Bisiklet, çocuğunuzun boyuna göre büyük olduğunda  gidon hakimiyetinin zorlaşması, ayakların pedala yetişememesi, çok fazla öne eğilmesi, küçük olduğunda ise; pedallara doğru güç aktarımının olmaması, oturuş pozisyonunun olması gerektiğinden daha dik olması küçük pedalşörleri bisiklet sporundan soğutabilir. O yüzden ebeveynlerin “biraz büyük alalım 2-3 sene binsin” düşüncesinin minik pedalşörlere geri dönüşü maalesef olumsuz yönde olmaktadır. Unutulmamalı ki; çocuk ya da yetişkin olalım, bisikleti alırken boyumuz için o an ideal kadro boyu hangisiyse bizim için doğru kadro boyu odur.

Peki hangi jant ebatları çocuk bisikleti kategorisine girmektedir? 14 janttan, 24 janta kadar olan bisikletler çocuk bisikleti olarak kategorize olmaktadır. Yaş dağılımlarına gelmeden önce önemli bir diğer konuyu kısaca açıklayalım; her ne kadar bisikletler yaşa göre sınıflandırılmış olsa da belirleyici faktör çocuğun boyudur. Her çocuğun gelişiminin farklı ilerlediğini belirtmekle beraber, 6 yaşında minik bir pedalşör kimi zaman 4 yaş grubuna dahil bisikletleri kullanırken, zaman zaman tam tersi de olabildiğini hatırlatırız.

Gelelim yaş dağılımlarına;

14 jant: 3-5 yaş grubuna hitap eden bisikletlerdir. Boy olarak ise teorik olarak; 90-105 cm boyundaki pedalşörler için tasarlanmıştır.

16 jant: 4-6 yaş olarak kategorize edilmiştir. Cm bazında  105-120 cm’ye tekabül etmektedir.

20 jant: 6-8 yaş gurubu için tasarlanmış bisikletlerdir. 120-135 cm boylarındaki kullanıcılar için ideal jant ebatıdır.

24 jant: 135-155 cm boylarında olup , 8-12 yaş grubuna dahil olan pedalşörler için ideal jant ebatıdır.

çocuk bisiketi
Tüm çocuk bisikleti modellerimiz ve aksesuarlarımız için hemen tıklayın!

Denge Tekerleri

çocuk bisikleti
B’twin 16″ Yan Tekerlek – Detaylı bilgi için tıklayın!

Her çocuğun ilk bisikletinde -eğer denge bisikleti kullanmamışsa-  mutlaka denge tekeri vardır. Fakat denge tekeri hassas bir konudur. Neden mi? Uzun süre kullanılması çocuğu tembelliğe alıştırır ve bundan dolayı denge tekerlerini çıkarmanız oldukça uzun zaman isteyebilir. Denge tekerinde çocuğun denge seviyesi ve yaşı elbette önemlidir ama en iyi ihtimalle 16, en kötü ihtimalle 20 jant itibariyle denge tekerlerini çıkararak bisikletin kullanılması çocuğun denge gelişimi için oldukça önemlidir.  Ne kadar geç çıkarılırsa iki tekere alışmak o kadar zor olur.

14 janttan, 24 janta kadar  birçok farklı model ve renkteki B’twin çocuk bisikletlerimizi keşfetmek için tüm ebevenyleri mağazalarımıza beklemekteyiz. Deneme alanlarımızda tüm bisikletlerimizi deneyebilir, uzman ekibimizden istediğiniz konuda destek alabilirsiniz.

Çocuklar için güvenli bisiklet kullanmanın önemine değindiğimiz bir yazımız içinse hemen buraya tıklayın! Güvenli sürüşün olmazsa olmazı kasklar içinse buraya tıklayabilirsiniz!

Sporla kalın!

Bu yazımız İçerik Uzmanımız ve Ülke Bisiklet Ürünleri Eğitmenimiz Efe Subaşı tarafından yazılmıştır. Efe’nin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz!

17 COMMENTS

  • Merhaba sporsever,

   İstediğin jant ebatında bisiklet alabilirsiniz. 24 jant sonrası yetişkin bisikletleridir. Önemli olan doğru kadro boyunu bulmaktır. Sizin boy ve kiloda bir kullanıcı için genellikle M kadro uyar. Fakat bu noktada farklı parametreler de devreye girer. Örneğin; alacağınız bisiklet hangi disipline ait? Yani dağ bisikleti mi, yol bisikleti mi veya şehir bisikleti mi? Performans odaklı kullanıyorsanız tarzın ne? gibi… En doğru bisikleti bulmak için mağazalarımızdaki bisiklet takımlarından arkadaşlarımız sana yardım etmek için hazırlar!

   Sağlıkla ve sporla kal!

  • Merhaba sporsever,

   Mesajın için teşekkürler öncelikle! Jant ebatının boy ya da kilo ile bir bağlantısı bulunmamakta. Önemli olan doğru kadro boyunu bulman. Tercih edeceğin bisiklet türüne göre (yol, mtb, şehir…) doğru kadro boyu değişebilmekle beraber, 1.64 boyundaki bir kullanıcı için ideal kadro boyu S-M arasındadır. Deneyerek almanda fayda var.

   Sağlıkla ve sporla kal!

 1. Merhaba 8 yaş 128 cm olan kızıma 24 jant bisiklet alsam doğru olur mu acaba?20 jant çok kısıtlı süre biner diye şüpheliyim.Bir de kadro boyu ne olmalı sizce?Teşekkür ederim.

  • Merhaba sporsever,

   Çocuk bisikleti alırken çocuğunuzun o an ki boyuna göre seçim yapmanız hem beden sağlığı, hem de bisikletten alacağı keyif açısından oldukça önemlidir. Zaman zaman ebeveynler masraf olmaması adına çocukları için büyük bisiklet tercih etmekte fakat bunun negatif sonuçlarını göz ardı etmemek gerekir. Gidon hakimiyeti ve sele üzerinde sağlıklı oturma açısı için alacağınız zaman boyu kaç cm ise ona göre hareket etmenizi tavsiye ederiz. Gidon hakimiyetini sağlayamaması kazalara, sele üzerinde yanlış oturma pozisyonu ise bel ve boyunda sorunlara yol açabilir.

   Sağlıkla ve sporla kal!

  • Merhaba sporsever,

   Öncelikle mesajın için teşekkürler! Bisiklet boyu seçiminde kilonun bir önemi olmamakla birlikte, 1.57 boy için 26 jant bisiklet doğru bir tercih olacaktır. Fakat bu noktada jant ebatından daha önemli bir konu var: kadro boyu! 26 jant bir bisiklet tercih etmen durumunda S kadro alman güvenlik açısından iyi olacaktır fakat deneyerek almanı tavsiye ederiz.

   Mağazalarımızdaki takım arkadaşlarımızdan profesyonel destek alabileceğini unutma.

   Sağlıkla ve sporla kal!

  • Selam sporsever,

   26 veya 28 jant almadan önce doğru kadro boyuna odaklanman en doğrusu. 1.77 boyun varsa M bedene sahip kadroları tercih etmen daha sağlıklı olur. Buna ek olarak; dağ bisikleti veya yol bisikleti alırken de kadro boyu seçiminde farklılıklar olacaktır. Dağ bisikletinde parkurları düşündüğümüzde kadro ve gidon hakimiyeti daha önemli ve teknik olduğundan M size alman iyi olacaktır. Ama yol bisikleti tercih edeceksen boyun M ve L bedenleri deneyip almanı tavsiye ederim. Denerken sele yüksekliğini ayarlamayı sakın unutma.

   Sağlıkla ve sporla kal!

  • Selam sporsever,

   26 Jant bisikletlerin XS ya da S kadroları denemeni tavsiye ederim. Eğer bu kadro ebatları olmazsa 24 jant kullanmanı öneriririm.

   Sağlıkla ve sporla kal!

  • Selam sporsever,

   Boyun 20 jant ile 24 jant arasında kalmakta. İlk olarak; 24 jant bisikletlerimizi denemeni tavsiye ederiz. Bacak boyun yetmezse 20 jant bisikletler en ideal tercih olacaktır.

   Sağlıkla ve sporla kal!

 2. Gecen ay 2 yaş oğluma denge bisikleti aldim decathlon dan. Okadar memnunum ki. Daha bu yaşta dengede durup bisiklet sürmeyi öğrendi. Çok hevesli olduğu için kaskimizida ordan aldik. İlgileri için forum İstanbul mağazaniza ve sizlere teşekkür ederiz. Iyi ki varsınız 😊😊😊

  • Merhaba sporsever,

   Bu güzel haberi bizimle paylaştığınız esas biz size teşekkür ederiz. Sizler de iyi ki varsınız. Minik sporsever dostumuzun gelecek spor hayatında da yanında olmak en büyük dileğimiz.

   Sağlıkla ve sporla kalın!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: