Her mevsimin kendine has güzellikleri var. Kış mevsiminin güzelliği de ağaç dallarını birer sanat eserine çeviren, toprağı bembeyaz örten, gökyüzünden yere yavaş yavaş, tane tane dökülen kar manzaralarıdır. Bu güzel kış manzaralarına sadece telefon ekranından bakmayın… Kış mevsiminin güzelliğine tanık olabilmek için siz de güzel bir seyahate çıkın! Üstelik bunun için bir keşif yapmanıza bile gerek yok. Kış mevsimlerinin en gözde etkinliği zaten belli: Doğu Ekspresi ile Kars’a yolculuk...

“Doğu Ekspresi güzel ama soğuk havayı ne yapacağız?” diye düşünüyorsanız hiç endişeniz olmasın. Ekipmanınızı sağlam tuttuğunuz sürece soğuk hava da, zorlu kış koşulları da sizi üzemez. Sırt çantanızı takıp yola çıkın ve muazzam kar manzalarına yakından tanık olun…

Birkaç günlüğüne zamanı unutuverin

En uzun köprü "Demiryolu"
Görselin orijinal için tıklayın!

İnsanlar zaten her zaman her yere yetişmeye çalışıyor. Bu maceranızda birkaç günlüğüne zamanı unutuverin. Diğerlerine kıyasla yavaş bir ulaşım aracıdır tren. Bu da demek oluyor ki, Doğu Ekspresi’nde her bir anından keyif alacağınız koskoca 24 saatiniz olacak. Hem yatak, yemek, tuvalet gibi imkanları sayesinde rahat, hem de Anadolu’dan eşsiz kış manzaraları ve verdiği nostaljik bir hisle masalsı bir tren yolculuğudur Doğu Ekspresi.

Tren yolculuğunuzun sonunda kendinizi Kars’ta bulacaksınız. O kadar yol gitmişken farklı bir şehri keşfetmeden geri dönmek olmaz. Sırt çantanız sırtınızda, sıcacık montunuz üzerinizde ve kar botlarınız ayağınızda iken Kars’ı bir güzel turlayın. Keşif dolu bir spor türü olan backpacking’in keyfini bir de kışın yaşayın…

Doğu Ekspresi seyahatinde yanınıza almanız gerekenler

arap
Görselin orijinali için tıklayın!

 

Önleminizi aldıktan sonra kış mevsiminin korkulacak hiçbir yanı yok. İşlevsel ve su geçirmez bir sırt çantası, sağlam bir kışlık mont, kışlık polar, termal içlik ve kar suyu geçirmez botlar ile bu seyahate hazır olabilirsiniz. Böyle bir maceraya çıkarken geniş hacimli, çok gözlü, su geçirmez ve taşıması kolay bir sırt çantası işinizi oldukça kolaylaştırır. Kolaylıkla ulaşmanız gerekebilecek günlük malzemelerinizi küçük gözlere, daha ağır malzemelerinizi çantanın geniş iç haznesine yerleştirebilirsiniz. Böylelikle tek bir backpacking çantası ile bu seyahatinizde kullanabileceğiniz her şeyi rahatça taşıyabilirsiniz. Çantanızın su geçirmez olması da olası yağışlara karşı size büyük bir kolaylık sağlar.

Soğuk mevsimde sıcak kalmanın yolları

sıcak
Görselin orijinali için tıklayın!

 

Kars’a vardığınızda soğuğunun farkını hemen hissedeceksiniz. İşte o anda sıcacık tutan kışlık montunuz imdadınıza yetişecek. Backpacking yaparken zamanınızın büyük bir kısmının dışarıda geçmesi doğal. O yüzden yağmur suyu, kar suyu ve rüzgar geçirmeyen, aynı zamanda sıcak tutan bir kışlık mont, Kars macerası için olmazsa olmaz bir yoldaş olacaktır.

Backpacking yapanlar için hafiflik önemlidir. Çantada taşınan şeylerin hem verimli, hem de hafif olması gerekir. Bu yüzden hem sıcak tutan hem rahat hareket imkanı sağlayan hem de çok hafif olan polarlar, Doğu Ekspresi seyahatiniz için işinize yarayacaktır. Havayı hapsedip vücut sıcaklığınızı korumaya yarayan termal içlikler Doğu Ekspresi seyahatiniz için gerekli olabilecek bir diğer malzemedir. İçliğinizi seçerken teri dışarı atabilen ve size hareket serbestliği sağlayan bir tercih yapmanız, backpacking sporu için çok yerinde bir seçim olur.

Karda yürümek çok da zor değil

gez
Görselin orijinali için tıklayın!

Şehri keşfetmeye çıkmışken ziyaret edeceğiniz yerlerde karlı zeminler olabilir. Bu ihtimali düşünerek yanınıza kar suyu geçirmez botlarınızı almanız gerekiyor. Düşük sıcaklıklarda dahi ısı yalıtımı sağlayan, kar suyu geçirmeyen, zorlu zeminlerde kaymazlık sağlayan bir kışlık bot ile kardan korkmanıza gerek kalmaz. Uzun saatler yürüyüş yapmanız gerekirse, su geçirmeyen ve nefes alabilen teknolojiye sahip bir bot, ayağınızı kuru tutmayı sağlar. Ayrıca ısı yalıtımı sağlayan yün çoraplar tercih etmeniz, ayağınızı sıcak tutan bir başka unsur olacaktır.

Gezginlerin rüyalarını süsleyen, yaz aşıklarının dahi kışla arasını düzelten bir deneyim Doğu Ekspresi seyahati. Kışın tadını doyasıya çıkaracağınız bu yolculuğa çıkmadan önce mutlaka Decathlon’a uğrayın ve kendinizi kışa hazırlayın.