Yükseklere bol miktarda kar yağdığına göre etrafınızda yapılmaya başlanan kayak sohbetleri kulağınıza çarpmış olmalı. Belki yan masada usta bir slalom manevrasından bahsediliyor ya da kar sapanı pozisyonunu yeni öğrenmiş biri heyecanla ilk deneyimini aktarıyor. Gözlemci kişi olarak siz de anlatılanları bembeyaz bir manzarada gözünüzde canlandırıp kendinizi elinizde batonlarınızla bir yamaçtan aşağı mı bırakıyorsunuz? Neden olmasın? Kayak öyle bir spor ki; gün içinde bir profesyonel eşliğinde konuya yoğunlaşır ve vakit harcarsanız, aynı gün bu sporu tek başınıza deneyimlemek için temel bilgiye de sahip olmuş oluyorsunuz. Bunu yamaç paraşütü, tırmanış ya da sörf için yapamazsınız belki; ama kayak, bir noktadan sonra batonlarınızı yukarı kaldırıp özgürlüğünüzü ilan edebileceğiniz bir spor. Elbette seviyenize uygun pistlerde kayıp zirve noktalardan kendinizi aşağı bırakmaya niyetlenmediğiniz takdirde.

Şüphesiz ki kayak dünyasına yeni girmeye hazırlananların kafasında öncelikle şu soru beliriyor: Ben o kocaman kayak takımları ile nasıl baş edeceğim? Kayak takımlarını giydim ama sonra nasıl çıkaracağım? Bir kayak takımı, dışarıdan çok ağır, yönetilmesi zor ve büyük duruyor evet. Ancak kayak takımı giyilmesi ve çıkarılması konusundaki püf noktaları öğrendikten sonra her şey inanın çok basit. Şimdi gelin, uzaktan korkunç görünen bir kayak takımının yakından neye benzediğine bakalım.

Kayak Takımı İle Ayağınız Arasındaki En Önemli Bağ; Kayak Bağlaması

kay
Kayak takımı modellerimiz için tık tık!

Kayak takımı, ayağa bağlanarak sabitleniyor. Yani ayakkabınızla kayak takımı arasındaki o önemli bağ kayak dünyasında aslında “kayak bağlaması” olarak adlandırılıyor. Kayak bağlaması, tıpkı tehlikeli anlarda araçlarda hayatınızı kurtaran emniyet kemerleri gibi, kayak esnasında ters bir harekette bilek ve dizlerinizi korumaya endeksli. Üstelik kayak bağlamaları, her kayak modelinde farklı şekilde yer almakla birlikte kayak takımını ayağınıza giyerken de ayak numaranız ve kilo ayarınız oranında size özel olarak yapılıyor. Bu özel ayarlama sayesinde kayak takımınız, ayağınızın ters dönmesi gibi sizi fazla zorlayan durumları tespit edebiliyor ve burundan ya da topuk kısmından kayağı kendiliğinden ayağınızdan fırlatıyor. Bu anlamda kayak takımları, konforunuz değil ama güvenliğiniz için kayak aktivitelerinin en önemli parçası olarak öne çıkıyor. Kayak takımınızı giymek ve çıkarmak için de kayak bağlamasıyla ilgili bilgi sahibi olmanız gerektiğini belirtmekte fayda var.

Kayak Takımı Ayarlarınız Size Özel 

Kayak bağlaması, profesyoneller ve amatörler için ayrı ayarlarda yapılıyor. Takımları ayağınıza geçirdiğiniz anda size profesyonel sporcu muamelesi yapılmayacağını bilin ve içinizi ferah tutun. A’dan Z’ye kadar her şey önce sizin güvenliğiniz için. Kayak bağlaması ayarı, kayak takımı üzerinde bulunan kilo ve seviye (kayış) göstergelerine göre yapılıyor. Spordaki seviyeniz ve kilo bilginiz beraber değerlendirilerek ayakkabınız ile kayak takımı arasında olması gereken ideal bağın sıkılığı ayarlanıyor. Bir diğer deyişle bu ayar, bağlamanın hangi zamanda atması ya da atmaması gerektiğine dair yapılan önemli bir kriter ve DIN (Release Force Setting) standardı olarak isimlendiriliyor. Kayak modelleri farklı olsa bile belirlenmiş olan DIN değeri sporcu için değişmiyor. Profesyonel sporcular takımları ayaklarından kolayca çıkmayacak şekilde sıkı şekilde ayarlıyor. Spora yeni başlayanlar için ise kayak bağlaması ayarı, sinyal veren durumlarda ayaktan kolayca çıkabilecek oranda gevşek şekilde yapılıyor.

Kayak takımı seçiminde erkek ve kadın ayrımı ise malzemenin ağırlığına göre belirleniyor. Kadın ve çocuk kayakları daha hafif ve kolay taşınabilir olurken; erkek kayak modelleri görece daha ağır materyaller ile tasarlanıyor.

Kayakta Güvenliğin Yanı Sıra Konfor da Önemli

kay3
Kayak ve snowboard montu modellerimiz için hemen tıklayın!

Güvenlik konusunu hallettikten sonra kayak yaparken olabildiğince konforlu olmak da hedefinizdeyse; kayak bağlama platformunun altında vibrasyon yani titreşim emici lastiklere sahip kayak modellerine yönelmelisiniz. Bu lastikler, kayak altına gelen darbeler sırasında ayağınızın titreşime maruz kalmasını maksimum düzeyde önleyerek sizi konforlu hissettiriyor. Bu lastikler, kayağı yerden biraz daha yükselttiği için manevra yaparken de ekstra bir kolaylık sağlıyor. Kayak takımı konusundaki yabancılığınızı ve tedirginliğinizi üzerinizden attıktan sonra bahsedilen bu önemli noktaların çok daha rahat hissedebilir seviyeye geldiğinizi göreceksiniz.

Kayak Ayakkabısı Seçimi 

GIFMaker.org_SREp8M
Kayak ayakkabısı modellerimiz için hemen tıklayın!

Kayak sporu konusunda zihninizdeki güvenlik duvarını aştığınızı ve pistlere çıkmaya hazır olduğunuzu, kayak takımı ile yapılması gereken özel ayarlar konusunda da kendinizi uzman ellere bırakacağınızı varsayalım. Ancak seçimi tamamen size kalmış olan bir konu var: Kayak ayakkabısı. Kayak yapmak için almanız gereken ayakkabının normalden bir numara büyük olmasına ve ilk etapta az tepki veren bir kalıpta olmasına dikkat edin. Bu ayakkabılar, iç ve dış olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Dış kısmın yumuşak değil ama sert plastiklerden oluşmuş olmasına özen gösterin. Bu, ayağınızın iç kenarına daha fazla kuvvet uygulayabilmenizi sağlar. İkinci kısım; denediğiniz ayakkabıyla parmak uçlarınızda yükseldiğinizde topuğunuzun tabandan ayrılmaması ve ayakkabının üst boğazını baldırlarınızda hissetmeniz gerekliliği. Bu kriterler, ayağınızın kayak içindeki kontrolünü artırmaya yarar.

Ayakkabı demişken, kayak ayakkabısı içine giyeceğiniz çorabın kalitesinin de çok önemli olduğunu belirtelim. Çorap, ayakkabı içinde kesinlikle katlanmamalı ya da kıvrılmamalı. Kayak ayakkabısının ayağınızı vurmasının muhakkak önüne geçmelisiniz.

Kayak Takımı Yardım Almadan Nasıl Çıkarılır?

Tüm ekipmanlarınız tamam ve bir kayak pistindesiniz. Her şeyi doğru yaptığınızdan emin olmak adına kayak takımınızı giyerken bilirkişilerden destek aldınız ve kayak takımının kayak ayakkabınıza nasıl da kolay sabitlendiğini iyice anladınız. Önce ayakkabınızın altındaki karları temizlediğinizden emin oldunuz, ardından ayağınızın burnunu bağlamanın ön kısmına sertçe yerleştirdiniz daha sonra da topuğunuzu arka kısma doğru sertçe bastırdınız. Bu esnada topuğun hemen arkasındaki kilit mandal eş zamanlı olarak yukarı kalkarak çıt sesi çıkardı ve artık ayağınızın altında bir kayak takımı var. Tıpkı emniyet kemerinin yuvasına takıldığı anda kilitlenip ses çıkarması gibi.

Peki ayağa sıkıca sabitlenen bu kayak takımını nasıl çıkaracağız? Çok basit. Bunu yaparken elinizi ya da daha kolay ve artistik olarak batonlarınızdan birini kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kayağı ayağınıza giydiğiniz esnada topuğunuzun arkasında yukarı kalkan kilit mandalı hafifçe arkanıza dönerek elinizle ya da eğilmenize gerek kalmadan batonunuzla aşağı doğru bastırmak ve gevşeyen kilit sonrasında topuğunuzu yukarı kaldırmak. Topuk kısmını kilitten kurtardıktan hemen sonra ayağınızın ön tarafını da kendinize ve yukarı çekerek kayak takımı ile bağınızı kesebilir, normal bir taban boyutuyla zeminde dolaşmanın nasıl bir his olduğunu yeniden hatırlayabilirsiniz.