Kayak, ulaşım ve eğlence amaçlarının dışında en yaygın olarak yapılan kış sporlarından birini temsil ediyor. Bu anlamda kayak, ayaklara bağlanan kayak adı verilen araçlarla kar üzerinde gerçekleştirilen rekabetçi bir spor dalını ifade ediyor. 1924 yılından beri Kış Olimpiyatları sporları arasında yer alıyor ve günümüzde de popülerliğini korumaya devam ediyor. Kayak, eğlenceli bir spor olmasının yanı sıra kontrol, denge ve çeviklik gerektirmesi ayrıca genellikle doğal koşullarda gerçekleştirilmesi bakımından adrenalini yüksek bir spor dalı olarak biliniyor. Bu yazımızda kayak disiplinleri neler hep beraber inceleyeceğiz.

Yaklaşık 100 yıllık tarihi boyunca pek çok spor dalında olduğu gibi kayak da çeşitli dallara ve disiplinlere ayrılıyor. Özellikle son yıllarda snowboard gibi daha popüler stiller, kayak sporuna aksiyon katıyor. Kayakta başarılı olmak için hız, kararlılık, kontrol ve el becerisi gerekiyor. Her bir kayak disiplini farklı stil ve kuralları beraberinde getiriyor. Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından belirlenen altı farklı kayak disiplini bulunuyor. Bunlar; Alpin, Kros, Atlama, Nordik, Serbest Stil ve Snowboard olarak ayrılıyor. Şimdi gel birlikte kayak disiplinleri konusunu daha detaylı el alalım.

Alpin Kayak Stili

alp
Kayak batonu modellerimiz için hemen tıklayın!

Kayak disiplinleri içerisinde en popüler olanların başında Alpin geliyor. Bu disiplin de kendi içerisinde beş farklı kategoriye ayrılıyor. Bunlar; yokuş aşağı, Süper G, Slalom, Dev Slalom ve Alp Kombini’nden oluşuyor. Yokuş aşağı, sarp bir eğimli yamaçtan aşağı doğru kayak yaparken en hızlı bireysel zamanı almak için yapılan mücadeleyi ifade ediyor. Bu stilde genellikle disiplinin en uzun rotaları çiziliyor ve sporcular yüksek bir hız performansı sergiliyorlar. Süper G, yokuş aşağı disiplinle aynı şekilde sarp yamaçtan aşağı en hızlı bireysel zamanı almayı içeriyor. Ancak bu disiplinde temel 30 değişiklik dahil olmak üzere çeşitli kural farklılıkları bulunuyor. Slalom ise en kısa rotalardan oluşan disiplini ifade ediyor. Bu kategoride de en iyi bireysel zamanla yokuş aşağı kaymak gerekiyor. Ancak burada Slalom kapılarına en hızlı sürede varmak önem arz ediyor. Dev Slalom’da ise kapılar çok daha uzak mesafeye yerleştiriliyor. Alp Kombini disiplininde ise çoğu zaman yokuş aşağı ve Slalom kategorileri birlikte kullanılıyor.

Kros Kayağı

kross
Tüm kayak&snowboard ürünlerimiz için tıklayın!

Kros kayağı, dayanıklılık seviyesinin üst düzeyde olması gereken disiplinlerden biri olarak biliniyor. Kros kayağında sporcular, bitiş çizgisine ilk olarak ulaşmak için en süre dayanıklılık ve hız kazanmaya çalışıyorlar. Bu doğrultuda Kros sporcuları, kayak batonlarından kuvvetlerini ve desteklerini alıyorlar. Bu disiplin de kendi içerisinde serbest ve klasik kros kayağı olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Kayakla Atlama

Kayakla atlama disiplini yalnızca erkeklerin yarıştığı bir kategori olarak biliniyor. Bu disiplin de bireysel normal tepe, bireysel büyük tepe ve büyük tepede takım etkinliği olarak üç kategoriye ayrılıyor. Bireysel müsabakalarda her sporcu iki atlayış gerçekleştiriyor ve en yüksek skoru olan sporcu kazanıyor.

Nordik Kayak Stili

nord
Termal kayak içliklerimiz için hemen tıklayın!

Nordik stil, kros kayağı ve kayakla atlama disiplinlerinin birleşiminden oluşuyor. Bu kategoride de 3 farklı dal bulunuyor. Her bir dalın farklı kuralları bulunuyor. Nordik stilde sporcuların performansı, kros ve atlama sonuçlarının totaliyle hesaplanıyor.

Serbest Kayak Stili

ser
Tüm kayak&snowboard ürünlerimiz için tık tık!

Serbest Stil Kayak, dönüşler, atlamalar ve çeşitli triklerden oluşan karışık bir dalı ifade ediyor. Serbest sporcular, kareografiye uygun şekilde atlayıp moguller üzerinden kayarak havada spin atarak ve çeşitli bükülmelerle puan kazanıyorlar.

Snowboard

GIFMaker.org_5tFWTT
Snowboard modellerimiz için tıklayın!

Snowboard, klasik iki ayaklı kayaklar yerine tek bir kayakla gerçekleştiriliyor. Özellikle son yıllarda popüler olmasıyla birlikte bu dal, kayağa yeni başlayanların dahi ilgisini çekiyor. Tek bir tahtada durmak için yüksek vücut dengesi gerektiren snowboard, oldukça eğlenceli kayak hareketleri ile dikkat çekiyor. Özellikle gençlerin ilgisini çeken bu disiplin, eğlenceli ve dinamik olması bakımından hemen herkesi spora teşvik ediyor. Üstelik en az diğer kayak disiplinleri gibi snowboardu izlemesi de büyük keyif veriyor.