Daha önce belki de hiç kimsenin bakmadığı bir yerden bakmak nasıl bir his olurdu hiç düşündünüz mü ya da daha önce hiç çıkılmayan bir noktaya çıkmak? Daha önce birçok insan tarafından çıkılan bir nokta da olsa oraya tırmanırken aynı zamanda kendi iç dünyanıza yapacağınız yolculuğu hiç hayal ettiniz mi? Dünya üzerindeki en zor spor dallarından biri kabul edilen dağcılık ile bu hayaller mümkün. Olası riskleri göze alıp hedefe ulaşmanın vereceği hazzı vadeden dağcılık sporu, sanıldığının aksine tamamen tedbirsiz bir spor da değil. Uygun kıyafet, yeterli ekipman, maceracı bir ruh ve bolca hayal gücü ile güvenli, heyecanlı ve bol aksiyonlu bir spor olan dağcılık, herkesin ölmeden önce mutlaka denemesi gereken bir spor. Bu eşsiz sporu yapan ya da yapmak isteyenler için hayati öneme sahip olan ilk şey ise kıyafetler.

Hareket Özgürlüğü Sağlayacak Dağcılık Pantolonu

GIFMaker.org_9Wulj0
Simond Alpi Pantolon modeller için tıklayın!

Dağcılık kıyafetleri konusunda ilk değinmemiz gereken nokta: dağcılığa uygun pantolonlar. Dağcılık sporunu hakkıyla yerine getirebilmek ve rahat hareket etmek için özel olarak tasarlanmış dağcılık pantolonu giymek gerekir. Hafif ve esnek yapısı ile hareket özgürlüğü tanıyan bu pantolonlar, aynı zamanda su geçirmez ve nefes alabilir olmalı. İşlevsel bir tasarıma sahip olan dağcılık pantolonlarından ideal olanı ise bolca cep ve ek kumaşlara sahip olanlarıdır. Her mevsim tırmanış yapmayı düşünlere ise fermuarlı yapıya sahip, istenildiğinde şorta dönüştürülebilen pantolonları önerebiliriz. Diz kapağı seviyesindeki fermuarı sayesinde ister şort ister de pantolon olarak kullanılabilen bu kıyafetler, dağcılığın olmazsa olmazlarındandır. Daha konforlu, daha güvenli ve daha profesyonel bir şekilde dağcılık yapmak isteyenler ise bacak bölümünün altında güçlendirilmiş kumaşa sahip olan pantolonlara sahip olabilir.

Güvenli Adımlar için Dağcılık Ayakkabısı

dağ ayak
Dağcılık&Tırmanış ayakkabıları ve malzemeleri için hemen tıklayın!

Dağcılık ya da tırmanış sporlarıyla ilgilenecekler için en vazgeçilmez ekipmanlardan bir diğeri de tırmanış ayakkabılarıdır. Genellikle kauçuk, reçineli tabanlara sahip olan bu ayakkabılar, kaydırmaz tabanı ile güvenli bir kullanım sağlar. Dağcılıkta ayakların yere sağlam basması önemlidir; bundan dolayı kaymaz tabanlı ayakkabılar şarttır.

Ayakkabı seçimindeki bir diğer nokta giyim kolaylığıdır. Spor esnasında ayakkabınızın ayağınızdan çıkmasını ya da giyerken zorlanmanızı istemezsiniz. Bu yüzden özel bağcık sistemine sahip, kolay giyilebilir bir dağcılık ayakkabısı tercih etmelisiniz. Ayrıca sağlıklı bir adımlama için ayak uçlarınızın hassaslığını kaybetmemesi gerekir. Küçük çıkıntıları hissetmenizi sağlayacak hassas uçlu ayakkabılar, sporunuzu daha verimli hale getirecektir.

Dağcılık ayakkabılarının öne çıktığı bir diğer nokta; yeterli desteğin sağlanabilmesi için geliştirilen enjekte edilmiş köpük topuklardır. Topuk bölgesinin sağlamlığı desteği artıracak, böylelikle sağlam bir tutuş gerçekleştirilecektir. Ayrıca darbe emici katmanlara sahip olan ayakkabılar, dağcılık sporunu daha konforlu ve sağlıklı bir şekilde yapmanıza olanak tanıyacaktır. Çift katlı EVA ara taban ve bütün ayakkabıyı saran bantlar, darbe emici özelliği yükselten faktörlerdendir. Bunca dayanıklılığa rağmen 3 mevsim kullanılabilen dağcılık ayakkabıları ya da botları, hafif bir ağırlığa ve kolay bir kullanıma da sahiptir.

Isı Dengesini Sağlamak Adına Özel Olarak Geliştirilmiş Montlar

Hemen herkesin coğrafya derslerinden hatırlayacağı temel bir bilgi: Yükselti arttıkça sıcaklık azalır. Bundan dolayı vücut ısınızı korumalı, ısı kaybına bağlı olarak gelişebilecek sağlık sorunlarını engellemelisiniz. Isı dengenizi korumak ve aynı zamanda rüzgâr gibi etkenlerden de korunmak için özel olarak geliştirilmiş montları kullanmalısınız. Dağcılık sporu ile ilgileneceklerin her hava koşuluna uyum sağlayabilecek, hafif, hareket özgürlüğünü engellemeyen, nefes alabilen ve dayanıklı bir kumaşa sahip monta ihtiyacı vardır. Dağcılık için genellikle elyaftan üretilen montlar önerilir. Hafif ve ısıya dayanıklı olan elyaf, ihtiyacınız olan ısı dengesini ve korumayı sağlayacaktır. Tırmanış esnasında sürtünmenin fazla olması, dayanıklı bir kumaş gerektirir. Bundan dolayı sürtünme olasılığı olan bölgelerde daha dayanıklı kumaşların kullanıldığı montları tercih edebilirsiniz.

Ellerin Korunması İçin Eldiven

el
Simond Cascade Eldiven. Detaylı bilgi için tıklayın!

Dağcılıkta en çok kullandığınız uzvunuzun elleriniz olduğunu varsayarsak; ellerinizi de olumsuz hava koşullarından ve darbelerden korumanızın kritik olduğunu söyleyebiliriz. Sıcaklığın oldukça düştüğü yüksek rakımlı yerlerde el sıcaklığınızı korumak için eldiven takmalısınız. Dağcılar için ideal eldivenlerin; su geçirmez yapıya sahip, avuç içinde özel koruması bulunan, kolay giyilip çıkarılabilen ve el hareket özgürlüğünü kısıtlamayan özelliklere sahip olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Yalnızca dağcılıkta değil, her spor dalında tedbir elden bırakılmamalı, ekipman ve kıyafet seçimi doğru yapılmalıdır. Dağcılık sporunda da bu spora uygun pantolon, ayakkabı ve eldiven gibi kıyafetleri tercih ederek hem spordan daha fazla keyif alabilir hem de güvenliği elden bırakmamış olursunuz. Bu tür kıyafetlerle dağcılığı daha özgür bir şekilde yapabilir, böylece sporun vereceği özgürlük hissini de daha yoğun bir şekilde yaşayabilirsiniz.