Adrenalin dolu, eğlenceli ve heyecanlı kar sporlarından olan snowboard, her geçen gün daha çok ilgi görüyor. Snowboard tahtası üzerinde destek almadan, sadece ayakları kullanarak ve karlı bir yamaçtan inilerek yapılan bu sporun en temel kuralı dengede kalabilmektir. Bu yönüyle eğlenceli olduğu kadar fiziksel ve ruhsal olarak da oldukça fayda sağlıyor. Her yaşa hitap eden snowboard, özellikle genç yaştaki adrenalin tutkunları için daha cazip bir seçenek oluyor. Snowboard tahtası üzerinde dengede kalabilmeyi öğrenen genç sporcular, vücutlarını kontrol edebilmeyi öğreniyor; sosyal hayatlarında hedeflerine daha kolay ulaşabilen bireyler haline geliyor.

snow2_1200x1200 (1)
Snowboard ayakkabı modellerimiz için hemen tıklayın!

Snowboard Üzerinde Denge Yöntemleri

Snowboard tahtası üzerinde dengede kalabilmek için en temel püf nokta vücudun tahtaya paralel olarak konumlandırılmasıdır. Tam bir denge için kalçaların çok fazla dışarı çıkmaması gerekiyor. Yine tahta üzerindeyken çok fazla öne doğru eğilmek de dengeyi bozacağı için hafif eğimli bir duruş yeterli oluyor. İleri bakmak için vücudun snowboard tahtası üzerindeki paralel konumunu bozmadan sadece omuz üzerinden bakılması gerekiyor. Snowboard yaparken önünüze rampa, tümsek gibi engeller çıkabilir. Böyle durumlarda dengeyi sağlayabilmek için bacakların hafif kırık bir vaziyette olması önemli detaylardan biri oluyor. Eğer bacaklarınız dik yani dümdüz olursa bir engelle karşılaşma durumunda snowboard tahtası ayaklarınızın altından kayabiliyor. Bu da düşme, yaralanma gibi durumlara sebep olabiliyor. Ayaklar doğru kullanıldığında olası engebelerde dengeyi sağlayan en önemli unsur oluyor.

Snowboard Tahtasına Dengeyi Bozmadan Yön Verme 

Snowboard yaparken hem dengede kalıp hem de tahtaya yön vermek gerekiyor. Doğru dönüşler yaparak dengeyi bozmadan ilerlemek bazı püf noktalara dikkat ederek daha da kolaylaşıyor. Bu dönüşlerde en önemli kriter hızınız oluyor. Düşmek korkusuyla hızınızı azalttığınızda tahtaya yön vermek de zorlaşıyor. Bu durumda daha cesaretli olarak hızı arttırmak gerekiyor. Hız ne kadar fazla olursa dengede kalmak ve snowboard tahtasına yön vermek o kolay oluyor. Dönüşlerde hangi yöne dönecekseniz o tarafa doğru vücudunuzu yatırmanız gerekiyor. Yani tüm ağırlığın dönüş yönüne verilmesi en temel kurallar arasında yer alıyor. Başlangıç aşamalarında zor gelen bu hareket zamanla daha kolay yapılabilir hale geliyor.

denge_1200x1200

 

Snowboard Yaparken Düştüğünüzde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her sporda olduğu snowboard yaparken de dengeyi kaybedip düşme gerçekleşebiliyor. Bu gibi durumlarda bazı noktalara dikkat ederek hem yaralanma riskini en aza indirebilir hem de tekrar ayağa kalkarak spora devam edebilirsiniz. Eğer snowboard yaparken dengenizi kaybeder ve düşeceğinizi anlarsanız düşmemek için çabalamamak gerekiyor. Böyle durumda oldukça rahat olarak kendinizi bırakmanız en doğru hareket oluyor. Düşerken vücudu dik olmadan mümkün olduğu kadar yere yaklaştırmak gerekiyor. Ellerle ve dirseklerle destek vererek darbeyi tüm vücuda yaymak yara alma riskini en aza indiriyor. Düştükten sonra kalkması da yeni başlayanlar için oldukça zor olabiliyor. Düştüğünüz vaziyet sırt üstü bir konumsa bu halde kalkmak pek mümkün olmuyor. Kalkmak için dikkat edilmesi gereken nokta hafif geriye yatarak snowboard tahtasını diz üzerinde durabileceğiniz yöne doğru çevirmektir. Böylece dizlerden destek alınarak kısa sürede kolayca ayağa kalkmak mümkün oluyor. Snowboard yaparken tüm bu püf noktalara dikkat ederek kar üzerinde keyifli bir spor deneyimi yaşayabilirsiniz. Dengede kalmayı öğrenmek, hem snowboard hem de diğer sporlar için size avantaj sağlıyor. Dengede kalabilmek için kar üzerinde deneyimleyerek pratik yapabileceğiniz gibi pilates topundan yararlanarak top üzerinde de denge çalışmaları yapabilirsiniz. Eğer ilk defa yapacaksanız bir eğitmenden destek almanız sizin için faydalı olabilir.

Ülkemiz snowboard için oldukça uygun pistlere sahiptir. Snowboard tahtası ve uygun kıyafetlerle siz de keyifli bir kış sporu deneyimi yaşayabilirsiniz. Snowboard için gerekli olan tüm ekipmanları Decathlon’dan kolaylıkla temin edebilirsiniz.